Trwa ładowanie...

Badania, które należy wykonać zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 04.04.2019 14:26
Badania, które należy wykonać zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną
Badania, które należy wykonać zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną (123RF)

Pigułki antykoncepcyjne są coraz częściej stosowane przez kobiety w XXI wieku. Przed dobraniem antykoncepcji hormonalnej konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, jak również zebranie przez ginekologa rzetelnego wywiadu od pacjentki i dokładne jej przebadanie. Niestety niewielka liczba kobiet robi sobie badania ginekologiczne, a to z kolei owocuje późniejszymi powikłaniami. Dawka hormonów powinna być dobrana do każdej kobiety. Jakie badanie warto zrobić przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

Każdy ginekolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, nie może od razu przepisywać tabletek hormonalnych. Antykoncepcja dla kobiet zależy od jej stanu zdrowia, nie każda może przyjąć hormony do swojego organizmu.

spis treści

1. Badania przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji

  • wykluczenie ciąży,
  • wywiad w kierunku choroby zakrzepowo-zatorowej.

2. Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Ginekolog po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentką, może stwierdzić, czy owe czynniki nie pozwalają na branie pigułki antykoncepcyjnej.

Przy zaburzeniach krzepliwości krwi należy zbadać sobie mutację Leiden. Aktywność antytrombinowa osocza, tzw. czynnik V Leiden. Powinny je wykonać kobiety, które mają obciążony wywiad pod kątem zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Niestety za takie badanie trzeba sobie samemu zapłacić, a koszt wynosi 150 zł. Badanie to wykonuje się raz na całe życie. Stwierdzenie obecności mutacji (5-7% populacji) potwierdza zagrożenie stanami zakrzepowo-zatorowymi. Inne mutacje, to mutacja genu protrombiny. Zdarza się również niedobór Antytrombiny III, poniżej 50 proc. wskazuje na aktywność prozakrzepową. Takie osoby powinny być wykluczone z antykoncepcji hormonalnej.

Pamiętaj, aby decydując się na tabletki antykoncepcyjne, nie omijać badań przed rozpoczęciem zabezpieczenia. Badanie ginekologiczne stanowi źródło wiedzy o naszym zdrowiu i pozwoli sprawdzić wpływ hormonów na nasz organizm. Podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych warto bacznie obserwować swoje ciało i nie zapominać o corocznym badaniu piersi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Podstawowe informacje o antykoncepcji hormonalnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze