Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej i przeciwwskazania do jej założenia
Wkładka wewnątrzmaciczna to metoda antykoncepcyjna polegająca na umieszczeniu w macicy specjalnej wkładki, która zapobiega zapłodnieniu. Spirala wewnątrzmaciczna ma kształt litery T. Umieszcza się ją nieco ponad szyjką macicy, a jej ramiona rozciągają się poziomo wzdłuż macicy. Zanim zdecydujesz się na tę metodę warto dowiedzieć się, jakie są skutki uboczne jej stosowania i jakie są przeciwwskazania do jej założenia.
1. Działanie wkładki wewnątrzmacicznej
Po założeniu wkładki domacicznej, dochodzi do niewielkiego miejscowego stanu zapalnego, które powoduje, że w macicy zbierają się białe krwinki. Produkują one substancje toksyczne dla spermy. W zależności od typu wkładki, może ona również wpłynąć na zmianę struktury produkowanego śluzu, który nie pozwala plemnikom na przedostanie się do wnętrza macicy.
Największą zaletą spirali domacicznej jest jej wysoka skuteczność. Istotne jest również to, że można ją w każdej chwili usunąć, a także fakt, że zaczyna działać niemal natychmiast po umieszczeniu.
Kobieta, u której założono tego typu wkładkę, nie potrzebuje stosować żadnych innych metod antykoncepcyjnych, aby zabezpieczyć się przed ciążą. Po usunięciu spirali, powrót płodności następuje bardzo szybko.
2. Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej
Wkładka domaciczna to antykoncepcja hormonalna, w związku z tym może wywoływać te same skutki uboczne, co pigułki antykoncepcyjne, np. lekkie przybieranie na wadze lub trądzik. Objawy te znikają z czasem. Do innych skutków ubocznych stosowania wkładki domacicznej należą:
- skurcze macicy
- plamienie
- bardziej obfite miesiączki, które mogą trwać dłużej
- infekcje, np. zapalenie narządów miednicy mniejszej
Może się zdarzyć, że wkładka przebija się przez ścianę macicy do jamy brzusznej. W tym wypadku pojawiają się ból brzucha, obfite krwawienie oraz plamienie.
Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna często budzi niepokój, szczególnie u młodych kobiet, ze względu na to, że jest to ciało obce, które przez dłuższy czas znajduje się w organizmie. Tymczasem według ekspertów ryzyko wystąpienia stanów zapalnych wywoływanych przez spiralę istnieje tylko w czasie pierwszych trzech tygodni po jej założeniu. Ryzyko to wzrasta, jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych.
Według powszechnej opinii spirala antykoncepcyjna może powodować bezpłodność. Jednak w tym przypadku również eksperci podkreślają, że nie wykazano związku między bezpłodnością a stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej.
Kobiety, które myślą o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, powinny zgłosić się do lekarza ginekologa, który wytłumaczy za i przeciw i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania tej metody antykoncepcji.
3. Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej
- bardzo obfite miesiączki
- bolesne miesiączki (spirala może wzmagać bóle brzucha związane z okresem)
- ciąża lub podejrzenie ciąży
- wady wrodzone macicy lub nietypowa budowa macicy
- stany zapalne narządów rodnych (również wyleczone), nadżerki, mięśniaki i wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które wymagają leczenia
- nowotwory piersi, jajników i macicy
- choroby wątroby
- niedokrwistość, niski poziom hemoglobiny
- skłonność do poronień (wysokie prawdopodobieństwo wypadnięcia wkładki)
4. Ciąża a wkładka wewnątrzmaciczna
Wkładka wewnątrzmaciczna jest skuteczna, jednak nie chroni przed ciążą w 100 proc. Ryzyko niepowodzenia jest najwyższe w ciągu pierwszego roku od jej założenia.
U kobiet, które zaszły w ciążę, mając założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, może dojść do poronienia (ryzyko to wynosi 40-50 proc.). Istnieje również ryzyko (choć niewielkie) ciąży pozamacicznej.
Wkładka wewnątrzmaciczna jest skuteczną metodą antykoncepcji, jednak ma dużo skutków ubocznych i przeciwwskazań, dlatego należy dokładnie przemyśleć decyzję o jej założeniu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.