Escapelle - cena, kiedy stosować, charakterystyka, skutki uboczne, ellaOne

Antykoncepcja awaryjna, doraźna, kryzysowa, ratunkowa, to określenia antykoncepcji postkoitalnej, czyli stosowanej po odbyciu stosunku. Do metod tej antykoncepcji należy tzw. pigułka „po”, której obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje: ellaOne i Escapelle. Jaka jest cena Escapelle? Jaki jest skład Escapelle?

1. Escapelle - cena

Na rynku znajdziemy tabletki dzień "po" Escapelle oraz ellaOne. Różnią się nie tylko tym, że jedne z nich dostępne są bez recepty, a drugie są tylko i wyłącznie na receptę. Różnią się także ceną. Cena tabletki ellaOne wynosi około 90-100zł. eLLaOne i jest dostępna bez repecepty. Escapelle jest dostępna na receptę, a jej cena wynosi 30-50zł.

2. Escapelle - kiedy stosować

Antykoncepcja awaryjna nie może być stosowana na miejsce pozostałych metod antykoncepcyjnych.

Zobacz film: "Ginekolog o tabletce "dzień po": "To ministerstwo zdrowia czy sumienia?""

Zażycie tabletek „po” jest uzasadnione w przypadku niezabezpieczenia podczas seksu, pęknięcia prezerwatywy, gwałtu oraz błędu w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Cena tabletek dzień "po" to od 30-100zł. Może wywołać szereg objawów niepożądanych
Cena tabletek dzień "po" to od 30-100zł. Może wywołać szereg objawów niepożądanych (123rf)

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „po”, które różnią się zawartością substancji aktywnej – levonorgestrelu i octan ulipsrystalu.

Tabletka Escapelle zawiera levonorgestrel i najpóźniej można ją zażyć 72 godziny po stosunku (3 dni). eLLaOne zawiera octan uliprystalu i zażywa się ją najpóźniej  120 godzin (5 dni) od stosunku.

3. Escapelle - charakterystyka

Escapelle przyjęta przed jajeczkowaniem zahamuje owulację kobiety. Dodatkowo dochodzi także do zmian w endometrium (błona śluzowa macicy), które sprawiają, że zagnieżdżenie zarodka staje się trudne. Jeśli doszło do implementacji zarodka, tabletka nie zadziała.

Kiedy jednak doszło do zagnieżdżenia, tabletka Escapelle nie wywołuje poronienia.

4. Escapelle - skutki uboczne

Możliwe objawy niepożądane, które mogą nastąpić po zażyciu tej tabletki Escapelle:

Zobacz także:

Przed zastosowaniem należy poinformować lekarza, w przypadku obciążenia ryzykiem wystąpienie ciąży pozamacicznej, chorób wątroby, nowotworów hormonozależnych i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

5. Escapelle - ella One

Na rynku poza Escapelle znajdziemy również inną tabletkę dzień "po", a mianowicie ella One. Działanie ellaOne polega na zatrzymaniu uwolniania komórki jajowej przez jajniki.

Octan uliprystalu hamuje owulację, a dodatkowa substancja jak w przypadku ellaOne powoduje zmiany w endometrium, utrudniając implementację zarodka.

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które...

zobacz galerię

W przeciwieństwie do Escapelle, którą należy zażyć najpóźniej 3 dni od odbycia stosunku, ellaOne zażywa się najpóźniej po upływie 5 dni od stosunku.

W obu przypadkach, zarówno przy przyjmowaniu Escapelle, jak i ellaOne, im mniej czasu upłynęło od stosunku, tym jest większa skutecznośći obu tabletek.

 Objawami niepożądanymi zażycia ellaOne mogą być:

  • mdłości, ból brzucha, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty,
  • bóle i zawroty głowy, bóle miednicy, bolesne miesiączkowaniem,
  • wrażliwość piersi,
  • zmęczenie, wahania nastroju,
  • bóle mięśni, bóle pleców.

W przypadku przyjęcia tabletki dzień "po", czyli zarówno Escapelle, jak i ellaOne, nalezy obserwować swoje samopoczucie. W przypadku jakichkolwiek nieporządanych objawów, należy zgłosić się do lekarza.

 

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.