Przejdź na WP

Tabletki dopochwowe - charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, stosowanie

Infekcje pochwy potrafią być naprawdę dokuczliwe. Nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Zapisze on stosowną kurację. Najprawdopodoniej będą to tabletki dopochwowe? Jakie działanie mają tabletki dopochwowe? Na co pomagają tabletki dopochwowe? Jakie są rodzaje tabletek dopochwowych?

Zobacz film: "Wpływ współżycia na zapalenie pochwy"

spis treści

1. Tabletki dopochwowe - charakterystyka

Tabletki dopochwowe są stosowane w wielu przypadkach. Po pierwsze, tabletki dopochwowe mogą być stosowane podczas stanu zapalnego spowodowanego przez zakażenia bakteryjne oraz grzybicze. Tabletki dopochwowe mają hamować rozwój bakterii powodujących zapalenie pochwy oraz rozwoju drożdżaków z rodzaju Candida.

2. Tabletki dopochwowe – działanie

Tabletki dopochwowe przywracają odpowiednie pH pochwy. Dzięki temu bakterie nie mogą rozwijać się w pochwie, ponieważ nie mają dogodnych warunków. Tabletki dopochwowe zawierają inulinę, która wpływa korzystnie na rozwój naturalnej flory bakteryjnej.

Tabletki dopochwowe mają w swoim składzie kwas hialuronowy oraz witaminę E. Wpływają one na odpowiednie nawilżenie pochwy, łagodzą świąd i niwelują uczucie suchości. Dzięki tabletkom dopochwowym można zmniejszyć podatność pochwy na mikrourazy. Tabletki dopochwowe likwidują także uczucie napięcia.

Bakterie beztlenowe wywołujące zapalenie pochwy (Gardnerella vaginalis)
Bakterie beztlenowe wywołujące zapalenie pochwy (Gardnerella vaginalis)

Strzałki wskazują bakterie Gardnerella vaginalis.

zobacz galerię

3. Tabletki dopochwowe – wskazania

Kiedy warto stosować tabletki dopochwowe? Powinno się je stosować w leczeniu zakażenia pochwy o różnym podłożu. Zarówno jeżeli jest to zakażenie bakteryjne jak i grzybicze. Tabletki dopochwowe łagodzą uczucie suchości w pochwie.

Po tabletki dopochwowe powinny sięgnąć także kobiety, które uczęszczają na basen, korzystają z jacuzzi lub solarium, a także często podróżują. Takie wizyty mogą spowodować zachwiania we florze bakteryjnej.

Tabletki dopochwowe powinny stosować także kobiety w okresie menopauzy oraz po [antybiotykoterapii]((https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki)..

4. Tabletki dopochwowe – przeciwwskazania

Tabletki dopochwowe nie powinny być stosowane przez wszystkie pacjentki. Szczególnie jeżeli kobiety są uczulone na którykolwiek ze składników zawartych w tabletkach dopochwowych. Jeżeli błona śluzowa jest uszkodzona również nie powinno się stosować tabletek dopochwowych. Przeciwwskazaniem do używania tabletek dopochwowych są także upławy z krwią.

Podczas stosowania tabletek dopochwowych może dojść do działań niepożądanych tabletek dopochwowych takich jak pieczenie pochwy.

Zobacz też:

5. Tabletki dopochwowe – stosowanie

Tabletki dopochwowe stosuje się na noc. Najczęściej kuracja tabletkami dopochwowymi trwa od 7 do 10 dni. Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce, aby nie doprowadzić do dodatkowego zakażenia. Tabletki dopochwowe mogą być także stosowane profilaktycznie. Wówczas zakłada się tabletkę dopochwową dwa razy w tygodniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy