Działanie wkładki wewnątrzmacicznej

Nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne (IUG, spirala wewnątrzmaciczna) zapewniają bardzo duży efekt antykoncepcyjny, który jest związany z ich różnymi mechanizmami działania. Dodatkowo dołączone substancje (jony metali, hormony) pozwalają rozszerzyć podstawowy efekt, jednocześnie zmniejszając ryzyko powikłań.

Zasada działania wkładek wewnątrzmacicznych

Wkładki wewnątrzmaciczne są dla organizmu kobiety ciałem obcym, które powoduje septyczny (jałowy, bez obecności bakterii) stan zapalny. Powoduje to nagromadzenie w tej okolicy dużej ilości leukocytów (krwinek białych), których zadaniem jest niszczenie drobnoustrojów. W macicy natomiast zabijają one napotkane plemniki, czasami również komórkę jajową. Wkładki wewnątrzmaciczne zapobiegają również zagnieżdżeniu się zarodka (powodują ścieńczenie endometrium - błony śluzowej macicy), a ich ramiona boczne (kształtem przypominają literę T) dodatkowo nie pozwalają na dotarcie plemników do jajowodów. Taki rodzaj działania wykazują tylko wkładki obojętne (nieaktywne). Nowoczesne hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne wykazują dodatkowe działanie, związane z obecnością substancji aktywnej.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną ochroną przed niechcianą ciążą? Czy ma skutki...

Antykoncepcyjne działanie miedzi

Drut miedziany, dołączony do nieaktywnej wkładki wewnątrzmacicznej, wykonanej głównie z polichlorku winylu, powoduje zwiększenie jej działania antykoncepcyjnego, a także pozwala na zmniejszenie jej rozmiarów i ilości powikłań. Jony metalu mają właściwości miejscowo drażniące, poza tym gromadzą się one w śluzie szyjki macicy i w endometrium. Nagromadzenie miedzi powoduje zaburzenia w przemianach glikogenu w komórce plemnika (efekt plemnikobójczy) lub utrudnia jego ruch oraz ma działanie antyimplantacyjne (atrofia błony śluzowej macicy).

Niektóre badania donoszą o wpływie tego metalu na samą komórkę jajową, powodując skrócenie czasu jej przebywania w jajowodzie (z kilku dni do kilkunastu godzin), jednak to zjawisko nie zostało potwierdzone. Stężenie, jakie miedź może osiągnąć w macicy, jest również embriotoksyczne. Obecność spirali w macicy może zwiększać ryzyko zakażeń, natomiast miedź ma działanie antybakteryjne (niszczy drobnoustroje). Nowoczesne spirale wewnątrzmaciczne w kształcie „nici z koralikami” są wczepione w dno macicy, a zbiorniczki uwalniające metal zwisają z niej swobodnie. Brak ramion poprzecznych zmniejsza ilość działań niepożądanych. Wkładek tych nie mogą używać kobiety uczulone na miedź.

Miejscowe działanie hormonu we wkładce domacicznej

Poprzeczne ramię tej wkładki domacicznej stanowi pojemnik zawierający i uwalniający codziennie rano taką samą ilość hormonu. Początkowo używany był czysty progesteron, jednak w chwili obecnej stosowana jest jego pochodna: lewonorgestrel (LNG). W organizmie ludzkim jest on produkowany przez ciałko żółte jajnika po owulacji. Progesteron powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników i utrudnia ich przedostanie się do jajowodów.

Wykazuje on także wpływ na błonę śluzową macicy, powodując jej niewrażliwość na estrogeny (blokuje ich receptory) oraz atrofię, co uniemożliwia implantację komórki jajowej. Codziennie uwalniany hormon (w ilości 20 mikrogramów) trafia do krwioobiegu, omija krążenie wątrobowe i dlatego u niektórych kobiet (ta mała jego ilość) wystarcza do zahamowania owulacji. Efekt ten jest obecny u około 25- 50% osób używających wkładek hormonalnych. LNG blokuje także receptory dla endogennego progesteronu, a także powoduje zwiększenie produkcji glikoproteiny A, uniemożliwiającej zapłodnienie.

Kontrowersje wokół stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Od momentu wprowadzenia do użytku wkładki wewnątrzmacicznej między jej zwolennikami a przeciwnikami toczy się spór o sposób działania „spirali”, jej wpływu na zapłodnioną komórkę jajową oraz możliwości spowodowania usunięcia zagnieżdżonego już zarodka. Zwolennicy tej metody antykoncepcji twierdzą, że moment powstania „nowego życia” rozpoczyna się od chwili implantacji, przeciwnicy zaś, że tym przełomem jest zapłodnienie.

Największe kontrowersje wywołuje pierwszy okres po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. „Spirala” nie uzyskuje jeszcze swojego pełnego działania, dlatego łatwo może dojść do zapłodnienia komórki jajowej i jej zagnieżdżenia w błonie śluzowej macicy. W tym momencie może dojść do poronienia, bo wkładka domaciczna jest od pierwszego dnia jej obecności ciałem obcym, które powoduje działanie drażniące, jałowy stan zapalny, a co się z tym wiąże wzrost ilości leukocytów. Dodatkowo zwiększa ona produkcję prostaglandyn, które m.in. wywołują skurcze macicy i jajowodów, dokonując usunięcia zarodka. Jeśli wkładka wewnątrzmaciczna zawiera miedź, która jest związkiem toksycznym, może spowodować obumarcie zapłodnionej komórki jajowej.

Kolejną rzeczą, która doprowadza do licznych nieporozumień, jest stosowanie wkładki domacicznej jako metody antykoncepcyjnej „po stosunku”. W Polsce założenie IUG dokonuje się w 2-3 dniu miesiączki, po przeprowadzonym teście ciążowym (wynik negatywny). Jednak jeśli jej stosowanie rozpocznie się od około piątego dnia po owulacji (w przypadku zapłodnienia), spowoduje ona obumarcie zarodka i samoistne wydalenie go na zewnątrz.

Obrońcy tej metody antykoncepcji stwierdzają, że wkładki wewnątrzmaciczne nie powodują większego wydalania zapłodnionych komórek jajowych niż analogiczne samoistne ich usunięcie, jakie jest obecne u kobiet nie stosujących IUG, które regularnie współżyją.

Działanie spirali na rozwijający się płód

Jeśli kobieta stosująca IUG zauważy brak miesiączki, powinna jak najszybciej udać się do lekarza w celu wykluczenia lub potwierdzenia ciąży. Badaniem USG lekarz powinien określić miejsce implantacji komórki jajowej. Jeśli miejsce zagnieżdżenia zarodka jest prawidłowe, kobieta powinna zdecydować o dalszych losach spirali wewnątrzmacicznej. Jej usunięcie może spowodować poronienie, ale jej pozostawienie również powoduje wzrost ryzyka poronienia. Mitem jednak jest, że wkładka wewnątrzmaciczna może „wrosnąć” w organizm rozwijającego się płodu, ale czasami zdarza się przebicie błon płodowych lub uszkodzenie zarodka, doprowadzające do jego obumarcia.

Iwona Leleń, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
  • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
  • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4

Wkładka domaciczna

Komentarze (11)
~zeros
~zeros 11 miesięcy temu

no ja to zostałam gruntownie przebadana przed założeniem levosertu. serio, chyba pierwszy raz tak od góry do doły, wszystkie wyniki, usg, totalnie wszystko. zawsze to tylko byłam u gina po recepte i nawet się nie fatygował żeby przebadać, a tu akurat zmieniałam lekarza prowadzącego przy wkładce no i diametralnie zmieniło się wszystko

Odpowiedz
~Vivien
~Vivien 11 miesięcy temu

wkładka też nie jest decyzją na całe życie, to że aktualnie nie chcesz mieć więcej dzieci jest w pełni zrozumiałe ale nie powiedziane ze za kilka lat Ci się nie odmieni, myślę że wkładka Ci się sprawdzi, o ile oczywiście nie masz zadnych przeciwskazań. badania musisz porobić

Odpowiedz
~lemans
~lemans 11 miesięcy temu

no tak, w sumie odpadają Ci te wszystkie srodki przeciwbólowe no i jak plamienia masz tylko, to i wkładka higiniczna pewnie wystarczy a nie te wszystkie podpaski i tampony... myślę, że moje samopoczucie byłoby znacznie lepsze, jakby i u mnie podobnie to wyglądało, a teraz tygodniowy okres=tygodniowy horror

Odpowiedz
~Rukola
~Rukola 12 miesięcy temu

też mam wkładkę i u mnie aktualnie jest na takim etapie, że okres zamyka się w ok. 3 dniowym plamieniu, w dodatku prawie bezbolesnym. nawet jeśli już tak zostanie to dla mnie to i tak mega zmiana na plus :)

Odpowiedz
~Dusia
~Dusia ponad rok temu

Ja z kolei mam wkładkę hormonalną - wydziela hormony miejscowo w macicy i jej działanie może mieć skutek taki, że okres w ogóle zanika - wtedy nie nalezy się przerażać -to nie jest tak jak w przypadku spirali.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Penis

~1421you90 • ostatni post 2 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady
Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna (PI 0,3-2,8)

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna (PI 0,3-2,8)

Wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna jest umieszczana przez lekarza w macicy w celu zapobiegania ciąży. Czas jej działania wynosi 3-5 (...) lat. Po tym czasie lekarz usuwa wkładkę. Wyróżniamy trzy...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO)

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO) Odtwórz wideo

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną ochroną przed niechcianą ciążą (...) zawodowym i dysponujące ograniczonym czasem. Nie chcą one częstych wizyt...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna to hormonalna metoda antykoncepcji, która może być stosowana również jako tak zwana antykoncepcja "po". Spirala (...) , uniemożliwiając zapłodnienie. Jednak wkładka wewnątrzmaciczna...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna to metoda antykoncepcyjna polegająca na umieszczeniu w macicy specjalnej wkładki, która zapobiega zapłodnieniu. Wkładka (...) macicy. Zanim zdecydujesz się na...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Zalety wkładek antykoncepcyjnych

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Wśród wkładek możemy wyróżnić wkładki tradycyjne (miedziane (...) ) oraz wkładki z hormonem...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych

użyto do ich wykonania początkowo metali nierdzewnych, następnie tworzyw sztucznych. Dzisiaj medycyna oferuje kilka typów wkładek wewnątrzmacicznych (...) . Rodzaje wkładek domacicznych Czasy, kiedy...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO)

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Wkładki wewnątrzmaciczne Wskaźnik Pearla dla wkładek wewnątrzmacicznych wynosi około 0,8, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę (...) antykoncepcji jedynie 0,8 zachodzi...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Zalety wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna jest popularnym sposobem antykoncepcji. Wkładka zakładana jest przez lekarza na wiele lat (od trzech do pięciu). Kobieta (...) , warto jednak zwrócić uwagę na ogromne korzyści...