Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo wkładek wewnątrzmacicznych

Bezpieczeństwo wkładek wewnątrzmacicznych
Bezpieczeństwo wkładek wewnątrzmacicznych

Każda seksualnie aktywna kobieta powinna wybrać jedną z wielu dostępnych form antykoncepcji, o ile nie planuje zajść w ciążę. Metody antykoncepcyjne różnią się sposobem działania, skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Jedną z takich metod są wkładki wewnątrzmaciczne. Wiele kobiet wybiera je ze względu na wysoką skuteczność i wygodę. Jednak nie dla każdego jest to najlepszy wybór.

spis treści

1. Rodzaje wkładek antykoncepcyjnych

Są dwa typy wkładek wewnątrzmacicznych:

  • Spirala miedziana – uwalnia miedź, która powoduje niewielki stan zapalny w macicy, co z kolei uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Można ją stosować nieprzerwanie nawet przez 10 lat.
  • Spirala hormonalna – uwalnia hormony, które sprawiają, że śluz staje się gęstszy. Stanowi to skuteczną barierę powstrzymującą plemniki przed dotarciem do komórki jajowej. Dodatkowo wyściółka macicy staje się niegościnna, co uniemożliwia zagnieżdżenie. Spirala domaciczna tego typu może być stosowana przez 5 lat.

2. Skutki uboczne wkładek domacicznych

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Podczas stosowania wkładki wewnątrzmacicznej mogą się pojawić niepożądane skutki uboczne, jak na przykład:

Istnieje również ryzyko uszkodzenia, a nawet perforacji ścian macicy przez wkładkę wewnątrzmaciczną. Spirala może przebić się do jamy brzusznej, a wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje jej chirurgiczne usunięcie. Do uszkodzenia macicy dochodzi w jednym na tysiąc przypadków stosowania spirali.

3. Wkładki wewnątrzmaciczne a choroby przenoszone drogą płciową

Jedną z wad stosowania spirali antykoncepcyjnej jest fakt, że nie chroni ona w żaden sposób przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kolejna rzecz, na którą należy uważać, to czy wkładka jest cały czas na swoim miejscu. Zdarza się, że macica wypycha spiralę na zewnątrz – prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosi 10%, więc jest stosunkowo duże. Nie wiąże się to z żadnymi objawami, przez co łatwo można przeoczyć taki wypadek, a wtedy kobieta nie jest świadoma, że nic ją nie zabezpiecza przed ciążą.

Pamiętajmy, że spirala nie jest w 100% skuteczna, a stosowanie jej stanowi duże ryzyko dla ciąży, która może się pojawić mimo zabezpieczenia. Skutkiem może być poronienie.

Wkładki wewnątrzmaciczne, jak wszystkie metody antykoncepcyjne, mają swoje wady i zalety. Zanim się zdecydujemy na spiralę, należy wcześniej rozważyć potencjalne ryzyko związane z jej stosowaniem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Działanie wkładki wewnątrzmacicznej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze