Trwa ładowanie...

Komputery cyklu

Avatar placeholder
04.08.2015 14:31
Komputery cyklu
Komputery cyklu

Lady-comp, baby-comp i pearly to komputery cyklu przeznaczone do skutecznej antykoncepcji. Wskazują dni, w których występuje największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka oraz te, kiedy zajście w ciąże jest niemożliwe. Są innowacyjną metodą antykoncepcji, dającą ogromne korzyści zdrowotne. Urządzenia nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Opierają się na naturalnym rytmie płodności kobiety, nie ingerują w fizjologiczny cykl miesiączkowy. Są bardzo trwałe i mogą służyć użytkowniczce ok. 10 lat.

spis treści

1. Działanie komputerów cyklu

Obserwacja cyklu
Obserwacja cyklu [2 zdjęcia]

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji

zobacz galerię

Działanie komputerów cyklu polega na codziennym pomiarze i rejestracji zmian temperatury ciała kobiety (główna oznaka rytmu płodności). Następnie, komputery zapisują te dane i analizują je, biorąc pod uwagę także zapisane w pamięci urządzenia, informacje o około milionie cykli innych kobiet. Warto dodać, że dane te zostały zebrane z urządzeń użytkowanych na różnych kontynentach.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Dzięki posiadanej bazie danych, nawet najbardziej nieregularne cykle są prawidłowo rozpoznawane, a zmiana stref czasowych i temperatury wywołane chorobami, czy nieregularny tryb życia nie stanowią tu przeciwwskazania.

Komputery cyklu wyznaczają dokładnie dni płodne, niepłodne i owulację. Wynik analizy sygnalizowany jest przez zaświecenie się lampki o odpowiednim kolorze:

  • czerwonym - oznacza dzień płodny, migająca czerwona dioda znaczy optimum płodności, owulację;
  • żółtym - oznacza czas, kiedy urządzenie uczy się lub dzień, kiedy pominięto pomiar temperatury, spóźnienie owulacji;
  • zielonym – oznacza dzień niepłodny.

2. Rodzaje komputerów cyklu

Szczególnie popularne urządzenia do monitorowania cyklu to:

  • lady-comp

Lady-comp jest stosowany głównie w celu uniknięcia poczęcia, ma możliwość wydruku danych o cyklu z poprzednich 180 dni. Może przedstawiać użytkowniczce statystki jej cyklu (zakres owulacji, średnią długość cykli, skok temperatury). Urządzenie jest bardzo trwałe i może służyć użytkowniczce ok. 10 lat. Ma podświetlany, kolorowy wyświetlacz oraz akumulator z ładowarką oraz budzik. Lady-comp zapewnia szybki pomiar, ok. 30-40 sekund. Informuje o prawdopodobieństwie ciąży po 15 dniach, po 18 dniach potwierdza ciążę.

  • baby-comp

Komputer cyklu baby-comp jest urządzeniem podobnym do lady-comp, wyposażony jest jednak w szereg dodatkowych funkcji przydatnych w przypadku planowania ciąży. Nowoczesna antykoncepcja ma możliwość zapamiętywania informacji o współżyciu, dzięki temu może już po 4 dniach informować o możliwej ciąży, po 15 dniach o prawdopodobieństwie ciąży, a po 18 dniach potwierdza ciążę.

Urządzenie posiada datę poczęcia i porodu oraz program do planowania płci dziecka. Ta metoda antykoncepcji opiera się na zasadzie, że plemniki z materiałem genetycznym odpowiadającym za poczęcie dziewczynki są bardziej odporne i przeżywają w organizmie kobiety nawet do 5 dni. Plemniki z informacją genetyczną o płci męskiej zwykle mogą żyć krócej, ale z kolei są szybsze. Tak więc, w celu poczęcia dziewczynki należy współżyć kilka dni przed owulacją, a chłopca – najlepiej tuż w okolicy owulacji.

  • Pearly

Pearly jest małym komputerem cyklu, przeznaczonym głównie dla młodych kobiet, stosowanym w celu uniknięcia poczęcia. Dokonuje pomiaru temperatury z dokładnością do 0,01°C. Prognozuje płodność na 6 kolejnych dni. Ma możliwość wykonywania wydruku danych o cyklu z poprzednich 99 dni. Posiada niepodświetlany wyświetlacz LCD oraz baterię (którą można wymieniać).

3. Używanie komputerów cyklu

Komputery cyklu działają na zasadzie termicznej, tj. niezwykle dokładnego pomiaru temperatury i analizy za pomocą wprowadzonego oprogramowania. Metoda termiczna polega na dokonywaniu pomiaru za pomocą urządzenia, codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, mniej więcej o stałej porze. W czasie pomiaru temperatury, symbol termometru miga, sam pomiar trwa maksymalnie 60 sekund, koniec pomiaru jest sygnalizowany dźwiękiem a na wyświetlaczu pokazana jest wartość temperatury i raport płodności w postaci kolorowych lampek.

Raport płodności na dany dzień obowiązuje do następnego pomiaru. Wyświetlacz Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly pokazuje zakres temperatur od 34,50 do 41,00°C z dokładnością do 0,01 stopnia Celsjusza. Komputer cyklu od razu wyświetla informację o tym, czy dzień jest płodny czy nie. W przypadku pierwszego użycia oraz zastosowania urządzenia po długiej przerwie – wyświetla się pomarańczowe światełko, które oznacza, że urządzenie nie jest w stanie określić momentu cyklu (płodności).

Komputery cyklu nie będą skuteczne w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną oraz u tych, które mają nieprawidłowe cykle miesiączkowe. Urządzenia są neutralne dla zdrowia kobiety, ponieważ nie ingerują w żadne procesy fizjologiczne w organizmie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Metoda Billingsów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze