Przejdź na WP

Zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyki antykoncepcyjne są jednym z najnowszych pomysłów nowoczesnych metod zapobiegania ciąży. Kuszą skutecznością i wygodą w stosowaniu, a tym samym są dużą konkurencją dla mechanicznych środków zapobiegania ciąży i popularnych pigułek antykoncepcyjnych. Nie trzeba już pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek czy niewygodnej prezerwatywie. Nowoczesne metody mają długotrwałe działanie. Zastrzyki antykoncepcyjne to rozwiązanie dla tych pań, które cenią wygodę. Stosując je, zyskuje się zabezpieczenie aż na 3 miesiące.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

spis treści

1. Działanie zastrzyku antykoncepcyjnego

Zastrzyk antykoncepcyjny ma zaledwie 1 ml pojemności, składa się na niego pochodna progesteronu – octan medroksyprogesteronu. Jego działanie jest podobne jak w przypadku innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych – zagęszcza on śluz, przez co blokuje drogę plemnikom. Do zapłodnienia nie może też dojść z innej przyczyny: przysadka mózgowa nie wysyła jajnikom sygnału, by produkowały komórki jajowe. Zastrzyk, jak każda metoda antykoncepcyjna polegająca na wprowadzeniu do organizmu dodatkowych hormonów, jest dostępny wyłącznie na receptę. Jego cena to ok. 40 zł, co – z uwagi na jego długotrwałą skuteczność (90 dni!) – nie jest zbyt wygórowaną kwotą.

Wskaźnik Pearla dla zastrzyku antykoncepcyjnego wynosi zaledwie 0,2-0,5, a więc jego skuteczność jest bardzo wysoka. Aby utrzymać ją na tym niemal stuprocentowym poziomie, należy jednak pamiętać, by pierwszy zastrzyk zaaplikować w ciągu pierwszych pięciu dniu cyklu (najlepiej w pierwszy lub drugi dzień krwawienia menstruacyjnego). Zastrzyk antykoncepcyjny działa przez 3 miesiące. Po tym czasie należy zaaplikować kolejną dawkę hormonu.

2. Dla kogo zastrzyk jest najlepszą metodą zapobiegania ciąży?

Jeden zastrzyk wystarcza na 3 miesiące. Dostaje się go w pośladek lub ramię. Musi to nastąpić w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego, a najlepiej pierwszego lub drugiego dnia, w przeciwnym razie ta metoda będzie nieskuteczna. Antykoncepcja w zastrzyku to idealna metoda zabezpieczenia się przed ciążą dla kobiet aktywnych lub zapominalskich. Wystarczy jeden zastrzyk, by zapobiec zapłodnieniu przez całe 3 miesiące. Jeżeli więc kobieta często zapomina o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej, a mechaniczne środki antykoncepcji, takie jak prezerwatywa, są dla niej uciążliwe, zastrzyk jest właśnie dla niej.

Ta metoda antykoncepcji jest też dobrym wyjściem dla kobiet, które mają problemy z wątrobą lub w inny sposób nie tolerują pigułek lub plastrów antykoncepcyjnych, a także dla karmiących piersią matek. Zastrzyk nie zawiera bowiem estrogenu, który może hamować laktację. „Kłuta” metoda antykoncepcji nie jest dobrym rozwiązaniem dla par, które w najbliższym czasie planują potomstwo. Działanie substancji zawartej w zastrzyku antykoncepcyjnym oraz możliwe skutki uboczne mogą trwać długo po odstawieniu leku. Dlatego po ostatniej dawce należy odczekać nawet rok, by rozpocząć starania o dziecko.

3. Wady i zalety stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych

Podobnie jak w przypadku tabletek i plastrów antykoncepcyjnych, na zastrzyk nie mogą zdecydować się kobiety w ciąży, cierpiące na choroby serca i układu krążenia, a także po przebytym udarze lub długotrwałym unieruchomieniu. Zanim lekarz wypisze receptę na zastrzyk antykoncepcyjny, powinien zlecić kobiecie wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, a już podczas stosowania antykoncepcji – sprawdzić tolerancję środka.

Zalety zastrzyków antykoncepcyjnych:

  • mogą ich używać kobiety karmiące, ponieważ nie zawierają estrogenu, a zatem nie hamują laktacji,
  • są alternatywą dla pań, które nie mogą stosować dwuskładnikowychtabletek antykoncepcyjnych, np. dla palaczek czy mających problemy z wątrobą,
  • zmniejszają dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
  • zmniejszają lub całkowicie zatrzymują krwawienie,
  • chronią przed rakiem jajników i endometriozą,
  • są wygodne, bo nie trzeba o nich pamiętać.

Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał. Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie.

Następny artykuł: Krążki dopochwowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy