Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładka hormonalna - zdjęcia

Wkładkę domaciczną można umieścić nawet na okres 5 lat.

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jednak wiele kobiet poszukujących metody antykoncepcji dla siebie, nie ma pewności co do bezpieczeństwa tej metody zapobiegania ciąży. Wkładka domaciczna ma swoje wady i zalety. Trzeba pamiętać, że nie jest odpowiednia dla każdej kobiety. Zapytaj lekarza o to, czy w twoim przypadku nie ma wyraźnych przeciwwskazań do używania wkładki wewnątrzmacicznej. Jeżeli lekarz będzie miał uwagi i wątpliwości, z pewnością nie pozwoli ci narażać zdrowia i zaproponuje inną formę antykoncepcji.

Polecane wideo:

Wkładka wewnątrzmaciczna na przestrzeni lat

Już w starożytności Hipokrates umieszczał w macicy kobiet krążki z drewna, szkła, kości słoniowej czy złota. W średniowieczu Avicenna proponował zaś wkładki z miedzi, korzeni mandragory lub z ośmiornicy. Pierwszym nowoczesnym zastosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej było leczenie tyłozgięcia macicy, przez co miała wspomagać zapłodnienie. Sprawdziło się jedynie pierwsze zastosowanie, macica przybierała korzystniejsze położenie, ale ilość zapłodnień pozostawała na tym samym poziomie.

Po raz pierwszy w 1880 roku została ona świadomie użyta jako metoda antykoncepcyjna, jednak ówczesny ostry, metalowy przedmiot powodował liczne perforacje macicy. Od 1909 roku zaczęto stosować inne materiały, służące do wykonania wkładki wewnątrzmacicznej, np. metali nierdzewnych, catgutu (strun chirurgicznych, wykonanych z baranich lub kozich jelit), jedwabnych nici. Ojcem antykoncepcji domacicznej został Ernst Grafenberg, który w latach 1928-30 stworzył tzw. pierścienie (gwiazdy) Grafenberga (złożone z jedwabnej nici oraz złotego lub srebrnego drutu). Metoda ta nie sprawdziła się, ponieważ powodowała liczne zakażenia. Przełom nastąpił dopiero 1959 roku, kiedy Oppenheimer i Ternei Ota zastosowali skuteczne wkładki wykonane z tworzywa sztucznego, nie wywołujące stanów zapalnych i nadmiernych krwawień. Posiadały one również (tak jak obecne) nitkę wystającą do pochwy i ułatwiające łatwe ich usuwanie. W roku 1969 Zipper dał początek aktywnym wkładkom wewnątrzmacicznym, owijając wcześniejsze drucikiem miedzianym.

Wkładka wewnątrzmaciczna - działanie

Antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna, zwana potocznie „spiralą” to mały, giętki przedmiot, o długości 2-4 centymetry. Zbudowana jest z trzonu i ramion, najczęściej ma kształt litery T, S lub (rzadziej) spirali. Obecnie produkowane są różne rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych. Najczęściej używa się polichlorku winylu lub innych obojętnych dla organizmu ludzkiego tworzyw sztucznych o dużej elastyczności, które tworzą trzon. Dodatkowo zawierają one jony: miedzi, srebra, złota i platyny, w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej.

Większość środków wewnątrzmacicznych nasycona jest solami baru, co pozwala uwidocznić je na zdjęciach rentgenowskich. Innowacyjną alternatywą są wkładki wewnątrzmaciczne bez ramion, w których nitka z pojemniczkiem uwalniającym miedź, jest wszczepiona w dno macicy. Ta budowa ma zmniejszyć częstość działań niepożądanych. Wkładki wewnątrzmaciczne posiadają nici wykonane z polietylenu, które pozwalają na sprawdzanie ich położenia. Działanie polega na wytworzeniu tzw. sterylnego stanu zapalnego, uniemożliwiającego zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.

Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej należy wykonać badania wykluczające przeciwwskazania do tej formy antykoncepcji. Umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej ma miejsce w ostatnim dniu miesiączki, gdy macica ma rozszerzone wejście, a układ rozrodczy jest bardziej odporny na infekcje. Wkładka wewnątrzmaciczna jest elastyczna, bez problemów mieści się w aplikatorze i z łatwością przyjmuje w macicy odpowiedni kształt oraz położenie. Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna zawiera, jak nazwa wskazuje, hormony czynne. Antykoncepcja hormonalna wykorzystuje pochodne progesteronu. Progesteron wytwarzany jest przez ciałko żółte podczas owulacji. Wkładka wewnątrzmaciczna to antykoncepcja hormonalna, która powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy i zwiększa konsystencję śluzu.

 

Wkładka wewnątrzmaciczna - przeciwwskazania do stosowania

Bezwzględnie wkładkę wewnątrzmaciczną jako metodę antykoncepcyjną wykluczają: ciąża pozamaciczna w wywiadzie, czynne zakażenie w obrębie narządów rodnych, nadżerki, torbiele jajników, krwawienia z pochwy o niejasnej etiologii, niedokrwistość, mięśniaki macicy, guzy przydatków, wady anatomiczne macicy, leczenie immunosupresyjne, zakażenie wirusem HIV lub pełnoobjawowy AIDS, uczulenie na miedź, choroba Wilsona, wady anatomiczne zastawek serca oraz podejrzenie ciąży.

Wkładka wewnątrzmaciczna - zalety i wady

Tak jak inne metody antykoncepcji, w tym antykoncepcja hormonalna, wkładka wewnątrzmaciczna może wywołać pewne skutki uboczne. Przez 1-3 miesiące od założenia, kobieta może odczuwać bóle podbrzusza i krzyża, pojawić się też mogą obfitsze miesiączki i plamienia międzymiesiączkowe. Jest to normalne, ponieważ w ten sposób organizm przyzwyczaja się do ciała obcego. Inne skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej to przemieszczenie wkładki, ewentualne przebicie macicy podczas zakładania, zapalenie jajowodów i jajników, a także ciąża pozamaciczna.

Spirala antykoncepcyjna odznacza się wysoką skutecznością i niską ilością ciąż pozamacicznych. Antykoncepcja hormonalna sprawia, że krwawienia są mniej obfite lub ustają w ogóle, znikają bóle miesiączkowe, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia przydatków.

Wkładka wewnątrzmaciczna ma ściśle określony czas działania. Po pewnym czasie należy ją usunąć, gdyż środek aktywny przestaje działać, nitki mogą ulec urwaniu, a elastyczność wkładki zmniejsza się. Usunięcie wkładki może mieć miejsce w dowolnym dniu, choć optymalny jest ostatni dzień krwawienia miesiączkowego. Na 3-4 dni przed wyjęciem spirali należy zachować wstrzemięźliwość. Po upływie miesiąca i po wykonaniu badań ogólnych można umieścić w macicy kolejną wkładkę. Jeśli kobieta została zarażona rzeżączką, wkładka wewnątrzmaciczna musi być usunięta.

Beata Kłoczko, Iwona Leleń, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8
  • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6

Źródła zewnętrzne

Antykoncepcja

Komentarze (21)
~rabbitx
~rabbitx 4 miesiące temu

no dobra, ale rozumiem, że nawet jeśli zakładamy wkładkę bez kosztów na wizycie to sam system i tak muszę kupić? czy to też jest na nfz? dla mojej kieszeni jeśli sam koszt założenia by odpadł, to już i tak byłoby super :)

Odpowiedz
~Klara
~Klara 5 miesięcy temu

A pytałaś już swojego lekarza? Bo najlepiej iść do kogoś kogo już znasz, i sama powinnaś mieć do tej osoby zaufanie. Może sprawdź na początku czy Twój ginekolog się tego podejmie, chociaż teoretycznie nie ma wyboru i nie powinien kręcić nosem na zakładanie wkładki w ramach rutynowej wizyty

Odpowiedz
~lenka229
~lenka229 5 miesięcy temu

różnica jest ogromna. przynajmniej dla mnie, gdzie ogólnie zakup samej wkładki jest już dużą kwotą, jeśli miałabym dodatkowo dopłacić za zabieg to nie wiem czy byłabym w stanie się zdecydować na taką antykoncepcję. dobrze, że levosert mogłam założyć na fundusz i radzę szukać takich lekarzy, którzy nie robią problemu

Odpowiedz
selfconfident
selfconfident 6 miesięcy temu

350zł? no to jestem w szoku, bo z tego co czytałam to dziewczyny piszą, żę płaciły po ok 700-750zł. faktycznie jest taka różnica przy zakładaniu na nfz? dobrze że się przed wizytą dowiedziałam, to od razu z lekarzem można inaczej rozmawiać

Odpowiedz
~miganka
~miganka 7 miesięcy temu

ostatnio czytam dużo opinii nt. levosertu, do tego stopnia się wkręciłam w ten temat, że aktualnie jestem na etapie badań, bo sprawdzamy z lekarzem, czy w ogóle mogę założyć system. ile Was wyniosła taka przyjemność cenowo?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady
Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładka hormonalna - zdjęcia

Wkładka hormonalna - zdjęcia

Wkładkę domaciczną można umieścić nawet na okres 5 lat.

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładki wewnątrzmaciczne

Wkładki wewnątrzmaciczne Wskaźnik Pearla dla wkładek wewnątrzmacicznych wynosi około 0,8, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę (...) antykoncepcji jedynie 0,8 zachodzi...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna to (/wybor-metody-antykoncepcyjnej) polegająca na umieszczeniu w macicy specjalnej wkładki, która zapobiega zapłodnieniu (...) . Wkładka, czyli inaczej spirala...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej

jajowe, uniemożliwiając (/zaplodnienie). Jednak wkładka wewnątrzmaciczna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety. Jakie są przeciwwskazania (...) na wadze lub (/tradzik-mlodzienczy). Objawy te...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Zalety wkładki domacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna jest popularnym sposobem antykoncepcji. Wkładka zakładana jest przez lekarza na wiele lat (od trzech do pięciu). Kobieta (...) antykoncepcyjnej, warto jednak zwrócić uwagę na...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Zalety wkładki wewnątrzmacicznej

. Przed zrezygnowaniem z tej metody antykoncepcyjnej, warto jednak zwrócić uwagę na ogromne korzyści jakie daje założona wkładka wewnątrzmaciczna. ## Właściwości (...) ). (/plodnosc-kobiety) może zostać bardzo szybko...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Bezpieczeństwo wkładek wewnątrzmacicznych

różnią się sposobem działania, skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Jedną z takich metod są wkładki wewnątrzmaciczne. Wiele kobiet wybiera (...) Są dwa typy wkładek wewnątrzmacicznych: Spirala...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Cena spirali antykoncepcyjnej - zalety, wady

(https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-wady-i-zalety-spiralki-antykoncepcyjnej), czyli wkładka domaciczna jest jedną z popularniejszych (https (...) ://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety)....

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej

Skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej

. Podobnie jak (/antykoncepcja-hormonalna), ma także negatywny wpływ na zdrowie kobiety. ## Wpływ wkładek wewnątrzmacicznych na zdrowie kobiety **Wkładka (...) wewnątrzmaciczna**...