Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie płuc to stan zapalny miąższu płucnego, w czasie którego dochodzi do charakterystycznego wysięku. Konsekwencją zapalenia płuc jest zmniejszenie powierzchni płuc, duszność, przyspieszony oddech, czasem sinica. Zapelenie płuc często jest powikłaniem chorób zakaźnych, ale występuje też samoistnie, np. w wyniku zakażenia bakteryjnego płuca. Każdy rodzaj zapalenia płuc wymaga innego leczenia.

Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny

Przyczyny zapalenia płuc mogą być bardzo różne i w zależności od tego, co je spowodowało, wyróżnia się typy zapalenia płuc:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Powikłania po grypie"

 • bakteryjne zapalenie płuc – czynnikiem wywołującym są bakterie, zarówno Gram (+) i Gram (-), a także bakterie beztlenowe, np. dwoinka zapalenia płuc,
 • wirusowe zapalenia płuc – jeśli czynnikiem wywołującym jest wirus, np. grypy, odry, różyczki, adenowirusy,
 • grzybicze zapalenie płuc – wywołane poprzez zakażenie Candida albicans, Aspergillus fumigatus,
 • wywołane przez pierwotniaki, riketsje, mikoplazmy itp.,
 • o przyczynach mieszanych.

Bakteriami, które są najczęściej przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc są S. pnuemoniae i H. influenzae.

Zapalenie płuc możemy podzielić także ze względu na zakażenia pozaszpitalne i szpitalne (głównie wywołane Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, a także Staphylococcus aureus czy Streptococcus pneumoniae).

Znany jest także podział anatomiczny zapalenia płuc na:

 • odoskrzelowe (wieloogniskowe, płacikowe),
 • śródmiąższowe,
 • płatowe (krupowe).

Zapalenie płuc poprzedzone jest zwykle zapaleniem oskrzeli. Zapalenie płuc występuje u osób wyniszczonych, osłabionych, po operacjach itd. Przyczyną zapalenia płuc może również być wdychanie kurzu, różnych substancji trujących, jak np. chloru, fosgenu, iperytu, a także dymu papierosowego. W przeważającej części przypadków mamy doczynienia z bakteryjnym zapaleniem płuc wskutek zakażenia bakteryjnego. Zapalenie płuc odoskrzelowe może rozwijać się również na tle długotrwałego przekrwienia płuc wskutek znacznego osłabienia układu krążenia, u chorych nieprzytomnych wskutek dostania się ciał obcych do dróg oddechowych i płuca.

Czynniki ryzyka zapalenia płuc:

Zdarza się, że na zapalenie płuc chorują także ludzie, których powyższe czynniki ryzyka zapalenia płuc nie dotyczą.

Zapalenie płuc - objawy i leczenie

Normalne objawy zapalenia płuc to gorączka, kaszel z wykrztuszaniem ropnej plwociny oraz ogólnym bólem zlokalizowanym w klatce piersiowej. W przypadku klasycznego zapalenia płuc choroba pojawia się i rozwija bardzo szybko. Inaczej sytuacja wygląda przy atypowym zapaleniu płuc. W czasie atypowego zapalenia płuc możemy zaobserwować powolne pojawianie się objawów zapalenie płuc w postaci suchego i męczącego kaszlu, bólów głowy, gardła i mięśni, ogólnego osłabienia, nudności, wymiotów i biegunki. Te objawy zapalenia płuc mogą przypominać grypę.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie dochodzi się do zdrowia dość szybko. Jednak nie...

W leczeniu zapalenia płuc duże znaczenie ma pielęgnowanie chorego, bowiem odoskrzelowe zapalenie płuc występuje przy ciężkich chorobach zakaźnych oraz innych chorobach zmuszających chorego do ciągłego przebywania w łóżku. Aby zapobiec zapaleniu płuc u osób długo leżących w łóżku, trzeba często zmieniać pozycję pacjenta, nacierać jego klatkę piersiową spirytusem (np. kamforowym lub salicylowym), dbać o wentylację płuc, zapewnić dostęp świeżego powietrza, starannie pielęgnować jamę ustną.

W przypadku zapalenie płuc leczenie za pomocą leków obejmuje sulfonamidy, antybiotyki, środki nasercowe, wykrztuśne, a w ciężkich przypadkach tlen. W czasie leczenia zapalenia płuc dieta powinna być lekka i pełnowartościowa, z uwzględnieniem dużej ilości soków owocowych i warzywnych.

Aby ustrzec się zachorowania na zapalenie płuc, należy bardzo o siebie dbać. Można także skorzystać ze szczepień przeciwko grypie.

Zapalenie płuc - dzieci

Zapalenia płuc u dzieci nie można lekceważyć. Zapalenie płuc u dzieci rozwija się prawie bezobjawowo. Wyraźnym objawem zapalenia płuc u dziecka jest dopiero złe samopoczucie i duszności. W przypadku dzieci tą niebezpieczną chorobą płuc można się zarazić od starszego rodzeństwa.

Zapaleniem płuc dziecko może się zarazić w postaci wirusowego zapalenia płuc lub bakteryjnego zapalenia płuc. W zależności rodzaju zapalenie płuc leczenie obejmuje podanie antybiotyków lub łagodzenie objawów tej choroby płuc.

Leki łagodzące objawy zapalenia stosuje się w leczeniu wirusowego zapalenia płuc. W wirusowym zapaleniu płuc podaje się głównie leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe łagodzące ból. Czasem lekarz w leczeniu wirusowego zapalenia płuc przepisuje również leki przeciwwirusowe. W bakteryjnym zapaleniu płuc leczenie opiera się natomiast na antybiotykach.

Niezależnie od tego czy mamy doczynienia z wirusowym zapaleniem płuc, czy też z bakteryjnym zapaleniem płuc, należy obserwować dziecko w czasie leczenia zapalanie płuc, ponieważ zdarza się, że ze względu na ciężki przebieg tej choroby płuc, czasem leczenie zapalenia płuc odbywa się w szpitalu.

U dzieci zapalenie atakuje również płuca w postaci zachłystowego zapalenia płuc. Zachłystowe zapalenie płuc dotyka najczęściej dzieci do 5 roku życia. W zachłystowym zapaleniu płuc bakterie i wirus dostają się do płuca w różny sposób. Płuca mogą zostać zainfekowane z krwioobiegu, przełyku, czy dróg oddechowych.

Czynniki, które narażąją płuca na zachłystowe zapalenie płuc to np. refluks, drgawki, karmienie sondą dożołądkową oraz pozycja leżąca. Jeśli chodzi o objawy to również zachłystowe zapalenie płuc wymaga konsultacji z lekarzem i dokładnego wywiadu.

 

Sylwia Michalczyk, około miesiąca temu

Bibliografia

 • Rowińska - Zakrzewska A., Kuś J., Choroby układu oddechowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2884-1
 • Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7
 • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Pulmonologia

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny, objawy i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny, objawy i leczenie

Zdjęcie rentgenowskie chorego na zapalenie płuc

Zdjęcie rentgenowskie chorego na zapalenie płuc

Zdjęcie A przedstawia obraz płuc zdrowego pacjenta. Zdjęcie B - nieprawidłowy obraz (ciemniejsze zmiany w prawym płucu związane są z obecnością płynu wysiękowego w jamie opłucnowej).

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka i rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny, objawy i leczenie

Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc (WIDEO)

Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc (WIDEO) Odtwórz wideo

zwłóknieniem tego organu. Przyczyn takiego schorzenia może być wiele. Wśród najważniejszych wymienia się szkodliwe czynniki występujące w miejscu (...) mogą utrudniać normalne funkcjonowanie nawet przez kilka miesięcy czy nawet lat....

Zapalenie płuc - rodzaje i przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie płuc u dziecka - rodzaje i objawy

niż osoby dorosłe. Jakie są rodzaje zapalenia płuc u dziecka i jak się objawiają? Zapalenie płuc u dziecka - wirusowe Zapalenie płuc...

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka i rodzaje, leczenie

Wczesne objawy raka płuc

Wczesne objawy raka płuc

Powracające infekcje, takie jak zapalenie oskrzeli i płuc Często zdarza się, że rak występuje u osób, które regularnie chorują na zapalenie oskrzeli (...) . Jeżeli rozpoznajesz u siebie takie objawy,...

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy

oraz u tych, które żyją w zanieczyszczonych miastach. Rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn (...) w kierunku choroby płuc. Przeczytaj...