Tabletka "po" - charakterystyka, działanie

Tabletka "po" stosowana jest w przypadku, gdy zawiodła jakaś inna metoda antykoncepcyjna (np. pękła prezerwatywa), doszło do gwałtu czy żar uniesień spowodował, że nie użyto żadnej z metod antykoncepcji, a zapłodnienie jest wysoce prawdopodobne.

Zadaniem tabletki "po" jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Pigułka po zawiera dużą dawkę progestagenów, które wpływają na błonę śluzową macicy i nie pozwalają na zagnieżdżenie. W wyniku zastosowania tabletki "po" dochodzi do krwawienia i zapłodniona komórka usuwana jest z organizmu.

1. Tabletka "po" - charakterystyka

Tabletka "po", inaczej antykoncepcja postkoitalna, przez niektórych traktowana jest jako środek wczesnoporonny. Nie jest nim jednak, ponieważ mimo że działa już po zapłodnieniu, to jeszcze przed implantacją, którą uważa się za początek ciąży. Środki wczesnoporonne to takie, które działają już po implantacji, czyli usuwają istniejącą ciążę.

Zobacz film: "Co to jest antykoncepcja "po"?"

Prawo polskie dopuszcza stosowanie antykoncepcji hormonalnej po stosunku i nie traktuje jej jako aborcji.

Tabeltka "po" nie powinna być traktowana jako standardowy sposób antykoncepcji, ponieważ duża dawka hormonów zawarta w pigułce nie jest obojętna dla organizmu – tabletka "po" powoduje burzę hormonalną, rozregulowuje cykl miesiączkowy, obciąża wątrobę. Najlepiej tabletkę "po" stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni...

zobacz galerię

Antykoncepcja postkoitalna działa po zapłodnieniu, a przed implantacją. Pozostaje tylko wciąż nierozstrzygnięta do końca kwestia - kiedy rozpoczyna się ciąża? Według prawa - dopiero po implantacji, dlatego też tabletka "po" jest legalna, a leki powodujące poronienie nie są legalne.

2. Tabletka "po" - działanie

Gdy zdarzyła się sytuacja awaryjna, kobieta ma 72 godziny na zapobiegnięcie niechcianej ciąży. W tym celu musi udać się do ginekologa i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę "po". Od stosunku do zażyciatabletki po musi minąć mniej niż 72 godziny.

Tabletka 72 godziny po działa już na zygotę, choć nie zdążyła się jeszcze zagnieździć w macicy.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

Kobieta musi zażyć taką tabletkę po, zanim upłynie 72 godziny od stosunku. Pigułka zawiera dużą dawkę progestagenu, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy. Hormon powoduje krwawienie, z którym jest ona usuwana z organizmu.

Tabletka"po" nie jest obojętna dla organizmu. Tabletka "po"o powoduje burzę hormonalną, rozregulowuje miesiączkę i obciąża wątrobę. Nie można więc stosować jej jak zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety sięgają po tabletkę 72 godziny po zwykle w tzw. sytuacjach awaryjnych pęknięcie prezerwatywy czy gwałt

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Rolę antykoncepcji po stosunku, podobnie jak tabletka "po", może pełnić również wkładka wewnątrzmaciczna, założona najpóźniej 3-4 dni po stosunku. Może pozostać w macicy 3-5 lat. Wkładka utrudnia implantację komórki jajowej - jony miedzi, jakie wydziela, niszczą plemniki i zapłodnioną komórkę jajową, uwalniane hormony zagęszczają śluz, przez co plemniki nie mogą się przemieszczać.

Stosowanie wkładki, inaczej niż tabletki "po", może jednak zwiększyć ryzyko zapalenia przydatków i ciąży pozamacicznej, istnieje ryzyko wypadnięcia lub przemieszczenia wkładki, ryzyko przebicia macicy i uszkodzenia jelit lub pęcherza moczowego podczas zakładania, krwawienia z dróg rodnych, bolesność.

Nie jest ona zalecana, jeśli pojawiają się stany zapalne przydatków, szyjki macicy, pochwy, wady rozwojowe macicy, nieprawidłowy kształt jamy macicy, krwawienia z dróg rodnych (poza menstruacją), zbyt obfite miesiączki, rak szyjki macicy.

Lekarz Karolina Kropiewnicka-Buczek

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Tabletka wczesnoporonna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.