Tabletka dzień "po" - cena, kiedy stosować, ellaOne, Escapelle

Antykoncepcja awaryjna, doraźna, kryzysowa, ratunkowa, to określenia antykoncepcji postkoitalnej, czyli stosowanej po odbyciu stosunku. Do metod tej antykoncepcji należy tzw. pigułka „po”, której obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje: ellaOne i Escapelle.

1. Tabletka dzień "po" - cena

Cena tabletki ellaOne wynosi około 90-100zł. eLLaOne i jest dostępna bez repecepty. Escapelle jest dostępna na receptę, a jej cena wynosi 30-50zł.

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które...

zobacz galerię

Zobacz film: "Wygląd a seks"

2. Tabletka dzień "po" - kiedy stosować

Antykoncepcja awaryjna nie może być stosowana na miejsce pozostałych metod antykoncepcyjnych. Zażycie tabletek „po” jest uzasadnione w przypadku niezabezpieczenia podczas seksu, pęknięcia prezerwatywy, gwałtu oraz błędu w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „po”, które różnią się zawartością substancji aktywnej – levonorgestrelu i octan ulipsrystalu. Tabletka Escapelle zawiera levonorgestrel i najpóźniej można ją zażyć 72 godziny po stosunku (3 dni). eLLaOne zawiera octan uliprystalu i zażywa się ją najpóźniej  120 godzin (5 dni) od stosunku.

Cena tabletek dzień "po" to od 30-100zł. Może wywołać szereg objawów niepożądanych
Cena tabletek dzień "po" to od 30-100zł. Może wywołać szereg objawów niepożądanych (123rf)

3. Tabletka dzień "po"  - Escapelle

Escapelle przyjęta przed jajeczkowaniem zahamuje owulację kobiety. Dodatkowo dochodzi także do zmian w endometrium (błona śluzowa macicy), które sprawiają, że zagnieżdżenie zarodka staje się trudne. Jeśli doszło do implementacji zarodka, tabletka nie zadziała. Kiedy jednak doszło do zagnieżdżenia, tabletka nie wywołuje poronienia.

Możliwe objawy niepożądane, które mogą nastąpić po zażyciu tej tabletki:

 • nudności i wymioty,
 • bóle i zawroty głowy,
 • uczucie rozbicia,
 • uczucie „opuchnięcia",
 • napięcie w sutkach,
 • obrzęki,
 • opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie i plamienie.

Zobacz także:

Przed zastosowaniem należy poinformować lekarza, w przypadku obciążenia ryzykiem wystąpienie ciąży pozamacicznej, chorób wątroby, nowotworów hormonozależnych i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

4. Pigułka dzień po - ella One

Z kolei działanie ellaOne polega na zatrzymaniu uwolniania komórki jajowej przez jajniki. Octan uliprystalu hamuje owulację, a dodatkowa substancja jak w przypadku ellaOne powoduje zmiany w endometrium, utrudniając implementację zarodka. Zażywa się ją najpóźniej po upływie 5 dni od stosunku, im mniej czasu upłynęło od stosunku, tym jest jej większa skutecznośći.

 Objawami niepożądanymi jej zażycia mogą być:

 • mdłości, ból brzucha, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty,
 • bóle i zawroty głowy, bóle miednicy, bolesne miesiączkowaniem,
 • wrażliwość piersi,
 • zmęczenie, wahania nastroju,
 • bóle mięśni, bóle pleców.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!