Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - mdłości i wymioty, bolesność piersi, zaburzenia cyklu
Antykoncepcja awaryjna, czyli inaczej antykoncepcja postkoitalna to forma zapobiegania ciąży w przypadku, gdy jest już za późno na jakąkolwiek inną metodę. Tabletkę antykoncepcyjną tego typu można dostać na receptę w przypadku gwałtu, stosunku odbytego bez zabezpieczenia, lub gdy użyta prezerwatywa pękła, bądź się zsunęła. Tabletka 72 h po zawiera dużą dawkę hormonów, przez co stosowanie tabletek po może ze sobą nieść pewne negatywne skutki.
- 1. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - działanie tabletek
- 2. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - mdłości i wymioty
- 3. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - bolesność piersi
- 4. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - ból głowy
- 5. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - ból brzucha
- 6. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - zaburzenia cyklu
1. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - działanie tabletek
Tabletka po stosunku zawiera lewonorgestrel - hormon z grupy progestagenów, który wstrzymuje owulację i zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej. Pigułkę po można przyjąć do 72 godzin po odbytym stosunku – im wcześniej, tym bardziej okazuje się skuteczna. Ciąża jest jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania pigułki „po”.
Najważniejsze w przyjmowaniu tabletek po jest przyjęcie tabletki jak najszybciej, nawet do 24 godzin od stosunku (wówczas tabletka po daje największą pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia). Tabletka po nie zadziała, jeśli doszło już do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy.
2. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - mdłości i wymioty
U kobiet, które zastosowały antykoncepcję awaryjną, bardzo często pojawiają się nudności. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie leków przeciw mdłościom na godzinę przed zastosowaniem tabletki „po”. Nudności można także zwalczyć pijąc dużo wody i jedząc pełnoziarniste pieczywo. Jeśli w dwie godziny po przyjęciu tabletki 72 h po pojawią się wymioty, tabletka po może nie zadziałać.
3. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - bolesność piersi
Pigułki antykoncepcyjne po stosunku, ze względu na dużą zawartość hormonów, mogą czasami powodować bolesność lub wrażliwość piersi. W takim przypadku pomagają delikatne masaże oraz ciepła kąpiel.
4. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - ból głowy
Ból głowy to kolejny efekt uboczny stosowania antykoncepcji „po”. Można co prawda zażyć tabletkę przeciwbólową, jednak zwiększa to prawdopodobieństwo mdłości i wymiotów. Dobrym rozwiązaniem, aby poradzić sobie z tym skutkiem ubocznym tabletki po jest gorąca kąpiel, a także odpoczynek w zaciemnionym pomieszczeniu.
5. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - ból brzucha
Po zażyciu pigułki „po” można odczuwać bóle brzucha podobne do bólów menstruacyjnych. Jeśli ból ten jest wyjątkowo ostry i nie da się go zwalczyć domowymi sposobami, należy skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj jednak pomaga ciepła kąpiel, ciepłe okłady oraz picie herbaty z cytryną lub mięty.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Negatywne testy ciążowe i tabletka po - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Jak działa tabletka 72 h po? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Czy warto wziąć tabletkę 72h po? - odpowiada lek. Beata Sterlińska-Tulimowska
6. Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku - zaburzenia cyklu
Dodatkowa dawka hormonów zawarta w tabletce „po” może zaburzyć cykl menstruacyjny. W ciągu kilku dni po zażyciu pigułki po może pojawiać się plamienie, a właściwe krwawienie menstruacyjne może przyjść wcześniej lub później niż zwykle. Nasz okres powinien wrócić do normy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy od zastosowania tabletki po, ale jeśli do tego nie dojdzie, należy zgłosić się do lekarza.
Pamiętaj, że antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka 72 h po, jak sama nazwa wskazuje, powinna być stosowana tylko w nagłych wypadkach. Nie należy polegać na tabletce po na dłuższą metę.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.