Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja mechaniczna
Antykoncepcja mechaniczna (iStock)

Antykoncepcja to ważna kwestia w życiu wielu osób, które nie są gotowe na bycie rodzicem. Na szczęście jest coraz więcej sposobów zapobiegania ciąży. Zabezpieczać się mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednym z wyjść jest antykoncepcja mechaniczna, czyli na przykład prezerwatywy, błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe. Są to środki, które mają za zadanie utrudnić dotarcie plemników do jajeczka. Antykoncepcja mechaniczna jest łatwo dostępna, dlatego cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza kondomy.


spis treści

1. Błony dopochwowe

Błony dopochwowe z pierścieniem łukowatym mogą być używane także przez kobiety z tyłozgięciem szyjki macicy lub też przez takie, które mają problemy z zakładaniem błony (umiejscawiają ją do przodu od szyjki, zamiast osłaniać nią ujście szyjki). Sposób zakładania błony musi być objaśniony przez lekarza lub pielęgniarkę. Kobieta powinna przede wszystkim uważać, by nie pomylić tylnej ściany pochwy z bokiem szyjki.

Antykoncepcja - zdjęcia
Antykoncepcja - zdjęcia [2 zdjęcia]

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W takim przypadku wejście do macicy jest całkowicie odsłonięte. Błonę dopochwową najlepiej zakładać, kucając lub opierając jedną nogę na krześle. Najlepiej robić to z pustym pęcherzem.

Błony dopochwowe z pierścieniem płaskim i spiralnym to metoda antykoncepcji, która powinna wystarczyć na dwa lata, ale warto sprawdzać, czy nie uległy przedziurawieniu. Błony mają różne rozmiary (55-100 mm), a ich dopasowanie jest rzeczą bardzo istotną. Należy sprawdzać jej ułożenie przede wszystkim wtedy, kiedy następuje zmiana wagi o przynajmniej 3 kilogramy. Aby założyć błonę, należy ująć ją za brzegi i ścisnąć ze sobą. Brzegi najlepiej przytrzymać kciukiem i środkowym palcem, a wskazujący włożyć do środka. Procedura jest podobna do stosowania tamponu, czyli ku dołowi i do wewnątrz. Brzeg należy włożyć za wyczuwalny u wejścia do pochwy brzeg kości, a następnie sprawdzić, czy przez gumę błony można wyczuć szyjkę macicy.

Błony dopochwowe są stosowane bardzo rzadko i nie cieszą się popularnością.

 

2. Prezerwatywy i kapturki naszyjkowe

Kapturki naszyjkowe to antykoncepcja mechaniczna odpowiednia dla kobiet o słabych mięśniach pochwy, które mają problemy z utrzymaniem błon dopochwowych lub u których pojawia się zapalenie pęcherza moczowego. Kapturki naszyjkowe są małe i niewyczuwalne podczas stosunku, jednak nie wszystkie panie mogą je stosować. Po zbliżeniu, kapturka nie należy usuwać przynajmniej przez 6 godzin. Trzeba jednak wyjmować go co 30 godzin, by nie doszło do zespołu wstrząsu toksycznego.

Obecnie dostępne są dwa rodzaje kondomów, dla mężczyzn i dla kobiet, choć płeć piękna z reguły ich nie stosuje. Prezerwatywy dla panów są wykonane z lateksu i można je kupić w różnych rozmiarach, a także w wersjach smakowych i kolorystycznych. Niektóre kondomy są pokryte środkiem plemnikobójczym. Jednocześnie z prezerwatywą nie wolno stosować wazeliny, kremów lub oliwki, ponieważ mogą one uszkodzić lateks. Można natomiast stosować lubrykanty. Kondomy to produkty jednorazowe, które chronią przed chorobami wenerycznymi, AIDS i żółtaczką. Ich stosowanie jest proste, ale niektóre osoby nie mogą z nich korzystać z powodu uczulenia na lateks. Minusem prezerwatyw jest ryzyko pęknięcia lub ześlizgnięcia się ich w czasie stosunku. Natomiast środki dla kobiet są wykonane z folii poliuretanowej. W przeciwieństwie do prezerwatyw dla mężczyzn, kondomy dla pań są drogie i trudno dostępne w Polsce. Ich zaletą jest brak skutków ubocznych i 10-krotnie większa wytrzymałość niż w przypadku prezerwatyw dla mężczyzn. Z kolei minusem jest dość skomplikowany sposób ich zakładania i szeleszczenie podczas stosunku. Znalezienie metody antykoncepcji, która będzie nie tylko skuteczna, ale i łatwa w stosowaniu zabiera zwykle trochę czasu. Warto pomyśleć o antykoncepcji mechanicznej, która należy do sprawdzonych metod zapobiegania ciąży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Działanie prezerwatywy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze