Komputery cyklu

Lady-comp, baby-comp i pearly to komputery cyklu przeznaczone do skutecznej antykoncepcji. Wskazują dni, w których występuje największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka oraz te, kiedy zajście w ciąże jest niemożliwe. Są innowacyjną metodą antykoncepcji, dającą ogromne korzyści zdrowotne. Urządzenia nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Opierają się na naturalnym rytmie płodności kobiety, nie ingerują w fizjologiczny cykl miesiączkowy. Są bardzo trwałe i mogą służyć użytkowniczce ok. 10 lat.

Ryzyko kontaktów seksualnych

Działanie komputerów cyklu

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza...

Działanie komputerów cyklu polega na codziennym pomiarze i rejestracji zmian temperatury ciała kobiety (główna oznaka rytmu płodności). Następnie, komputery zapisują te dane i analizują je, biorąc pod uwagę także zapisane w pamięci urządzenia, informacje o około milionie cykli innych kobiet. Warto dodać, że dane te zostały zebrane z urządzeń użytkowanych na różnych kontynentach.

Dzięki posiadanej bazie danych, nawet najbardziej nieregularne cykle są prawidłowo rozpoznawane, a zmiana stref czasowych i temperatury wywołane chorobami, czy nieregularny tryb życia nie stanowią tu przeciwwskazania.

Komputery cyklu wyznaczają dokładnie dni płodne, niepłodne i owulację. Wynik analizy sygnalizowany jest przez zaświecenie się lampki o odpowiednim kolorze:

  • czerwonym - oznacza dzień płodny, migająca czerwona dioda znaczy optimum płodności, owulację;
  • żółtym - oznacza czas, kiedy urządzenie uczy się lub dzień, kiedy pominięto pomiar temperatury, spóźnienie owulacji;
  • zielonym – oznacza dzień niepłodny.

Rodzaje komputerów cyklu

Szczególnie popularne urządzenia do monitorowania cyklu to:

  • lady-comp

Lady-comp jest stosowany głównie w celu uniknięcia poczęcia, ma możliwość wydruku danych o cyklu z poprzednich 180 dni. Może przedstawiać użytkowniczce statystki jej cyklu (zakres owulacji, średnią długość cykli, skok temperatury). Urządzenie jest bardzo trwałe i może służyć użytkowniczce ok. 10 lat. Ma podświetlany, kolorowy wyświetlacz oraz akumulator z ładowarką oraz budzik. Lady-comp zapewnia szybki pomiar, ok. 30-40 sekund. Informuje o prawdopodobieństwie ciąży po 15 dniach, po 18 dniach potwierdza ciążę.

  • baby-comp

Komputer cyklu baby-comp jest urządzeniem podobnym do lady-comp, wyposażony jest jednak w szereg dodatkowych funkcji przydatnych w przypadku planowania ciąży. Nowoczesna antykoncepcja ma możliwość zapamiętywania informacji o współżyciu, dzięki temu może już po 4 dniach informować o możliwej ciąży, po 15 dniach o prawdopodobieństwie ciąży, a po 18 dniach potwierdza ciążę.

Urządzenie posiada datę poczęcia i porodu oraz program do planowania płci dziecka. Ta metoda antykoncepcji opiera się na zasadzie, że plemniki z materiałem genetycznym odpowiadającym za poczęcie dziewczynki są bardziej odporne i przeżywają w organizmie kobiety nawet do 5 dni. Plemniki z informacją genetyczną o płci męskiej zwykle mogą żyć krócej, ale z kolei są szybsze. Tak więc, w celu poczęcia dziewczynki należy współżyć kilka dni przed owulacją, a chłopca – najlepiej tuż w okolicy owulacji.

  • Pearly

Pearly jest małym komputerem cyklu, przeznaczonym głównie dla młodych kobiet, stosowanym w celu uniknięcia poczęcia. Dokonuje pomiaru temperatury z dokładnością do 0,01°C. Prognozuje płodność na 6 kolejnych dni. Ma możliwość wykonywania wydruku danych o cyklu z poprzednich 99 dni. Posiada niepodświetlany wyświetlacz LCD oraz baterię (którą można wymieniać).

Używanie komputerów cyklu

Komputery cyklu działają na zasadzie termicznej, tj. niezwykle dokładnego pomiaru temperatury i analizy za pomocą wprowadzonego oprogramowania. Metoda termiczna polega na dokonywaniu pomiaru za pomocą urządzenia, codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, mniej więcej o stałej porze. W czasie pomiaru temperatury, symbol termometru miga, sam pomiar trwa maksymalnie 60 sekund, koniec pomiaru jest sygnalizowany dźwiękiem a na wyświetlaczu pokazana jest wartość temperatury i raport płodności w postaci kolorowych lampek.

Raport płodności na dany dzień obowiązuje do następnego pomiaru. Wyświetlacz Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly pokazuje zakres temperatur od 34,50 do 41,00°C z dokładnością do 0,01 stopnia Celsjusza. Komputer cyklu od razu wyświetla informację o tym, czy dzień jest płodny czy nie. W przypadku pierwszego użycia oraz zastosowania urządzenia po długiej przerwie – wyświetla się pomarańczowe światełko, które oznacza, że urządzenie nie jest w stanie określić momentu cyklu (płodności).

Komputery cyklu nie będą skuteczne w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną oraz u tych, które mają nieprawidłowe cykle miesiączkowe. Urządzenia są neutralne dla zdrowia kobiety, ponieważ nie ingerują w żadne procesy fizjologiczne w organizmie.

Komentarze (9)
~Derick
~Derick ponad rok temu

@~Ania: Wskaźnik Pearla nie pokazuje procenta zawodności metody jako metody a trudność, błędy w stosowaniu. Jeżeli zapomnisz przyjąć o czasie tabletki hormonalnej, to to właśnie jest wliczone do wskaźnika. Jeżeli poznasz, opanujesz, zrozumiesz daną metodę, to każda będzie miała 100% pewności. Jest to do czasu uciążliwe, ale spokojnie możliwe. Tabletki mają wysoką skuteczność, bo są najłatwiejsze w stosowaniu, wystarczy tylko pamiętać o porze i czasie zażycia. :-)

Odpowiedz
~Gosha
~Gosha ponad rok temu

Ja mam lady comp. Posiada wpis do rejestru urządzeń medycznych i mimo "lekko" szokującej ceny zdecydowałam się na ten model. Stosuję regularnie, super sprawa bo jednak seks bez prezerwatywy to zupełnie inne doznania. Polecam bo pewność, spokój i zawsze to jednak metoda naturalna bez szkody dla zdrowia

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Naturalne metody antykoncepcji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Roksa

~Barto2 • ostatni post wczoraj

1

Pomocni lekarze

Artykuły Naturalne metody antykoncepcji
Naturalne metody antykoncepcji

Metoda termiczna

Metoda termiczna należy do naturalnych metod antykoncepcji. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nic nie kosztuje. Wymaga systematyczności (...) stosowana jako jedyna wśród metod...

Naturalne metody antykoncepcji

Podstawowa temperatura ciała

naturalnemu planowaniu rodziny. Podstawowa temperatura ciała stosowana jest w metodzie termicznej oraz objawowo-termicznej. Mierzy się ją zazwyczaj (...) życia, mogą łączyć metodę termiczną czy objawowo-termiczną...

Naturalne metody antykoncepcji

Jak zrobić test owulacyjny?

długości. Test owulacyjny należy do naturalnych metod antykoncpecji. Prawidłowe wykonanie testu owulacyjnego Test LH przeprowadza się na kilka dni

Naturalne metody antykoncepcji

Metoda Billingsów

Antykoncepcja naturalna wymaga bardzo dużej samodyscypliny. Nie nadaje się dla nastolatek, dla kobiet karmiących piersią, tych o nieregularnych cyklach i wchodzących w wiek przekwitania. Metoda Billingsów...

Naturalne metody antykoncepcji

Wstrzemięźliwość seksualna

(uważają, że będzie to miało negatywny wpływ na ich zdrowie), choć wiedzą, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Wiele (...) nie przynosi prawdziwej przyjemności. Wstrzemięźliwość seksualna...