Tabletka po - charakterystyka, działanie

Tabletka „72 godziny po” stosowana jest w przypadku, gdy zawiodła jakaś inna metoda antykoncepcyjna (np. pękła prezerwatywa), doszło do gwałtu czy żar uniesień spowodował, że nie użyto żadnej z metod antykoncepcji, a zapłodnienie jest wysoce prawdopodobne. Zadaniem tabletki po jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Pigułka po zawiera dużą dawkę progestagenów, które wpływają na błonę śluzową macicy i nie pozwalają na zagnieżdżenie. W wyniku zastosowania tabletki po dochodzi do krwawienia i zapłodniona komórka usuwana jest z organizmu.

Zobacz film: "Ginekolog o tabletce "dzień po": "To ministerstwo zdrowia czy sumienia?""

Tabletka po - charakterystyka

Tabletka po, zwana antykoncepcją postkoitalną, przez niektórych traktowana jest jako środek wczesnoporonny. Nie jest nim jednak, ponieważ mimo że działa już po zapłodnieniu, to jeszcze przed implantacją, którą uważa się za początek ciąży. Środki wczesnoporonne (tabletka po) to takie, które działają już po implantacji, czyli usuwają istniejącą ciążę. Prawo polskie dopuszcza stosowanie antykoncepcji po stosunku i nie traktuje jej jako aborcji.

Tabeltka po nie powinna być traktowana jako standardowy sposób antykoncepcji, ponieważ duża dawka hormonów zawarta w pigułce nie jest obojętna dla organizmu – tabletka po powoduje burzę hormonalną, rozregulowuje cykl miesiączkowy, obciąża wątrobę. Najlepiej tabletkę po stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Antykoncepcja postkoitalna działa po zapłodnieniu, a przed implantacją. Tabletki po działają już po zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy. Pozostaje tylko wciąż nierozstrzygnięta do końca kwestia - kiedy rozpoczyna się ciąża? Według prawa - dopiero po implantacji, dlatego też tabletka „po” jest legalna, a leki powodujące poronienie nie są legalne.

Tabletka po - działanie

Gdy zdarzyła się „sytuacja awaryjna”, kobieta ma 72 godziny na zapobiegnięcie niechcianej ciąży. W tym celu musi udać się do ginekologa i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę po. Od stosunku do zażycia „tabletki po” musi minąć mniej niż 72 godziny.

Tabletka „72 godziny po” działa już na zygotę, choć nie zdążyła się jeszcze zagnieździć w macicy.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i...

Kobieta musi zażyć taką tabletkę po, zanim upłynie 72 godziny od stosunku. Pigułka zawiera dużą dawkę progestagenu, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy. Hormon powoduje krwawienie, z którym jest ona usuwana z organizmu.

Tabletka „po” nie jest obojętna dla organizmu. Tabletka 72h po powoduje burzę hormonalną, rozregulowuje miesiączkę i obciąża wątrobę. Nie można więc stosować jej jak zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety sięgają po tabletkę po zwykle w tzw. sytuacjach awaryjnych (pęknięcie prezerwatywy czy gwałt). Rolę antykoncepcji po stosunku, podobnie jak tabletka po, może pełnić również wkładka wewnątrzmaciczna, założona najpóźniej 3-4 dni po stosunku. Może pozostać w macicy 3-5 lat. Wkładka utrudnia implantację komórki jajowej - jony miedzi, jakie wydziela, niszczą plemniki i zapłodnioną komórkę jajową, uwalniane hormony zagęszczają śluz, przez co plemniki nie mogą się przemieszczać.

Stosowanie wkładki może jednak zwiększyć ryzyko zapalenia przydatków i ciąży pozamacicznej, istnieje ryzyko wypadnięcia lub przemieszczenia wkładki, ryzyko przebicia macicy i uszkodzenia jelit lub pęcherza moczowego podczas zakładania, krwawienia z dróg rodnych, bolesność.

Nie jest ona zalecana, jeśli pojawiają się stany zapalne przydatków, szyjki macicy, pochwy, wady rozwojowe macicy, nieprawidłowy kształt jamy macicy, krwawienia z dróg rodnych (poza menstruacją), bardzo obfite miesiączki, nowotwory narządu rodnego.

Lekarz Karolina Kropiewnicka-Buczek

Komentarze (11)
~dziewczyny uwazajcie na ellaone
~dziewczyny uwazajcie na ellaone ponad rok temu

Ja wzielam ellaone kilka godzin po stos.. miałam dni niepłodne a teraz jestem w 4 tyg ciązy!. Escapelle brałam kilka razy w ciagu paru lat i zawsze działało !! a to gów..o bez recepty powinni wycofać. Lepiej isc po recepte do ginekologa ktory przepisze Escapelle ok 50zł i recepta 50zł a to gó,,,o ellaone zapłaciłam 140zł i NIE DZIAŁA przekazcie dalej zeby przestrzec dziewczyny pprzed tym gów..em ellaone

Odpowiedz
~UWAGA NA ELLAONE
~UWAGA NA ELLAONE ponad rok temu

JEST mnustwo komentarzy dziewczyn ktore wziely tabletke i nie zadziałało! nie działa , dlatego jest bez recepty, jeszcze +500 na dziecko itp itd zeby podniesc wynik urodzen , bo niedługo nie bedzie miał kto pracowac na nasze emerytury!

Odpowiedz
~nie działa
~nie działa ponad rok temu

2/100 maja zajsc a tymczesem 2 nie zajda na 100,. niestety taka prawda, Ja wzielam kilka godz po i nie zadziaała. Moj gin poweidzial ze jestem muz 5 !!pacjentką ktora zaszła po ellaone. Bubel bez recepty i tyle!

Odpowiedz
~Raven
~Raven ponad rok temu

Czy powinnam się bać??? Po odbytym stosunku z partnerem okazało się że prezerwatywa z zawartością została we mnie. Byłam wtedy po owulacji. Po paru godzinach od tego zdarzenia zażyłam tabletkę po 72 h. Z tego co tu wyczytałam powinnam mieć krwawienie i inne symptomy -nic takiego u mnie nie zaistniało tak jakbym wogóle nie zażyła tabletki.

Odpowiedz
~ratunku
~ratunku ponad rok temu

Witam nie brałam przez miesiąc tabletek anty. odbyłam z mezem stosunek no i stało się co nie powinno, po prostu chwila zapomnienia. Czy jak wzięłam po tym zdazeniu od razu tabletke anty. zwykła novynette i dzisiaj mam zamiar brac już regularnie, czy uda mi się zapobiedz ciąży.

Odpowiedz
~petting
~petting ponad rok temu

Witam , około godziny temu uprawiałam z partnerem petting . Na początku zaznaczę iż mam 19 lat i jeszcze nie uprawiałam seksu . Sytuacja wygląda tak iż partner nie jest pewien "czy coś poleciało " ... Nie był on we mnie , leżał na mnie i dotykał mnie penisem w okolicach pochwy. Mam duże obawy co do tego iż faktycznie mógł dojść . Zaraz po tym przemyłam wszystko . Proszę o radę .. Czuje sie z tym fatalnie i z tej paniki myślę o tabletce "po" . Dodam iż jestem 4,5 dni przed miesiączką .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja awaryjna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post 7 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna

Co to jest antykoncepcja "po"? (WIDEO)

Co to jest antykoncepcja "po"? (WIDEO) Odtwórz wideo

niespodzianką w postaci odmowy. Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej może pojawić się obfite krwawienie z dróg rodnych i ból brzucha. O tabletce "72 h po" opowie lek. med. Katarzyna Pietuch, ginekolog. (...) Co...

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja postkoitalna

. Oczywiście antykoncepcja postkoitalna nie może być stawiana na równi ze „zwykłą" antykoncepcją. Stosuje się ją w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zawiodły (...) się w inny sposób. Antykoncepcja...

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka "awaryjna"

Pigułka "awaryjna"

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja po (WIDEO)

Antykoncepcja po (WIDEO) Odtwórz wideo

, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja „po" czy antykoncepcja...

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka 72h po stosunku

metoda antykoncepcji, tak zwana antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się po niezabezpieczonym stosunku, w celu zapobiegnięcia niechcianej ciąży. W jaki (...) być stosowana jedynie w naprawdę nagłych...

Antykoncepcja awaryjna

Zwiększona dawka hormonów po zażyciu pigułki PO

można wymieniać wiele. Jednym z możliwych, dostępnych rozwiązań w takiej sytuacji jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej - „ratunkowej". Polega ona (...) . Należy jednak mieć na uwadze metodę, w której stosuje się...

Antykoncepcja awaryjna

Tabletki poronne bez recepty - czym są, skutki uboczne

Tabletki poronne bez recepty to tabletki, które są stosowane w przypadku, kiedy metody antykoncepcji zawiodły dla przykładu prezerwatywy i para obawia się, że po stosunku doszło do zapłodnienia. Tabletki poronne bez recepty jest to tzw....