Przejdź na WP

Pigułka dzień po - Escapelle, escaOne

Antykoncepcja awaryjna, doraźna, kryzysowa, ratunkowa, to określenia antykoncepcji postkoitalnej, czyli stosowanej po odbyciu stosunku. Do metod tej antykoncepcji należy tzw. "pigułka dzień po", której obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje.

Zobacz film: "Pigułka "po" tylko na receptę"

spis treści

1. Pigułka dzień po - cena pigułki Escapelle

Na rynku jest dostępna "pigułka dzień po" Escapelle oraz "pigułka dzień po" ellaOne. Różnią się one nie tylko tym, że jedne są dostępne bez recepty, a drugie są tylko i wyłącznie na receptę. Tabletki różnią się także ceną. "Pigułka dzień po" ellaOne kosztuje około 90-100zł i jest dostępna bez recepty. Z kolei "pigułka dzień po" Escapelle jest dostępna na receptę, a jej cena wynosi 30-50zł.

2. Pigułka dzień po - kiedy stosować Escapelle

"Pigułka dzień po" nie może być stosowana na miejsce pozostałych metod antykoncepcyjnych. "Pigułka dzień po" jest uzasadniona w przypadku niezabezpieczenia podczas seksu, pęknięcia prezerwatywy, gwałtu oraz błędu w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „po”, które różnią się zawartością substancji aktywnej – levonorgestrelu i octan ulipsrystalu.

"Pigułka dzień po" Escapelle zawiera levonorgestrel i najpóźniej można ją zażyć 72 godziny po stosunku (3 dni). Natomiast "pigułka dzień po" ellaOne zawiera octan uliprystalu i zażywa się ją najpóźniej  120 godzin (5 dni) od stosunku.

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które...

zobacz galerię

3. "Pigułka dzień po" - charakterystyka tabletki Escapelle

"Pigułka dzień po" Escapelle przyjęta przed jajeczkowaniem zahamuje owulację kobiety. Dodatkowo dochodzi także do zmian w endometrium (błona śluzowa macicy), które sprawiają, że zagnieżdżenie zarodka staje się trudne.

Jeśli doszło do implementacji zarodka, "pigułka dzień po" nie zadziała. Kiedy jednak doszło do zagnieżdżenia, tabletka Escapelle nie wywołuje poronienia.

4. Pigułki dzień po - skutki uboczne tabletki Escapelle

Możliwe objawy niepożądane, które mogą nastąpić po zażyciu Escapelle:

Przed zastosowaniem należy poinformować lekarza, w przypadku obciążenia ryzykiem wystąpienia ciąży pozamacicznej, chorób wątroby, nowotworów hormonozależnych i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

Zobacz też:

5. "Pigułka dzień po" - ella One

Na rynku poza Escapelle dostępna jest również inna "pigułka dzień po", a mianowicie ella One. Działanie ellaOne polega na zatrzymaniu uwolniania komórki jajowej przez jajniki.

Octan uliprystalu hamuje owulację, a dodatkowa substancja jak w przypadku ellaOne powoduje zmiany w endometrium, utrudniając implantację zarodka.

W przeciwieństwie do Escapelle, którą należy zażyć najpóźniej 3 dni od odbycia stosunku, "pigułka dzień po" ellaOne musi być zażyta się najpóźniej po upływie 5 dni od stosunku.

Na rynku jest dostępna "pigułka dzień po" Escapelle oraz "pigułka dzień po" ellaOne
Na rynku jest dostępna "pigułka dzień po" Escapelle oraz "pigułka dzień po" ellaOne (123rf.com)

W obu przypadkach, zarówno przy przyjmowaniu Escapelle, jak i ellaOne, im mniej czasu upłynęło od stosunku, tym jest większa skutecznośći tabletek.

 Objawami niepożądanymi, jakie wywoła "pigułka dzień po" ellaOne mogą być:

W przypadku przyjęcia "pigułki dzień po", czyli zarówno Escapelle, jak i ellaOne, nalezy obserwować swoje samopoczucie. W przypadku jakichkolwiek niepożądanych objawów, należy zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy