Globulki dopochwowe - jak działają i kiedy się je stosuje
Infekcje pochwy potrafią być naprawdę dokuczliwe. Nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Zapisze on stosowną kurację. Najprawdopodobniej będą to tabletki dopochwowe. Jakie mają działanie, jakie są ich rodzaje i jak je stosować?
1. Co to są globulki dopochwowe
Tabletki dopochwowe to leki i środki chemiczne, najczęściej w postaci globulek, które rozpuszczają się wewnątrz pochwy i tam bezpośrednio oddziałują. Stosowane są wielu przypadkach. Najczęściej lekarz przepisuje je w przypadku zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Tabletki dopochwowe mają hamować rozwój bakterii powodujących zapalenie pochwy oraz rozwoju drożdżaków z rodzaju Candida.
Tabletki te stosuje się także często w celu przywrócenia prawidłowego nawilżenia - zwykle w przypadku nadmiernej suchości pochwy, która może skutkować bolesnymi stosunkami. Tego rodzaju tabletki dopochwowe są stworzone w całości z kwasu hialuronowego, który powleka błony śluzowe i nawilża je. Taką praktykę stosuje się także po zabiegach usuwania nadżerek.
Do tabletek dopochwowych zaliczane są także globulki antykoncepcyjne, które nie mają leczniczych właściwości, a ich jedyne zadanie to ochrona przed niechcianą ciążą.
2. Jak działają tabletki dopochwowe
Tabletki dopochwowe przywracają odpowiednie pH pochwy. Dzięki temu bakterie nie mogą się rozwijać, ponieważ nie mają dogodnych warunków. Tabletki dopochwowe zawierają inulinę, która wpływa korzystnie na rozwój naturalnej flory bakteryjnej.
Tabletki dopochwowe mają w swoim składzie kwas hialuronowy oraz witaminę E. Wpływają one na odpowiednie nawilżenie pochwy, łagodzą świąd i niwelują uczucie suchości. Dzięki tabletkom dopochwowym można zmniejszyć podatność pochwy na mikrourazy. Tabletki dopochwowe likwidują także uczucie napięcia.
Po tabletki dopochwowe powinny sięgnąć także kobiety, które uczęszczają na basen, korzystają z jacuzzi lub solarium, a także często podróżują. Takie wizyty mogą spowodować zachwiania we florze bakteryjnej. Przydadzą się również kobietom w okresie menopauzy.
3. Przeciwwskazania do stosowania globulek dopochwowych
Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować tabletki dopochwowe. Najczęściej dzieje się tak w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik tabletek. Jeżeli błona śluzowa jest uszkodzona również nie powinno się ich stosować. Przeciwwskazaniem do używania tabletek dopochwowych są także upławy z krwią. Należy poinformować o tym lekarza. Tabletek nie powinno się stosować także podczas miesiączki.
Podczas stosowania tabletek dopochwowych może dojść do działań niepożądanych takich jak pieczenie pochwy.
4. Jak stosować tabletki dopochwowe
Tabletki dopochwowe stosuje się na noc. Najczęściej kuracja tabletkami dopochwowymi trwa od 7 do 10 dni. Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce, aby nie doprowadzić do dodatkowego zakażenia. Tabletki dopochwowe mogą być także stosowane profilaktycznie. Wówczas zakłada się tabletkę dopochwową dwa razy w tygodniu.
Po każdym zastosowaniu warto założyć wkładkę lub zabezpieczyć bieliznę papierem toaletowym. Czasem zdarza się, że tabletka rozpuszcza się i wypływa z pochwy, co może skutkować tłustymi plamami na ubraniu i bieliźnie.
5. Globulki dopochwowe w antykoncepcji
Globulki dopochwowe należą do chemicznych środków antykoncepcyjnych, które mają działanie plemnikobójcze. Aby podnieść skuteczność antykoncepcji najlepiej oprócz globulek dopochwowych stosować prezerwatywę lub wkładki antykoncepcyjne. Jeśli używa się jedynie środków plemnikobójczych zabezpieczenie przed ciążą wynosi 79%, a jeśli dodatkowo użyje się prezerwatywy bezpieczeństwo wzrasta do 97%.
Globulki antykoncepcyjne powinno się umieścić w pochwie bezpośrednio przed stosunkiem (max. 20 minut przed). Działanie plemnikobójcze globulek dopochwowych uzyskuje się natychmiast. Jeśli niedługo po pierwszym stosunku ma nastąpić kolejny należy użyć drugiej globulki. Aby pozbyć się nadmiaru wydostającej się na zewnątrz pochwy piany można na chwilę założyć wkładkę higieniczną.
Aplikacja globulki dopochwowej powinna przebiegać w pozycji leżącej. Globulkę wkładamy głęboko do pochwy. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z dołączoną ulotką, ponieważ niektóre globulki, należy wcześniej zwilżyć wodą.
Chemiczne środki antykoncepcyjne, w tym globulki dopochwowe nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, tj.: HIV. Środki plemnikobójcze mogą nawet prowadzić do łatwiejszego zarażenia się wirusem HIV, gdyż podrażniają pochwę ułatwiając przedostanie się wirusowi. Dlatego stosowanie globulki dopochwowe najlepiej jest połączyć z prezerwatywą, by skuteczniej zapobiec ciąży jak również chorobom. Natomiast globulki dopochwowe stanowią kolejną barierę w przypadku pęknięcia prezerwatywy.
Globulki dopochwowe są alternatywą dla kobiet, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą przyjmować środków hormonalnych. Środki plemnikobójcze bez recepty są bardzo skuteczną formą antykoncepcji, jeśli połączyć je z prezerwatywą. Takie połączenie w 97% gwarantuje zapobieganie ciąży oraz chorobom przenoszonym drogą płciowym.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.