Trwa ładowanie...

Badania, które należy wykonać zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną

Pigułki antykoncepcyjne są coraz częściej stosowane przez kobiety w XXI wieku. Przed dobraniem antykoncepcji hormonalnej konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, jak również zebranie przez ginekologa rzetelnego wywiadu od pacjentki i dokładne jej przebadanie. Niestety niewielka liczba kobiet robi sobie badania ginekologiczne, a to z kolei owocuje późniejszymi powikłaniami. Dawka hormonów powinna być dobrana do każdej kobiety. Jakie badanie warto zrobić przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

Każdy ginekolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, nie może od razu przepisywać tabletek hormonalnych. Antykoncepcja dla kobiet zależy od jej stanu zdrowia, nie każda może przyjąć hormony do swojego organizmu.

spis treści

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

1. Badania przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji

  • wykluczenie ciąży,
  • wywiad w kierunku choroby zakrzepowo-zatorowej.

2. Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Ginekolog po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentką, może stwierdzić, czy owe czynniki nie pozwalają na branie pigułki antykoncepcyjnej.

Przy zaburzeniach krzepliwości krwi należy zbadać sobie mutację Leiden. Aktywność antytrombinowa osocza, tzw. czynnik V Leiden. Powinny je wykonać kobiety, które mają obciążony wywiad pod kątem zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Niestety za takie badanie trzeba sobie samemu zapłacić, a koszt wynosi 150 zł. Badanie to wykonuje się raz na całe życie. Stwierdzenie obecności mutacji (5-7% populacji) potwierdza zagrożenie stanami zakrzepowo-zatorowymi. Inne mutacje, to mutacja genu protrombiny. Zdarza się również niedobór Antytrombiny III, poniżej 50 proc. wskazuje na aktywność prozakrzepową. Takie osoby powinny być wykluczone z antykoncepcji hormonalnej.

Pamiętaj, aby decydując się na tabletki antykoncepcyjne, nie omijać badań przed rozpoczęciem zabezpieczenia. Badanie ginekologiczne stanowi źródło wiedzy o naszym zdrowiu i pozwoli sprawdzić wpływ hormonów na nasz organizm. Podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych warto bacznie obserwować swoje ciało i nie zapominać o corocznym badaniu piersi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Podstawowe informacje o antykoncepcji hormonalnej
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza