Tabletka wczesnoporonna - działanie, różnice z tabletką "po"

Antykoncepcja po i tabletki wczesnoporonne - te dwa terminy często są ze sobą mylone lub stawia się między nimi znak równości. Tymczasem antykoncepcja po stosunku, inaczej antykoncepcja postkoitalna lub antykoncepcja awaryjna, to nie to samo, co środki wczesnoporonne. Co więcej, tabletki wczesnoporonne, w przeciwieństwie do antykoncepcji PO, są w Polsce nielegalne. Jaka jest różnica między tymi metodami oraz na czym polega ich działanie?

Tabletka wczesnoporonna - charakterystyka antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana po stosunku, jeśli istnieje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Na przykład, jeżeli zawiodła stosowana metoda antykoncepcji (pękła prezerwatywa, kobieta zapomniała wziąć tabletkę antykoncepcyjną) lub jeżeli stosunek odbył się bez zabezpieczenia.

Zobacz film: "Ginekolog o tabletce "dzień po": "To ministerstwo zdrowia czy sumienia?""

Jeśli zdarzyła się taka "sytuacja awaryjna", kobieta ma 72 godziny, żeby zapobiec niechcianej ciąży. Tabletka PO jest sprzedawana na receptę, dlatego kobieta musi udać się do ginekologa i poprosić o jej przepisanie. Od stosunku do zażycia takiej tabletki musi minąć mniej niż 72 godziny.

Funkcję antykoncepcji postkoitalnej może również pełnić wkładka wewnątrzmaciczna. Należy ją założyć najpóźniej 3 do 4 dni po stosunku. Wkładka może pozostać w macicy 3 do 5 lat. Jednak istnieją również liczne przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej.

Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze cechy...

Tabletka wczesnoporonna - działanie tabletki 72 godziny PO

Tabletka PO działa już po zapłodnieniu komórki, ale jeszcze przed jej implantacją, która jest uważana za początek ciąży. Do zagnieżdżenia komórki jajowej dochodzi nie wcześniej niż 5 dni po jajeczkowaniu. To właśnie w tym czasie można zastosować antykoncepcję awaryjną.

W tabletce po zawarta jest duża dawka progesteronów, które powodują zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie. Po zażyciu tabletki następuje krwawienie z macicy, podczas którego komórka jajowa jest usuwana z organizmu.

Należy pamiętać o tym, że antykoncepcja postkoitalna nie może być stosowana jako stała metoda antykoncepcji. Tabletka PO zawiera bardzo dużą dawkę hormonów, które nie są obojętne dla organizmu - zaburzają gospodarkę hormonalną, rozregulowują cykl miesiączkowy i obciążają wątrobę. Dlatego należy ją stosować jak najrzadziej i jedynie w naprawdę "awaryjnych sytuacjach".

Tabletka wczesnoporonna - charakterystyka

W przeciwieństwie do antykoncepcji postkoitalnej, tabletki wczesnoporonne są w Polsce nielegalne. Tabletki wczesnoporonne działają już po implantacji komórki jajowej w macicy, czyli usuwają istniejącą ciążę. W niektórych krajach środki wczesnoporonne są legalne i mogą być stosowane jako antykoncepcja po stosunku lub do usuwania ciąży ze wskazań medycznych.

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w nagłych wypadkach i nie powinna się stać stałą metodą antykoncepcji dla kobiet, które często "się zapominają". Należy zdawać sobie sprawę, że takie tabletki mają bardzo silne działanie i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Pamiętajmy również, że tabletki wczesnoporonne to nie to samo, co antykoncepcja PO. Różnica między nimi jest znacząca - pierwsze usuwają już istniejącą ciążę, drugie natomiast nie dopuszczają do zajścia w ciążę.

Ewa Jastrzębska, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6
  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
  • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4

Antykoncepcja awaryjna

Komentarze (5)
~Anita
~Anita ponad rok temu

Zawsze można zamówić np. tutaj: www.skleptp.pl . Ja nie widzę żadnej różnicy czy zamawia się u nas (niby nielegalny sprzedawca) czy zagranica i już (legalny sprzedawca). EHH Wielka afera normalne kraja maja dostęp do takich tabletek poronnych/wczesnoporonnych.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja awaryjna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna

Co to jest antykoncepcja "po"? (WIDEO)

Co to jest antykoncepcja "po"? (WIDEO) Odtwórz wideo

niespodzianką w postaci odmowy. Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej może pojawić się obfite krwawienie z dróg rodnych i ból brzucha. O tabletce "72 h po" opowie lek. med. Katarzyna Pietuch, ginekolog. (...) Co...

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja postkoitalna

. Oczywiście antykoncepcja postkoitalna nie może być stawiana na równi ze „zwykłą" antykoncepcją. Stosuje się ją w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zawiodły (...) się w inny sposób. Antykoncepcja...

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja po (WIDEO)

Antykoncepcja po (WIDEO) Odtwórz wideo

, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja „po" czy antykoncepcja...

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka "awaryjna"

Pigułka "awaryjna"

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja awaryjna

Tabletka po - charakterystyka, działanie

Tabletka po - charakterystyka, działanie

antykoncepcyjnych. Kobiety sięgają po tabletkę po zwykle w tzw. sytuacjach awaryjnych (pęknięcie prezerwatywy czy gwałt). Rolę antykoncepcji (...) Tabletka „72 godziny po" stosowana jest w przypadku, gdy zawiodła jakaś...

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka 72h po stosunku

metoda antykoncepcji, tak zwana antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się po niezabezpieczonym stosunku, w celu zapobiegnięcia niechcianej ciąży. W jaki (...) być stosowana jedynie w naprawdę nagłych...