Kapturki naszyjkowe

Antykoncepcja mechaniczna to wiele metod, które pozwalają kontrolować płodność. Jedną z metod antykoncepcji mechanicznej jest kapturek naszyjkowy, który znalazł już zwolenniczki wśród kobiet mających przeróżne problemy zdrowotne i tym samym nie mogą korzystać z innych środków antykoncepcyjnych. Kapturek dopochwowy ściśle przykrywa szyjkę macicy i zapobiega kontaktowi z nasieniem bez ingerencji chemicznej czy hormonalnej.

1. Kto może stosować kapturki naszyjkowe?

Kapturki naszyjkowe to odpowiednia metoda antykoncepcji mechanicznej dla kobiet o słabych mięśniach pochwy, mających trudności z utrzymaniem błon dopochwowych lub chorych na zapalenie pęcherza moczowego.

Kapturki naszyjkowe są niewielkie i niewyczuwalne podczas stosunku, co nie oznacza jednak, że wszystkie kobiety mogą je stosować. Jeśli kobieta odbywa więcej niż jedno zbliżenie, powinna za każdym następnym razem użyć środka plemnikobójczego.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

2. Jak zbudowany jest kapturek naszyjkowy?

Kapturek naszyjkowy lub sklepieniowy stanowi mechaniczną przeszkodę uniemożliwiającą kontakt plemników z jamą macicy. Kapturek wykonany jest z masy gumowej lub kauczukowej.

Na rynku można spotkać kapturki:

 • w kształcie naparstka; po założeniu przysysa się do szyjki macicy i ją obejmuje;
 • płytkie, w kształcie misy; po założeniu przysysa się do ściany pochwy;
 • posiadające wąską kopułę i szeroką, grubą otoczkę u podstawy; potrafi przysysać się do szyjki macicy lub ściany pochwy.

Kapturki dopochwowe zakładane są przez kobietę na szyjkę macicy przed zbliżeniem i mogą pozostać w pochwie przez 24 godziny i co najmniej 6 godzin po każdym stosunku. Wybór typu i rozmiaru kapturka musi zostać dokonany przez lekarza, ponieważ zależy to od budowy szyjki macicy.

3. Wady i zalety kapturków naszyjkowych

Zalety:

 • stosowany bez terapii chemicznej czy hormonalnej,
 • nie szkodzi zdrowiu,
 • niska cena,
 • zapobiega chorobom przydatków - głównie jajowodów,
 • skuteczny: wskaźnik Pearla tej metody wynosi od 12 do 17.

Wady:

 • problemy związane z prawidłowym umieszczeniem kapturka na początku jego stosowania,
 • dyskomfort u partnerów,
 • gdy kapturek pozostaje w pochwie powyżej 30 godzin, istnieje ryzyko wystąpienia infekcji i jej powikłań.

Kapturki antykoncepcyjne okazują się idealnym rozwiązaniem dla wielu kobiet po pierwszej, czasami trudnej fazie stosowania.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Skuteczność prezerwatywy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.