Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Globulki antykoncepcyjne

Globulki antykoncepcyjne
Globulki antykoncepcyjne (123RF)

Antykoncepcja to wszelkie zabiegi, których celem jest zapobieganie ciąży. Wśród tych metod są także globulki antykoncepcyjne. Ich działanie polega na unieruchomieniu plemników, które nie mogą dotrzeć do jajowodu. Globulki dopochwowe są polecane parom, które nie są gotowe na ewentualne pojawienie się potomstwa, a ich stosunki są sporadyczne. Często globulki stosuje się jako uzupełnienie innych metod antykoncepcji.

1. Jak stosować globulkę antykoncepcyjną?

Środki plemnikobójcze - zdjęcia
Środki plemnikobójcze - zdjęcia

Środki plemnikobójcze dostępne są jako globulki lub kremy. Cechuje je niska cena i fakt, że są dostępne

zobacz galerię

Globulkę antykoncepcyjną umieszcza się w pochwie 10-15 minut przed stosunkiem, tak aby miała możliwość całkowitego rozpuszczenia, gdyż dopiero wtedy jest w pełni skuteczna. Jeśli wytrysk nie nastąpił w ciągu godziny od zastosowania globulki, należy włożyć kolejną. Należy także pamiętać, by przed każdym stosunkiem wkładać nową globulkę, niezależnie do tego, jaki czas upłynął od ostatniego kontaktu seksualnego. Po zakończeniu stosunku globulka antykoncepcyjna powinna pozostawać w pochwie przez ok. 6-8 godzin i swobodnie wypływać. W celach higienicznych warto zastosować wtedy wkładkę higieniczną.

Skuteczność metod antykoncepcji określa się za pomocą tzw. skali (wskaźniku) Pearla. Określa on ilość ciąż, które pojawiły się w ciągu jednego roku u 100 par stosujących określoną metodę antykoncepcji. Im niższy wskaźnik Pearla, tym dany środek zapobiegający ciąży jest skuteczniejszy. W przypadku globulek wynosi on 2-30, co oznacza, że ryzyko zajścia w ciążę jest stosunkowo wysokie. Dlatego też globulki dopochwowe antykoncepcyjne najlepiej połączyć z innym środkiem, np. prezerwatywą.

2. Zalety i wady globulki antykoncepcyjnej

Zobacz film: "Czy pigułki antykoncepcyjne są groźne dla zdrowia?"

Mimo iż globulki to nie najlepsza metoda antykoncepcji, mają kilka zalet godnych wymienienia:

  • są łatwo dostępne – nie potrzeba recepty, badań ani wizyty u lekarza;
  • w przeciwieństwie do innych metod można powiedzieć, że prawie nie mają skutków ubocznych;
  • nawilżają wnętrze pochwy;
  • można je stosować jednocześnie z innymi metodami.

Nie należy zapominać o minusach stosowania globulek. Są to:

  • niski wskaźnik skuteczności;
  • odczuwany dyskomfort podczas stosunku, gdy globulka pieni się;
  • brak ochrony przed chorobami wenerycznymi i wirusem HIV;
  • po aplikacji globulki należy odczekać 10-15 minut, przez co nastrój na seks może minąć;
  • niektóre kobiety są uczulone na składnik środków plemnikobójczych, co może spowodować pieczenie pochwy i uczucie podrażnienia.

Cena środków plemnikobójczych zależy od producenta. Przykładowe globulki znanej firmy kosztują około 13-15 złotych za opakowanie sześciu globulek. Globulki dopochwowe są łatwo dostępne i można je kupić w każdej aptece bez recepty. Ich dodatkową zaletą jest nawilżanie i łagodzenie suchości pochwy. Jednak jako metoda antykoncepcji jest stosunkowo mało skuteczna i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym przypadku antykoncepcja chemiczna powinna być połączona z metodami mechanicznymi.

Antykoncepcja to sprawa, którą warto przemyśleć z wyprzedzeniem. Dostępne metody różnią się skutecznością i ceną. Kobiety, które uprawiają seks nieregularnie i nie chcą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, mogą rozważyć stosowanie globulek. Nie są równie skuteczne, ale w połączeniu z prezerwatywą powinny spełnić swoje zadanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Globulki dopochwowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze