Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Tabletka "po" - charakterystyka, działanie, skutki uboczne

Tabletka po stosowana jest, gdy zawiodła inna metoda antykoncepcji
Tabletka po stosowana jest, gdy zawiodła inna metoda antykoncepcji (Zdjęcie autorstwa !ogan-paig3(: / CC BY 2.0)

Tabletka "po" stosowana jest w przypadku, gdy zawiodła inna metoda antykoncepcyjna (np. pękła prezerwatywa), doszło do gwałtu czy żar uniesień spowodował, że nie użyto żadnej z metod antykoncepcji, a zapłodnienie jest wysoce prawdopodobne.

spis treści

1. Charakterystyka tabletki "po"

Tabletka "po", inaczej antykoncepcja postkoitalna, zawiera dużą dawkę progestagenów, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. W wyniku zastosowania tabletki "po" dochodzi do krwawienia i zapłodniona komórka usuwana jest z organizmu.

Tabletka "po" przez niektórych traktowana jest jako środek wczesnoporonny. Nie jest nim jednak, ponieważ mimo że działa już po zapłodnieniu, to jeszcze przed implantacją, którą uważa się za początek ciąży. Środki wczesnoporonne to takie, które działają już po implantacji, czyli usuwają istniejącą ciążę.

2. Kiedy zażyć tabletkę?

Tabletkę "po" należy zażyć do 72 godzin po awaryjnej sytuacji. Tylko wtedy możliwe jest zapobiegnięcie niechcianej ciąży. W tym celu należy udać się do ginekologa i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę "po".

3. Jak działa tabletka "po"?

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Tabletka 72 godziny "po" działa już na zygotę, choć ta nie zdążyła się jeszcze zagnieździć w macicy. Pigułka zawiera dużą dawkę progestagenu, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy. Hormon powoduje krwawienie, z którym jest ona usuwana z organizmu. Kobieta musi zażyć taką tabletkę "po", zanim upłyną 72 godziny od stosunku.

4. Skutki uboczne tabletki "po"

Tabletka "po" nie jest obojętna dla organizmu. Tabletka "po"o powoduje burzę hormonalną, rozregulowuje miesiączkę i obciąża wątrobę. Nie można więc stosować jej jak zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety sięgają po tabletkę 72 godziny "po" zwykle w tzw. sytuacjach awaryjnych jak pęknięcie prezerwatywy czy gwałt

5. Tabletka "po" a wkładka wewnątrzmaciczna

Rolę antykoncepcji po stosunku, podobnie jak tabletka "po", może pełnić również wkładka wewnątrzmaciczna, założona najpóźniej 3-4 dni po stosunku. Może pozostać w macicy 3-5 lat. Wkładka utrudnia implantację komórki jajowej - jony miedzi, jakie wydziela, niszczą plemniki i zapłodnioną komórkę jajową, uwalniane hormony zagęszczają śluz, przez co plemniki nie mogą się przemieszczać.

Stosowanie wkładki, inaczej niż tabletki "po", może jednak zwiększyć ryzyko zapalenia przydatków i ciąży pozamacicznej, istnieje ryzyko wypadnięcia lub przemieszczenia wkładki, ryzyko przebicia macicy i uszkodzenia jelit lub pęcherza moczowego podczas zakładania, krwawienia z dróg rodnych, bolesność.

Nie jest ona zalecana, jeśli pojawiają się stany zapalne przydatków, szyjki macicy, pochwy, wady rozwojowe macicy, nieprawidłowy kształt jamy macicy, krwawienia z dróg rodnych (poza menstruacją), zbyt obfite miesiączki, rak szyjki macicy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tabletka wczesnoporonna
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze