Trwa ładowanie...

Działanie prezerwatywy

Rynek prezerwatyw ciągle się rozwija, prezerwatywy można kupić niemal w każdym supermarkecie. Urozmaiceniem są prezerwatywy smakowe i z wypustkami. Wiele osób zastanawia się nad ich działaniem oraz nad tym, czy naprawdę są skuteczne i chronią nie tylko przed ciążą ale także przed różnymi chorobami.

spis treści

1. Rodzaje prezerwatyw

Istnieją dwa podstawowe rodzaje prezerwatyw: prezerwatywy dla mężczyzn i prezerwatywy dla kobiet, stosowane od 1992 roku. Ten rodzaj antykoncepcjistanowi połączenie prezerwatywy i błony dopochwowej. Prezerwatywy dla kobiet zaopatrzone są dodatkowo w dwa sprężyste pierścienie, wewnętrzny umieszczany jest w sklepieniu pochwy, a zewnętrzny w przedsionku pochwy.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

2. Jak działa prezerwatywa?

Prezerwatywa dla kobiet wytwarza mechaniczną barierę, która uniemożliwia przedostanie się plemników do jamy macicy. Natomiast prezerwatywa męska zakrywa penisa i uniemożliwia dostanie się plemników do pochwy. Jest to tzw. antykoncepcja mechaniczna, która polecana jest raczej osobom, które współżyją okazjonalnie. Skuteczność tej metody antykoncepcji jest raczej niska. Prezerwatywa łatwo może się zsunąć i często znajdują się na niej, niewidoczne gołym okiem uszkodzenia fabryczne.

3. Skuteczność prezerwatyw

Prezerwatywa wykonana z lateksu jest narażona na zniszczenie, jeśli jest źle przechowywana lub stosowana. Może ześliznąć się lub pęknąć podczas stosunku. Jest wrażliwa na działanie pewnych substancji, które mogą spowodować jej uszkodzenie. Nie można jej stosować z kremami nawilżającymi pochwę na bazie tłuszczu. Stosowanie jej z globulkami antykoncepcyjnymi a także innymi chemicznymi rodzajami antykoncepcji, niszczy strukturę prezerwatywy i osłabia jej skuteczność. Ponadto statystyki mówią, że na 100 par regularnie stosujących prezerwatywę, 19 spodziewa się dziecka.

Poza tym prezerwatywy mogą spowodować uczulenie na lateks, które może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka narządów płciowych i skóry, a to zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Historia prezerwatywy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza