Złamania kości

Złamania kości to zmiany, które doprowadzają do częściowej lub całkowitej utraty ciągłości kości. Przyczynami złamania są różnorodne urazy (upadki, wypadki komunikacyjne, kontuzje sportowe). Przy złamaniu kości może dojść także do uszkodzenia tkanek, naczyń krwionośnych i nerwów. Przy złamaniu otwartym wzrasta także ryzyko infekcji. Nieprawidłowe zrośnięcie kości może powodować ból i utrudniać poruszanie się.

Rodzaje złamań kości

Cechą kości jest duża odporność na działanie czynników zewnętrznych, zmienia się ona jednak wraz z wiekiem. Dziecięce kości są bardziej sprężyste, u osób starszych – bardziej kruche. 
Gdy ciągłośćkości zostanie przerwana pod wpływem jakiegoś urazu, którego siła przekracza granice wytrzymałości mechanicznej niezmienionej tkanki kostnej, dochodzi wtedy do złamania kości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Złamanie żeber - zdjęcie rentgenowskie

RTG klatki piersiowej może ukazać złamanie żeber, które najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego.Wyróżnić można złamania otwarte – z rozerwaniem skóry i widocznym w dnie złamaniem – oraz zamknięte – skóra nie zostaje przerwana. Złamania kości mogą być także poprzeczne lub z odłamaniem jej części w kształcie klina.

 W konsekwencji tego, stawy są obciążane nieprawidłowo i dochodzi do ich zwyrodnienia. Czasem może dojść także do zniszczenia kości. W przypadku złamań u osób starszych konieczne jest całkowite unieruchomienie, co może powodować zapalenie żył, zapalenie płuc lub odleżyny w miejscach nacisku na skórę. Przy złamaniu kręgosłupa może dojść do przerwania rdzenia kręgowego i porażenia kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu. Konieczna jest w takim wypadku operacja.

Złamaniom kości sprzyjają: postępująca osteoporoza, podeszły wiek, choroby układu kostnego (guzy kości i szpiku kostnego), a także uprawianie niektórych dyscyplin sportowych.

Leczenie złamań kości

Gdy dochodzi do złamania kości, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli złamaniu towarzyszy krwotok, trzeba go natychmiast zatamować, stosując opatrunek. Nie wolno samodzielnie nastawiać komuś kości. Musi to zrobić lekarz, po analizie zdjęcia rentgenowskiego. Zdecydowana większość złamań wymaga unieruchomienia. W tym celu zakłada się poszkodowanemu gips bądź szynę. Ciężkie rodzaje złamań muszą być leczone w szpitalu, pod stałym nadzorem lekarza. Nierzadko złamania leczy się operacyjnie. Gdy kości już się zrosną, możliwe jest zdjęcie gipsu. Jednak zanim chory wróci do pełnej sprawności, musi przejść rehabilitację. W leczeniu złamań stosuje się także środki farmakologiczne zmniejszające ból oraz antybiotyki i leki przeciwzakrzepowe.

Złamaniom kości powstałym podczas uprawiania sportu można zapobiegać poprzez stosowanie ochraniaczy. Osoby jeżdżące samochodami powinny zapinać pasy. Czynność ta zajmuje zaledwie chwilę, a nie dość, że zapobiega łamaniu kości, to może także ocalić życie. Złamania kości bardzo często następują przy różnorodnych wypadkach komunikacyjnych. Ważne zatem jest uważne kierowanie pojazdami. Osoby, które są pod wpływem alkoholu, nie powinny siadać za kierownicą. Przyczyną złamań kości może być także osteoporoza. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny pamiętać, by przyjmować leki i ostrożnie poruszać się, by nie narażać się na upadki. Złamaniom kości zapobiega także odpowiednie urządzenie mieszkania – do złamań dochodzi w wyniku poślizgu na płytkach bądź małych dywanikach. Łamliwość kości można zmniejszyć poprzez stosowanie diety bogatej w wapń i białko.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kusz D. Kompendium traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3766-1
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamania kości
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Złamania kości
Złamania kości

Ból pięty - przyczyna, leczenie

może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest dla przykładu stan zapalny. Najczęściej umiejscawia się w okolicy, gdzie kość ma połączenie

Złamania kości udowej

Ognisko lityczne w kości udowej

Ognisko lityczne w kości udowej

Złamania kości udowej są najgroźniejszymi rodzajami złamań i wiążą się z licznymi komplikacjami.

Złamanie mostka

Mostek człowieka

Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

Złamania i zwichnięcia

Złamanie ręki

Do złamania ręki może dojść u każdego. Wyróżniamy różnego rodzaju złamania ręki, dzieląc je na złamania kości śródręcza i palców oraz złamania kości...