Dieta bogata w wapń

Dieta bogata w wapń jest szczególnie ważna u dzieci i osób starszych. Przede wszystkim ze względu na istotny wpływ wapnia na zęby i kości. Wapń bierze także udział w wielu procesach w organizmie. Ważne jest więc wiedzieć, w jakich produktach żywnościowych jest go najwięcej, jednak należy też pamiętać, że sama dieta nie zapewni nam odpowiedniego poziomu tego pierwiastka. Konieczna jest więc dodatkowo suplementacja.

Rola wapnia w organizmie

Wapń ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jest składnikiem budulcowym kości i zębów, a także wchodzi w skład niektórych ścian komórkowych i występuje w postaci jonów w płynach komórkowych i pozakomórkowych.

Zobacz film: "Jak dbać o zdrowię jamy ustnej"

Do innych właściwości wapnia, możemy zaliczyć:

 • poprawę prawidłowego krzepnięcia krwi,
 • utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego,
 • pomoc we właściwym funkcjonowaniu mięśni,
 • wsparcie pracy enzymów trawiennych,
 • utrzymanie prawidłowego przekaźnictwa nerwowego.

Poziom wapnia w organizmie zależy jednak od kilku czynników, m.in. od jego podaży w pożywieniu, ale także od stopnia jego wchłaniania do organizmu czy stopnia jego wydalania z moczem.

Na stężenie wapnia w surowicy krwi wpływają: witamina D, kalcytonina i parathormon.

Wapń w diecie

Wapń dostarczany jest do organizmu poprzez spożywanie produktów żywnościowych bogatych w ten składnik lub poprzez suplementy diety z wapniem. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Dla dzieci średnie wartości dziennego spożycia wapnia wynoszą:

 • 1-6 miesięcy: 210 mg,
 • 6-12 miesięcy: 270 mg,
 • 1-3 lata: 500 mg,
 • 4-8 lat: 800 mg,
 • 9-18 lat: 1500 mg.

U dorosłych natomiast zapotrzebowanie na wapń wynosi:

 • dorośli: 800 -1000 mg,
 • osoby starsze: 1500 mg,
 • kobiety ciężarne: 1200-1600 mg,
 • kobiety karmiące: 1200-1600 mg,
 • kobiety po menopauzie: 1500 mg.

Głównym źródłem wapnia w diecie jest nabiał. Duża jego ilość znajduje się w mleku, maślankach, jogurtach, kefirach czy twarożku. Powinniśmy jednak pamiętać, że dieta jest często niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej podaży wapnia. Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że najczęściej nasz codzienny jadłospis dostarcza jedynie połowy zalecanego dziennego spożycia wapnia. Z tego powodu wskazane jest stosowanie suplementów diety zawierających ten cenny pierwiastek.

Aby zwiększyć wchłanianie wapnia, należy suplementować witaminę D3. Jeżeli przebywamy przez długi czas na słońcu, promieniowanie słoneczne stymuluje syntezę tej witaminy w organizmie. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na szerokość geograficzną, w której znajduje się Polska, suplementacja witaminy D jest wskazana przez cały rok, nawet podczas miesięcy letnich.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Temat Miesiąca - Mocne i zdrowe zęby
Planowanie płci dziecka

Zaplanowanie dziewczynki

Zaplanowanie dziewczynki

Dieta na dziewczynkę powinna być bogata w wapń i magnez, dlatego też kobieta powinna spożywać jak najwięcej: serów, mleka, jogurtów i innych produktów mlecznych.

Zdrowe odżywianie

Dieta bogata w składniki odżywcze

Dieta bogata w składniki odżywcze

Dietetycy są zgodni, że najlepszym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych jest spożywanie różnych produktów, zwłaszcza tych naturalnych w mocnych kolorach.

Profilaktyka osteoporozy

Wapń na choroby kości

Wapń na choroby kości

Czy warto stosować wapń na osteoporozę? Wśród różnych suplementów diety, można również znaleźć te na osteoporozę. Zawierają one w swoim składzie wapń. Czy rzeczywiście warto na to schorzenie przyjmować większe ilości...

Składniki mineralne

Produkty zaskakująco bogate w wapń

Produkty zaskakująco bogate w wapń

Zapotrzebowanie na wapń Twoje ciało jest nieustannie narażone na utratę wapnia. Składnik ten jest wypłukiwany z organizmu wraz z potem (...) czy spożywaniem kawy. Poza tym, jest on niezbędny dla mocnych i wytrzymałych kości. To bardzo...

Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą

Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą

potrzebują też innych minerałów, witamin i protein, których może dostarczyć odpowiednia dieta. Nabiał (i inne bogate w wapń pokarmy) W ciele znajduje (...) się od 1 do 2 kg wapnia, z czego 99 proc....

Produkty żywnościowe

Portulaka pospolita i jej wpływ na zdrowie

Portulaka pospolita i jej wpływ na zdrowie

Podstawowe informacje Portulaka to roślina jednoroczna, najbardziej znana jako chwast. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jest jadalna i niezwykle bogata (...) . Można ją używać podobnie jak różnego rodzaju warzywa liściaste do sałatek i kanapek. Wartości...

Dieta dla dzieci

Kompozycja warzyw

Kompozycja warzyw

Dieta dla dzieci powinna być bogata w warzywa, gdyż stanowią one wyjątkowo bogate źródło witamin, minerałów, węglowodanów oraz błonnika.

Składniki odżywcze

Dieta dla osób po 40. roku życia

Dieta dla osób po 40. roku życia

mózgu. Najlepiej, jeśli zadbasz, aby już po 30. roku życia twoja dieta zawierała składniki bogate w wapń, takie jak nabiał, szpinak, migdały, tofu (...) . Regulują krzepliwość krwi. Eksperci zalecają,...