Trwa ładowanie...

Wady wkładek wewnątrzmacicznych

Avatar placeholder
23.06.2015 13:50
Wady wkładek wewnątrzmacicznych
Wady wkładek wewnątrzmacicznych

Wkładki wewnątrzmaciczne to metoda antykoncepcji dość często wybierana przez kobiety. Wkładki są zakładane kobietom po to, aby nie doszło do zagnieżdżania zarodka. Zawsze są zakładane przez lekarza. Po poprawnym umiejscowieniu wkładki, kobieta może się cieszyć seksem, bez konsekwencji w postaci ciąży. Na pewno wkładka wewnątrzmaciczna ma wiele zalet – jest wygodna i skuteczna przez długi czas. Czy jest lepsza niż inne metody antykoncepcyjne? Nie zawsze, bo ma też pewne wady. Jakie?

spis treści

1. Skutki uboczne wkładek domacicznych

Mogą wystąpić pewne dolegliwości w obrębie macicy, nawet po prawidłowym umieszczeniu wkładki w ciele kobiety:

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

Istnieje możliwość, że wkładka nie zostanie założona prawidłowo. Wkładka wewnątrzmaciczna może przebić ścianę macicy i przesunąć się w głąb. Interwencja chirurgiczna jest wtedy konieczna. Przekłucie i inne urazy macicy zdarzają się jednak rzadko. Objawy, które powinny zaniepokoić kobietę, która stosuje taką metoda antykoncepcji to ból brzucha, obfite krwawienia, plamienia niezwiązane z menstruacją, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Kiedy kobieta odczuwa takie dolegliwości, powinna niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

2. Wkładka domaciczna a ciąża

Wkładka domaciczna nie jest polecana kobietom, które jeszcze nie rodziły oraz, które w najbliższej przyszłości chcą zostać mamami. Wkładka nie jest także najlepszą metodą antykoncepcji, jeśli kobieta ma obfite miesiączki, często występują u niej infekcje lub, jeśli nie ma stałego partnera. Wkładka nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Jeśli do zapłodnienia dojdzie u kobiety, która ma założoną wkładkę, szanse na donoszenie ciąży wynoszą tylko 50-60%. Jest też prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej. Jednak takie przypadki też są rzadkie, a skuteczność wkładki jest oceniana jako bardzo wysoka. Komplikacje występujące przy stosowaniu wkładki domacicznej czasami mogą utrudniać w przyszłości kobiecie zajście w ciążę, nawet kiedy już będzie na to gotowa. Wkładki wewnątrzmaciczne mogą doprowadzić do wystąpienia przykrych skutków ubocznych. Jednak należy pamiętać, że prawie każdy rodzaj antykoncepcji wiąże się z ryzykiem. Każda kobieta stosująca antykoncepcję powinna być tego świadoma.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zalety wkładek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze