Trwa ładowanie...

Kapturki naszyjkowe

Kapturki naszyjkowe
Kapturki naszyjkowe

Antykoncepcja mechaniczna to wiele metod, które pozwalają kontrolować płodność. Jedną z metod antykoncepcji mechanicznej jest kapturek naszyjkowy, który znalazł już zwolenniczki wśród kobiet mających przeróżne problemy zdrowotne i tym samym nie mogą korzystać z innych środków antykoncepcyjnych. Kapturek dopochwowy ściśle przykrywa szyjkę macicy i zapobiega kontaktowi z nasieniem bez ingerencji chemicznej czy hormonalnej.

spis treści

1. Kto może stosować kapturki naszyjkowe?

Kapturki naszyjkowe to odpowiednia metoda antykoncepcji mechanicznej dla kobiet o słabych mięśniach pochwy, mających trudności z utrzymaniem błon dopochwowych lub chorych na zapalenie pęcherza moczowego.

Kapturki naszyjkowe są niewielkie i niewyczuwalne podczas stosunku, co nie oznacza jednak, że wszystkie kobiety mogą je stosować. Jeśli kobieta odbywa więcej niż jedno zbliżenie, powinna za każdym następnym razem użyć środka plemnikobójczego.

2. Jak zbudowany jest kapturek naszyjkowy?

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

Kapturek naszyjkowy lub sklepieniowy stanowi mechaniczną przeszkodę uniemożliwiającą kontakt plemników z jamą macicy. Kapturek wykonany jest z masy gumowej lub kauczukowej.

Na rynku można spotkać kapturki:

 • w kształcie naparstka; po założeniu przysysa się do szyjki macicy i ją obejmuje;
 • płytkie, w kształcie misy; po założeniu przysysa się do ściany pochwy;
 • posiadające wąską kopułę i szeroką, grubą otoczkę u podstawy; potrafi przysysać się do szyjki macicy lub ściany pochwy.

Kapturki dopochwowe zakładane są przez kobietę na szyjkę macicy przed zbliżeniem i mogą pozostać w pochwie przez 24 godziny i co najmniej 6 godzin po każdym stosunku. Wybór typu i rozmiaru kapturka musi zostać dokonany przez lekarza, ponieważ zależy to od budowy szyjki macicy.

3. Wady i zalety kapturków naszyjkowych

Zalety:

 • stosowany bez terapii chemicznej czy hormonalnej,
 • nie szkodzi zdrowiu,
 • niska cena,
 • zapobiega chorobom przydatków - głównie jajowodów,
 • skuteczny: wskaźnik Pearla tej metody wynosi od 12 do 17.

Wady:

 • problemy związane z prawidłowym umieszczeniem kapturka na początku jego stosowania,
 • dyskomfort u partnerów,
 • gdy kapturek pozostaje w pochwie powyżej 30 godzin, istnieje ryzyko wystąpienia infekcji i jej powikłań.

Kapturki antykoncepcyjne okazują się idealnym rozwiązaniem dla wielu kobiet po pierwszej, czasami trudnej fazie stosowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skuteczność prezerwatywy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.