Badania, które należy wykonać zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną
Pigułki antykoncepcyjne są coraz częściej stosowane przez kobiety w XXI wieku. Przed dobraniem antykoncepcji hormonalnej konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, jak również zebranie przez ginekologa rzetelnego wywiadu od pacjentki i dokładne jej przebadanie. Niestety niewielka liczba kobiet robi sobie badania ginekologiczne, a to z kolei owocuje późniejszymi powikłaniami. Dawka hormonów powinna być dobrana do każdej kobiety. Jakie badanie warto zrobić przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?
Każdy ginekolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, nie może od razu przepisywać tabletek hormonalnych. Antykoncepcja dla kobiet zależy od jej stanu zdrowia, nie każda może przyjąć hormony do swojego organizmu.
1. Badania przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji
- wykluczenie ciąży,
- wywiad w kierunku choroby zakrzepowo-zatorowej.
2. Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej
- choroby wątroby,
- kobiece nowotwory, m.in. rak piersi, jajników, macicy,
- nikotynizm,
- wiek powyżej 35 lat,
- choroba neurologiczna, np. udar mózgu, padaczka,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- nadciśnienie i inne choroby układu krążenia.
Ginekolog po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentką, może stwierdzić, czy owe czynniki nie pozwalają na branie pigułki antykoncepcyjnej.
Przy zaburzeniach krzepliwości krwi należy zbadać sobie mutację Leiden. Aktywność antytrombinowa osocza, tzw. czynnik V Leiden. Powinny je wykonać kobiety, które mają obciążony wywiad pod kątem zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Niestety za takie badanie trzeba sobie samemu zapłacić, a koszt wynosi 150 zł. Badanie to wykonuje się raz na całe życie. Stwierdzenie obecności mutacji (5-7% populacji) potwierdza zagrożenie stanami zakrzepowo-zatorowymi. Inne mutacje, to mutacja genu protrombiny. Zdarza się również niedobór Antytrombiny III, poniżej 50 proc. wskazuje na aktywność prozakrzepową. Takie osoby powinny być wykluczone z antykoncepcji hormonalnej.
Pamiętaj, aby decydując się na tabletki antykoncepcyjne, nie omijać badań przed rozpoczęciem zabezpieczenia. Badanie ginekologiczne stanowi źródło wiedzy o naszym zdrowiu i pozwoli sprawdzić wpływ hormonów na nasz organizm. Podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych warto bacznie obserwować swoje ciało i nie zapominać o corocznym badaniu piersi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.