Trwa ładowanie...

Krążki dopochwowe

Antykoncepcja hormonalna cieszy się dużą popularnością, cechuje ją bowiem wysoka skuteczność. Kobiety wybierające ten sposób zapobiegania ciąży najczęściej decydują się na tabletki antykoncepcyjne, ale nie brak również zwolenniczek plastrów antykoncepcyjnych, zastrzyków lub krążków dopochwowych. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady – nie inaczej jest z wprowadzonymi niedawno progestagenami dopochwowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

spis treści

1. Czym są progestageny dopochwowe?

Progestageny dopochwowe to metoda antykoncepcji hormonalnej, dostępna od niedawna na polskim rynku. Jest to niewielki krążek hormonalny zawierający progestageny, które uwalniane są stopniowo przez 21 dni. Kobieta umieszcza go samodzielnie w pochwie (nie jest wyczuwalny ani przez kobietę, ani przez partnera) na 3 tygodnie, a po ich upływie tego samego dnia tygodnia wyjmuje go z pochwy. Przez następne 7 dni następuje krwawienie miesiączkowe. Potem można włożyć nowy krążek (tego samego dnia tygodnia).

Pozycja krążka nie ma wpływu na jego działanie antykoncepcyjne, więc nie trzeba się martwić, czy włożyło się go prawidłowo. Nie ma też raczej obawy, że wypadnie na zewnątrz podczas ćwiczeń.

Progestageny dopochwowe nie są pozbawione wad. Dotychczas ustalono, że mogą powodować miejscowe podrażnienia, uczulenia oraz stany zapalne. Nie należy ich stosować w przypadku stanów zapalnych pochwy lub szyjki macicy.

2. Hormonalny krążek dopochwowy

Progestageny dopochwowe, pomimo innowacyjnej aplikacji środka, to nadal metoda hormonalnej antykoncepcji, więc jego skuteczność, działania niepożądane i przeciwwskazania są takie same, jak innych leków z tej grupy. Hormony uwalniane są z krążka w pochwie, jednak dostają się one do krwi i działają ogólnoustrojowo. Różnica polega na tym, że środek aplikowany jest raz w miesiącu, a nie codziennie, jak to jest w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Poza tym krążek można w każdej chwili samodzielnie z pochwy usunąć, w przeciwieństwie np. do implantów lub zastrzyków.

Jeśli służą ci tabletki antykoncepcyjne, możesz spróbować progestagenów dopochwowych. Działają tak samo dobrze, a są wygodniejsze w stosowaniu. Jeśli natomiast źle znosisz antykoncepcję hormonalną, możesz się rozczarować także w tym przypadku. W takiej sytuacji lepszą opcją mogą być mechaniczne lub chemiczne metody zapobiegania ciąży. Te pierwsze (zwłaszcza w postaci prezerwatywy) mają dodatkową zaletę – chronią nie tylko przed ciążą, ale i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (kiła, rzeżączka, zakażenie wirusem HIV itd.).

Pamiętaj, że wybór metody antykoncepcji jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Nie każda kobieta może stosować środki hormonalne. Preparaty tego typu są odradzane kobietom w wieku powyżej 35 lat oraz palącym papierosy. Antykoncepcja hormonalna jest niewskazana również wtedy, gdy kobieta ma problemy ze zdrowiem, takie jak: choroby wątroby, cukrzyca, schorzenia układu krążenia, choroby nowotworowe narządów rozrodczych, niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych, rak piersi, zaburzenia krzepnięcia krwi, migrena.

Następny artykuł: Wkładka wewnątrzmaciczna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.