Trwa ładowanie...

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej i przeciwwskazania do jej założenia

Wkładka wewnątrzmaciczna to metoda antykoncepcyjna polegająca na umieszczeniu w macicy specjalnej wkładki, która zapobiega zapłodnieniu. Spirala wewnątrzmaciczna ma kształt litery T. Umieszcza się ją nieco ponad szyjką macicy, a jej ramiona rozciągają się poziomo wzdłuż macicy. Zanim zdecydujesz się na tę metodę warto dowiedzieć się, jakie są skutki uboczne jej stosowania i jakie są przeciwwskazania do jej założenia.

spis treści

1. Działanie wkładki wewnątrzmacicznej

Po założeniu wkładki domacicznej, dochodzi do niewielkiego miejscowego stanu zapalnego, które powoduje, że w macicy zbierają się białe krwinki. Produkują one substancje toksyczne dla spermy. W zależności od typu wkładki, może ona również wpłynąć na zmianę struktury produkowanego śluzu, który nie pozwala plemnikom na przedostanie się do wnętrza macicy.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Największą zaletą spirali domacicznej jest jej wysoka skuteczność. Istotne jest również to, że można ją w każdej chwili usunąć, a także fakt, że zaczyna działać niemal natychmiast po umieszczeniu.

Kobieta, u której założono tego typu wkładkę, nie potrzebuje stosować żadnych innych metod antykoncepcyjnych, aby zabezpieczyć się przed ciążą. Po usunięciu spirali, powrót płodności następuje bardzo szybko.

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna
Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną

zobacz galerię

2. Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka domaciczna to antykoncepcja hormonalna, w związku z tym może wywoływać te same skutki uboczne, co pigułki antykoncepcyjne, np. lekkie przybieranie na wadze lub trądzik. Objawy te znikają z czasem. Do innych skutków ubocznych stosowania wkładki domacicznej należą:

Może się zdarzyć, że wkładka przebija się przez ścianę macicy do jamy brzusznej. W tym wypadku pojawiają się ból brzucha, obfite krwawienie oraz plamienie.

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna często budzi niepokój, szczególnie u młodych kobiet, ze względu na to, że jest to ciało obce, które przez dłuższy czas znajduje się w organizmie. Tymczasem według ekspertów ryzyko wystąpienia stanów zapalnych wywoływanych przez spiralę istnieje tylko w czasie pierwszych trzech tygodni po jej założeniu. Ryzyko to wzrasta, jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych.

Według powszechnej opinii spirala antykoncepcyjna może powodować bezpłodność. Jednak w tym przypadku również eksperci podkreślają, że nie wykazano związku między bezpłodnością a stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej.

Kobiety, które myślą o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, powinny zgłosić się do lekarza ginekologa, który wytłumaczy za i przeciw i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania tej metody antykoncepcji.

3. Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej

 • bardzo obfite miesiączki
 • bolesne miesiączki (spirala może wzmagać bóle brzucha związane z okresem)
 • ciąża lub podejrzenie ciąży
 • wady wrodzone macicy lub nietypowa budowa macicy
 • stany zapalne narządów rodnych (również wyleczone), nadżerki, mięśniaki i wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które wymagają leczenia
 • nowotwory piersi, jajników i macicy
 • choroby wątroby
 • niedokrwistość, niski poziom hemoglobiny
 • skłonność do poronień (wysokie prawdopodobieństwo wypadnięcia wkładki)

4. Ciąża a wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna jest skuteczna, jednak nie chroni przed ciążą w 100 proc. Ryzyko niepowodzenia jest najwyższe w ciągu pierwszego roku od jej założenia.

U kobiet, które zaszły w ciążę, mając założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, może dojść do poronienia (ryzyko to wynosi 40-50 proc.). Istnieje również ryzyko (choć niewielkie) ciąży pozamacicznej.

Wkładka wewnątrzmaciczna jest skuteczną metodą antykoncepcji, jednak ma dużo skutków ubocznych i przeciwwskazań, dlatego należy dokładnie przemyśleć decyzję o jej założeniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza