Trwa ładowanie...

Tabletki po stosunku bez recepty – czym są, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 19:38
Tabletki po stosunku bez recepty – czym są, skutki uboczne
Tabletki po stosunku bez recepty – czym są, skutki uboczne

Tabletki po stosunku bez recepty to tabletki, które są stosowane w przypadku, kiedy metody antykoncepcji dla przykładu prezerwatywy i para obawia się, że po stosunku doszło do zapłodnienia. Tabletki po stosunku bez recepty jest to tzw. antykoncepcja postkoitalna. Trzeba jednak wiedzieć, jaki skład mają tabletki po stosunku bez recepty mają, bo od niego zależy ich sposób działania.

spis treści

1. Co to są tabletki po stosunku?

Tabletki po stosunku bez recepty mają na celu zapobieganie ciąży. Tabletki tego rodzaju powinny być zażyte jak najszybciej po ryzykownym stosunku, ponieważ w tym przypadku najważniejszy jest czas. Tabletka po stosunku musi być zażyta do 24 godzin po stosunku, jeśli czas zostanie wydłużony istnieje ryzyko, że działanie zostanie zminimalizowane.

Tabletki poronne bez recepty mają różny skład, co powoduje innych czas ich działania
Tabletki poronne bez recepty mają różny skład, co powoduje innych czas ich działania

Tabletki po stosunku bez recepty są dostępne w dwóch rodzajach, a różnią się składem. Tabletki hormonalne mają w składzie substancje aktywne octan ulipsrystalu i levonorgestrel. Składniki różnią się od siebie czasem, w jakim zaczynają działać. Tabletkę zawierającą levonorgestrel przyjmuje się do 3 dni po stosunku, czyli do 72 godzin, a tabletkę octanem uliprystalu przyjmuje się do 5 dni po stosunku, czyli do 120 godzin. Ta czasowa różnica wynika z zasad i mechanizmów działania składników antykoncepcyjnych środków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To też warto wiedzieć

Jak działają tabletki po stosunku bez recepty? Hormon, który jest składnikiem tabletki może wstrzymać owulację, jeżeli stosunek odbył się na krótko przed jajeczkowaniem. Tabletki po stosunku bez recepty sprawiają, że dochodzi do zmian śluzowych w macicy, a to z kolei skutkuje niemożliwością implantacji zarodka. Jednak trzeba wiedzieć, że tabletki po stosunku nie zadziałają jeśli już doszło do zapłodnienia. Według ginekologów tabletki w przypadku zagnieżdżenia zarodka nie powinny doprowadzić do poronienia, wręcz przeciwnie levonorgestrel może podtrzymać ciążę.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

Jak działa octan uliprystalu? Zadaniem tej substancji jest zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Octan wchodzi w reakcję z progesteronem, co powoduje powstrzymanie owulacji. Dodatkowo dochodzi do zmian w wyściółce macicy, co utrudnia implantację zarodka.

2. Skutki uboczne stosowania tabletek "dzień po"

Stosując tabletki po stosunku bez recepty należy wiedzieć, że ich działanie zależne jest od czasu przyjęcia, ale wpływają na nie inne czynniki. Przede wszystkim tego rodzaju środki nie mogą być przyjmowane kilka razy w tym samym cyklu miesiączkowym. Skutki uboczne, które mogą wystąpić po przyjęciu tabletki to ból głowy, czasem nudności i wymioty. Może pojawić się ból brzucha i biegunka. W niektórych przypadkach może pojawić się plamienie, a nawet krwawienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tabletki „dzień po”
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze