Rodzaje chemicznych środków antykoncepcyjnych
Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako jedyne zabezpieczenie przed ciążą, nie jest zbyt skuteczna. Lepsze efekty daje w połączeniu z antykoncepcją mechaniczną. Chemiczne środki antykoncepcyjne to żele plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne, globulki dopochwowe, kremy plemnikobójcze. Tego typu metody antykoncepcji są łatwe w użyciu, niestety u niektórych kobiet mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Chemiczna antykoncepcja zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając tym samym dostęp plemników do komórki jajowej.
1. Jak działają chemiczne środki antykoncepcyjne?
Chemiczna antykoncepcja (żele, pianki, globulki, kremy) zagęszcza śluz szyjkowy, tak, że ten staje się nieprzepuszczalną zaporą dla plemników oraz upośledza ruchliwość plemników. Owo upośledzanie jest możliwe dzięki zawartości specjalnego środka plemnikobójczego. To dzięki niemu plemniki zostają najpierw unieruchomione, a następnie zabite. Chemiczna antykoncepcja daje niewielką ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Metoda ta ma wyskoki wskaźnik Pearla, a to oznacza, że skuteczność chemicznej antykoncepcji jest nieduża. Dlatego zaleca się, by chemiczna antykoncepcja była traktowana jako uzupełniająca, a nie jedyna.
1.1. Gąbka dopochwowa
Gąbka dopochwowa (PI 9-25) to chemiczny środek dopochwowy, stosowany w celu niedopuszczenia do zapłodnienia. Jest ona wykonana z pianki poliuretanowej. Posiada w centrum zagłębienie przylegające do szyjki macicy. Zaopatrzona jest także w tasiemkę umożliwiającą jej usunięcie. Gąbka wysycona jest środkiem plemnikobójczym (np. monoksynol-9 lub benzalkonium). Należy ją umieścić w pochwie tuż przed stosunkiem (nie jest wyczuwalna przez partnera) i pozostawić tam na 24 godziny. Dopóki gąbka jest w pochwie, dopóty chroni przed poczęciem, bez względu na liczbę odbytych stosunków. Zaletą tej metody jest brak poważniejszych działań niepożądanych, jednak, jak widać po wskaźniku Pearla, nie jest zbyt skuteczna.
2. Ile czasu działa chemiczna antykoncepcja?
Czas działania tego typu metod antykoncepcji jest zależny od rodzaju. Kremy plemnikobójcze są skuteczne nawet do 6 godzin. Z kolei globulki dopochwowe działają około 1 godziny. Dlatego używa się ich około 10 minut przed współżyciem. Kobiety korzystające z chemicznej metody antykoncepcji powinny pamiętać, że zastosowane zabezpieczenie jest jednorazowe. Przed każdym kolejnym stosunkiem trzeba powtórzyć zabezpieczenie.
Chemiczna antykoncepcja najczęściej zalecana jest:
- kobietom, które nie prowadzą bujnego życia seksualnego i rzadko współżyją;
- kobietom, które urodziły i maja laktację (czyli karmią piersią).
3. Wady chemicznej antykoncepcji
Chemiczne środki antykoncepcyjne mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości, tzn. pieczenie i świąd. To oznacza, że któryś składnik preparatu wywołuje uczulenie. Środek trzeba zmienić na inny. Chemiczna antykoncepcja ma nieprzyjemną właściwość: wypływa z pochwy w trakcie stosunku i po nim. Dyskomfort może powodować zalecenie, według którego kobieta nie powinna się podmywać do 8 godzin po współżyciu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.