Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Istnieje wiele metod antykoncepcji hormonalnej: pigułki antykoncepcyjne, wkładki lub implanty antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne. Jednak uwalniane hormony nie są obojętne dla organizmu kobiety. Ważna jest zatem pełna świadomość mechanizmu jej działania i skutków stosowania. Antykoncepcja hormonalna zawiera odpowiednio dobrane dawki syntetycznych hormonów płciowych, które na zasadzie sprzężenia ujemnego zwrotnego hamują w organizmie kobiety wydzielanie przez układ podwzgórze-przedni płat przysadki mózgowej gonadotropin (FSH i LH), co hamuje m.in. owulację.

Polecane wideo:


1. Mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej

Tabletki hormonalne w antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna blokuje wytwarzanie hormonów kierujących dojrzewaniem komórki jajowej.

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która opiera się na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów. Substancje te, chociaż wytworzone sztucznie, działają podobnie jak naturalne kobiece hormony płciowe. Obecność w organizmie sztucznych hormonów wiąże się z wysoką skutecznością, ale także z możliwością wystąpienia ogólnoustrojowych (wpływających na cały organizm) działań niepożądanych. W antykoncepcji hormonalnej używa się hormonu z grupy estrogenów (etynyloestradiol) oraz hormonu z grupy progestagenów. Większość preparatów zawiera oba te hormony, niektóre środki – tylko hormon z grupy progestagenów.

Czytaj także:

Jest kilka mechanizmów działania antykoncepcji hormonalnej. Wszystkie razem powodują wysoką skuteczność tej metody zapobiegania ciąży:

 • Hamowanie owulacji – sztuczne hormony „oszukują” organizm, a w szczególności jajniki, które przechodzą w stan uśpienia i nie uwalniają co miesiąc komórki jajowej. W takiej sytuacji, pomimo obecności po stosunku plemników w drogach rodnych kobiety, nie może dojść do zapłodnienia.
 • Dochodzi do zagęszczenia śluzu w drogach rodnych kobiety – plemniki nie mogą się poruszać, grzęzną w śluzie, więc nawet gdyby jednak doszło do owulacji, to spotkanie gamet męskich i żeńskich jest bardzo utrudnione.
 • Hormony powodują zwolnienie transportu jajowodowego (komórka jajowa po wydostaniu się z jajnika nie jest „popychana” przez jajowody na spotkanie z plemnikiem).
 • Następują zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające implantację (zagnieżdżenie się zarodka, gdyby jednak doszło do jego powstania).

Wyżej wymienione mechanizmy są spowodowane głównie przez progestagen. Estrogeny powodują hamowanie owulacji, a ponadto potęgują działanie progestagenów. Pozwala to na stosowanie mniejszej dawki hormonów potrzebnych do uzyskania tego samego efektu.

2. Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna to:

Niektóre środki antykoncepcji hormonalnej zawierają dwa składniki (estrogen i progestagen). Tak jest z dwuskładnikową tabletką antykoncepcyjną. Inne preparaty są jednoskładnikowe (zawierają progestagen). Należą do nich:

 • jednoskładnikowa tabletka (tzw. minipigułka), którą mogą stosować kobiety karmiące,
 • plastry antykoncepcyjne,
 • antykoncepcyjny krążek dopochwowy,
 • implant,
 • zastrzyki hormonalne,
 • pigułka „72 godziny po”,
 • wkładka uwalniająca hormony.

Kolejną różnicą jest sposób, w jaki hormony dostają się do organizmu:

 • przez układ pokarmowy (tabletki antykoncepcyjne),
 • przez skórę (plastry antykoncepcyjne),
 • przez błonę śluzową pochwy (antykoncepcyjny krążek dopochwowy),
 • przez błonę śluzową macicy i szyjki macicy (spirala uwalniająca hormony),
 • przez małe naczynka pod skórą (zastrzyki hormonalne, implanty).

2.1. Pigułka jednoskładnikowa

Pigułka „mini” zawiera tylko jeden rodzaj hormonu – progestagen. Dzięki temu możliwe jest jej przyjmowanie przez kobiety karmiące. Podczas jej stosowania naturalny przebieg cyklu owulacyjnego może być zachowany, włącznie z jajeczkowaniem. Mechanizm działania pigułki „mini” polega głównie na zwiększeniu gęstości śluzu szyjkowego, co utrudnia znacznie wędrówkę plemników do komórki jajowej.

Należy ją zażywać codziennie, dokładnie o tej samej porze, bez 7-dniowej przerwy (w opakowaniu jest 28 tabletek). Mniej więcej 4 godziny po zażyciu pigułki szyjka macicy wytwarza najskuteczniejszą barierę śluzową dla plemników, tak więc warto zgrać porę jej przyjmowania ze swoimi zwyczajami seksualnymi.

W przypadku pominięcia jednej lub kilku tabletek, a także opóźnienia w zażyciu tabletki powyżej 3 godzin, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez 7 dni. Przyjmowanie preparatu można zacząć już 3 tygodnie po porodzie.
Skuteczność jest mniejsza niż w przypadku „zwykłych” pigułek antykoncepcyjnych, wskaźnik Pearla wynosi około 3 (w przypadku tabletek dwuskładnikowych wskaźnik Pearla jest mniejszy niż 1).

Wadą tej metody jest fakt, że trzeba ją łykać z dokładnością co do godziny! Opóźnienie dłuższe niż 3 godziny powoduje już wzrost ryzyka ciąży! Podczas jej stosowania mogą wystąpić zaburzenia cyklu, czasem plamienia międzymiesiączkowe. Do innych działań niepożądanych zaliczyć można: przyrost wagi ciała na początku stosowania preparatu, możliwość wystąpienia depresji u kobiet mających do niej predyspozycje, trądzik, przetłuszczanie się włosów, obniżenie libido.

2.2. Tabletka dwuskładnikowa

Tabletka taka zawiera dwa rodzaje hormonów – estrogen i progestagen. Jej stosowanie polega na doustnym przyjmowaniu pigułki codziennie przez 21 dni. Po skończeniu opakowania, które zawiera właśnie 21 tabletek, należy zrobić 7-dniową przerwę w ich połykaniu, a potem zacząć nowe opakowanie.

Istnieją różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych:

 • jednofazowa – najczęstsza (wszystkie pigułki mają taki sam skład, więc podczas ich zażywania nie jest ważna kolejność),
 • dwufazowa (są dwa rodzaje pigułek, kolejność zażywania jest bardzo ważna),
 • trójfazowa (są trzy rodzaje pigułek, kolejność zażywania jest bardzo ważna),
 • wielofazowa.

Pierwszą tabletkę z pierwszego opakowania należy zażyć pierwszego dnia miesiączki. Trzeba zażyć 21 tabletek z opakowania codziennie o stałej porze. Potem należy zrobić 7 dni przerwy (wtedy zachowana jest skuteczność antykoncepcyjna). 2–4. dnia przerwy powinna wystąpić miesiączka. Po upływie 7 dni przerwy należy rozpocząć nowe opakowanie, bez względu na to, czy krwawienie ustąpiło, czy nie. Po każdym opakowaniu robi się 7 dni przerwy.
Dawkowanie 21 tabletek + 7 dni przerwy, nowe opakowanie, a także 7-dniowa przerwa zaczyna się zawsze tego samego dnia tygodnia.

Aby tabletka antykoncepcyjna była skuteczna, konieczne jest jej regularne, codzienne przyjmowanie o stałej porze. Pominięcie jednej lub więcej tabletek może doprowadzić do niechcianej ciąży - także rozpoczęcie zażywania tabletek w dniu innym niż pierwszy dzień miesiączki lub wydłużenie 7-dniowej przerwy w zażywaniu. Niektóre leki oraz wymioty i biegunka w czasie 3–4 godzin po zażyciu mogą powodować niską skuteczność metody.

Tabletki antykoncepcyjne działają na cały organizm, przez których przyjmowanie mogą wystąpić skutki uboczne. W takim przypadku należy spróbować dobrać indywidualnie inne tabletki, a jeśli i to nie pomoże, warto poszukać innej metody antykoncepcyjnej.

Kobieta, która chce zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne, musi udać się do ginekologa i poprosić o wypisanie recepty. Lekarz powinien podczas tej wizyty przeprowadzić szczegółową rozmowę, zbadać pacjentkę. Trzeba wykluczyć ciążę i przeprowadzić wywiad rodzinny w kierunku choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest to ważne, gdyż nie u wszystkich kobiet taka forma antykoncepcji jest wskazana!

2.3. Plastry antykoncepcyjne

Działanie plastrów antykoncepcyjnych polega na ciągłym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra przylepionego na gołą skórę. Ta droga podania progestagenów, w przeciwieństwie do drogi doustnej, sprawia, że substancja wywiera mniejszy wpływ na wątrobę. W opakowaniu znajdują się trzy plastry. Każdy z nich zawiera dawkę hormonów wystarczającą na jeden tydzień. Stosuje się je przez trzy kolejne tygodnie. Potem należy zrobić tygodniową przerwę.

Plaster należy zmieniać zawsze w tym samym dniu tygodnia. Miejsca, w których można umieścić plaster, to: podbrzusze, górna, zewnętrzna część ramienia, pośladek, bark lub łopatka.

Istnieją liczne korzyści ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Zapewniają one stabilne stężenie hormonów we krwi. W przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych nie obciążają wątroby.

Ta metoda antykoncepcji umożliwia też stosowanie niższych dawek hormonów, niż byłoby to konieczne przy podaniu doustnym. System transdermalny jest bardzo komfortowy, nie trzeba się przejmować reżimem przyjmowania tabletek, nie zakłóca aktywności. Bardzo ważne jest też to, że w każdej chwili można przerwać terapię, odklejając plaster, w przeciwieństwie np. do zastrzyków z gestagenami.

2.4. Antykoncepcyjny krążek dopochwowy

Ma on postać niewielkiego, niewyczuwalnego przez kobietę lub jej partnera, krążka uwalniającego progestageny przez 21 dni. Krążek dopochwowy jest umieszczany w pochwie przez kobietę i usuwany po 21 dniach. Po ustąpieniu trwającego siedem dni krwawienia miesięcznego kobieta wkłada do pochwy nowy krążek (istotne jest, by nastąpiło to tego samego dnia tygodnia, co w poprzednim cyklu).

2.5. Pozostałe metody antykoncepcji hormonalnej

 • Tabletka „72 godziny po”

To metoda antykoncepcji postkoitalnej, czyli antykoncepcji, którą stosuje się po stosunku.

Właściwie to ten środek trudno nazwać metodą antykoncepcyjną i nie należy tak go traktować. Stosuje się go w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zawiodły stosowane środki (np. pękła prezerwatywa), gdy doszło do gwałtu, gdy pod wpływem uniesienia para zapomniała się zabezpieczyć. Tabletka „72 godziny po” działa po zapłodnieniu, ale przed implantacją, dlatego, według prawa polskiego, nie jest to nielegalny środek przerywający ciążę (za początek ciąży uważa się implantację). Gdy nastąpiła „sytuacja awaryjna”, kobieta ma 72 godziny na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą. W tym celu musi udać się do ginekologa i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę.

 • Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyki antykoncepcyjne to podawane domięśniowo (np. w pośladek) progestageny, które: hamują owulację, zagęszczają śluz szyjkowy, uniemożliwiają implantację w błonie śluzowej macicy.
W zależności od rodzaju progestagenu zabieg musi być powtarzany co 8 lub 12 tygodni. Pierwszą iniekcję podaje się od 1. do 5. dnia cyklu. Jeśli pierwsza iniekcja jest podana pierwszego dnia cyklu, efekt antykoncepcyjny jest natychmiastowy, w przeciwnym wypadku (podanie po 2. dniu cyklu) przez 8 dni należy stosować dodatkowe środki zabezpieczające, np. mechaniczne lub chemiczne.

Skuteczność działania antykoncepcyjnego zastrzyku jest nawet wyższa od działania tabletek antykoncepcyjnych, gdyż kobieta nie musi pamiętać o codziennym stosowaniu środka. Wadą zastrzyków jest to, że jeśli po zaaplikowaniu środka pojawią się jakieś działania niepożądane (nieregularne i przedłużające się krwawienia, bóle i zawroty głowy, trądzik, mdłości, torbiele jajników, przyrost masy ciała), nie ma możliwości odstawienia środka – on już jest w organizmie i nie da rady się go pozbyć! Trzeba pomęczyć się do końca jego działania, czyli 2–3 miesiące. Kolejną wadą jest to, że na powrót płodności po zakończeniu stosowania metody trzeba trochę poczekać.

 • Implant antykoncepcyjny

W tej metodzie pod skórę przedramienia wszczepiony zostaje pręcik uwalniający przez cały czas progestageny (średnio 40 mikrogramów). Działanie antykoncepcyjne implantu trwa przez 5 lat. Po tym czasie należy go usunąć i ewentualnie wszczepić nowy. W przypadku wystąpienia uciążliwych działań niepożądanych, można usunąć implant wcześniej (robi to lekarz).

Antykoncepcja hormonalna ma za zadanie zahamować jajeczkowanie. Ponadto obejmuje swoim zasięgiem wszystkie te środki, które hamują czynność dokrewną jajników oraz kory nadnerczy, wzmagają lepkość śluzu szyjkowego (czyli utrudniają wniknięcie plemników). Ponadto wywołują one zmiany błony śluzowej macicy.

3. Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, po jej odstawieniu mają taką samą płodność, jak przed rozpoczęciem jej stosowania. Dzieci, które zostały urodzone przez kobiety stosujące wcześniej antykoncepcję hormonalną są tak samo zdrowe, jak dzieci innych kobiet. O dziecko można zacząć się starać już w pierwszym cyklu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.
Do zalet antykoncepcji hormonalnej należą:

 • skuteczność antykoncepcji – PI 0.2–1,
 • metoda wygodna w użyciu – nie zaburza aktu seksualnego,
 • tuż po zakończeniu metody możliwe poczęcie,
 • zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
 • wzrost regularności cykli,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej i torbieli jajnika,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika, raka endometrium,
 • zmniejszenie częstości występowania zapaleń miednicy mniejszej.

Istnieje możliwość wystąpienia licznych skutków ubocznych i związanych z nimi działań niepożądanych, istotnych dla całego organizmu. Trzeba pamiętać, że tabletka antykoncepcyjna nie jest obojętna dla zdrowia kobiety.

4. Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Trzeba pamiętać, że bez względu na sposób podania – cały czas jest aktywna antykoncepcja hormonalna, działająca w podobnym mechanizmie i wywierająca wpływ na cały organizm, co może się wiązać z wystąpieniem ogólnoustrojowych działań ubocznych. Kobiety rozważające stosowanie metod hormonalnych muszą liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi, takimi jak:

Dolegliwości te mogą wystąpić, ale nie muszą! To sprawa bardzo indywidualna. Często jest też tak, że nasilenie działań niepożądanych jest największe na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej, a po 3–4 cyklach zmniejsza się znacznie.

Komentarze (21)
~Kikko
~Kikko

Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną to u mnie sprawdziła się wkładka. Zakładałam po porodzie. Przed porodem brałam tabletki i w porównaniu do obu tych metod, to wkładka to mega wygoda, bo jest do długoterminowa antykoncpecja i dla mnie mało problematyczna. Dobrze się czuję i mam nadzieję, że się to nie zmieni,

Odpowiedz
~ania
~ania

Brałam tabletki Bonadea.Bardzo źle się czułam.Myślałam początkowo,że tak ma być ale w kolejnych miesiącach doszło krwawienie i boląca infekcja intymna.Lekarz kazał mi zrobić 7 dniową przerwę i zmienił na plastry hormonalne na razie jest ok.Na odbudowę flory bakteryjnej dostałam Lactovaginal .Ma mi pomóc też na upławy.

Odpowiedz
~haniutek
~haniutek

moja wątroba ogólnie powinna być sfatygowana bo wielu latach antybiotyków na trądzik, a od paru miesięcy biorę te tabletki i wyniki mam super, także to chyba jakieś pojedyncze przypadki z tymi dolegliwościami układu pokarmowego, ogólnie czuje się dobrze

Odpowiedz
~misiaczkowa
~misiaczkowa

U mnie składka nie sprawdziła się. Miałam bóle brzuchai ciagle czułam dyskomfort. Przeszłam na tabletki Belara bo jak twierdzi mój ginekolog jest bardzo bezpieczna. W sumie to różnice zauważyłam bo nie mam żadnych dolegliwości takich o których wszyscy mówia i piszą

Odpowiedz
~Pattina
~Pattina

Zawsze można wybrać wkładke hormonalna, która ma tych hormonów zdecydowanie mniej i działaja tylko miejscowo. Nie obciazaja wątroby chociażby. Ja własnie taka załozyłam - Levosert i na 3 lata mam spokój.

Odpowiedz
~anlux
~anlux

@~Komitas: Potwierdzam, naturalne metody są o wiele lepsze niż hormonalne, jako że nie ingerują w naturalną gospodarkę hormonalną kobiety, nie obniżają libido, a przez regularne obserwacje temperatury kobieta jest zawsze w stanie wykryć zbliżającą się chorobę i odpowiednio szybko zareagować. O tym się nie mówi, bo producenci tabletek by zbankrutowali, ale spory odsetek kobiet po tabletkach antykoncepcyjnych ma spore problemy z zajściem w ciążę, a jeśli już zajdzie w ciążę, to z utrzymaniem ciąży pojawia się następny problem... Jako kobiety mamy narzędzie do unikania poczęcia, dane przez NATURĘ, więc dlaczego się faszerować hormonami?

Odpowiedz
~Komitas
~Komitas

Na 100% da się zapobiec zajściu w ciążę współżyjąc w dniach niepłodnych kobiet. Trzeba mierzyć codziennie rano o tej samej porze temperaturę w pochwie, sprawdzać gęstości śluzu i twardość szyjki macicy. Jest kilka dni w mies, kiedy zapłodnienie jest fizjologicznie całkowicie niemożliwe, czyli 4 dni po owulacji (owulacja następuje w dniu najwyższej temp ciała, jest uczucie jak uwalnia się jajeczko), a zanim zacznie się miesiączka. Przez kilka dni zaraz po miesiączce do zapłodnienia nie może dojść na ponad 99%, ale znane są 3 takie przypadki w XX w. Potem jest 6 dni przedowulacyjnych i 3 dni po owulacji, wtedy na 100% zajdziesz w ciążę. Jeśli współżyjecie w dniu owulacji lub zaraz po, to jest większa szansa, że urodzi się chłopiec, bo komórka jajowa jest gotowa od razu do zapłodnienia a plemniki męskie krócej żyją i muszą się dostać do komórki jajowej właśnie wtedy. Współżycie na np. 5 dni przed owulacją daje większe szanse na dziewczynkę, bo aktywne plemniki męskie wymierają przed nastąpieniem owulacji. Skuteczność metody jest potwierdzona na 400 000 przypadkach. Więcej na stronie http://iner.pl/metoda-rotzera/#p_k_d Trzeba się wczytać, ale wystarczy jeden raz na całe życie :-)

Odpowiedz
~asia
~asia

ja też stosuję pigułki antykoncepcyjne i jestem właściwie pewna że uchronią mnie przed ciążą, a co do skutków ubocznych na rynku są teraz skuteczne osłony np harmonella bo zawiera wiele witamin i minerałów a nie tylko same zioła, do tego chroni serce, układ krążenia czy wątrobę, oraz ma wiele innych pozytywnych oddziaływań, warto poczytać

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja hormonalna
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Test na hiv

~Ikratoznak • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna

Cała prawda o antykoncepcji

Cała prawda o antykoncepcji

Wiedza Polek na temat antykoncepcji oparta jest na wyobrażeniach i stereotypach. Większość z nas unika regularnych wizyt u ginekologa. Najwyższa (...) szyjki macicy. Podobnie jest z wiedzą na temat antykoncepcji, oparta...

Antykoncepcja hormonalna

Czy po tabletkach się tyje?

Czy po tabletkach się tyje?

się już wahania masy ciała – można wykonać badania hormonalne przed dobraniem tabletki antykoncepcyjnej. Jeśli nie przeprowadza (...) wywołują tycie – należy pomyśleć o zmianie metody antykoncepcji. O tym,...

Antykoncepcja hormonalna

Skuteczna dieta

Skuteczna dieta

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków.

Antykoncepcja hormonalna

Odchudzanie a antykoncepcja

Odchudzanie a antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla organizmu kobiety, często przyczyniają się do dodatkowych kilogramów, dlatego warto uwzględnić to w swojej diecie.

Antykoncepcja hormonalna

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną, udaj się do lekarza, który wykona badania i wykluczy przeciwwskazania. Przyjmowanie hormonów nie jest obojętne dla organizmu, zwłaszcza gdy istnieje niebezpieczeństwo...

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja a menopauza

owuluje i zapłodnienie wciąż jest możliwe. Antykoncepcja hormonalna w okresie menopauzy Antykoncepcja po 40 ciągle jest potrzebna (...) rozważyć kilka kwestii, zanim zdecyduje się...

Antykoncepcja hormonalna

Dodatkowa dawka hormonów

Tabletki, zastrzyki i krążki hormonalne to jedna z najbardziej powszechnych i najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych (ich skuteczność wynosi 99,7%). Ich działanie polega na zmianie poziomu hormonów w kobiecym organizmie, tak...

Antykoncepcja hormonalna

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne są jedną z metod zabezpieczających przed ciążą. Środek ten należy zaliczyć do grona metod antykoncepcji hormonalnej, a polega on na ciągłym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra przylepionego...

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna a rak piersi

domaciczne. Antykoncepcja hormonalna - rodzaje Hormonalne środki antykoncepcyjne to: tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (...) zmienia się w czasie trwania cyklu. Antykoncepcja...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby