Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne są jedną z metod zabezpieczających przed ciążą. Środek ten należy zaliczyć do grona metod antykoncepcji hormonalnej, a polega on na ciągłym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra przylepionego na gołą skórę. Wykorzystywane są tu takie same rozwiązania, jak w przypadku pigułki. Plastry antykoncepcyjne można umieścić na różnych częściach ciała, m.in. na brzuchu, ramieniu i barku.

Działanie plastra antykoncepcyjnego

Działanie plastrów antykoncepcyjnych, czyli tzw. systemu transdermalnego, polega na ciągłym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra przylepionego na gołą skórę. Pomimo nowatorstwa w sposobie wprowadzenia progestagenów do organizmu jest to kolejny środek z grupy antykoncepcji hormonalnej i korzysta z tych samych rozwiązań, co powszechnie znana i wypróbowana pigułka antykoncepcyjna. Dzięki temu skuteczność w zapobieganiu ciąży jest naprawdę duża.

Zobacz film: "Ekspert o najnowszych metodach antykoncepcji"

Działanie progestagenów polega na: hamowaniu owulacji, zagęszczaniu śluzu szyjkowego (plemniki wolniej się w nim poruszają), zmianach w błonie śluzowej macicy uniemożliwiających implantację oraz na zwolnieniu transportu jajowodowego (wydłuża się czas do spotkania komórki jajowej i plemników). Hormony dostają się do organizmu kobiety przez skórę, a nie, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, przez układ pokarmowy. Ta droga podania gestagenów, w przeciwieństwie do drogi doustnej, sprawia, że substancja wywiera mniejszy wpływ na wątrobę. Narząd ten zajmuje się między innymi detoksykacją różnych substancji, które napływają krwią prosto z układu pokarmowego. Podanie gestagenów w innym miejscu układu krwionośnego, dokąd przewędrowały ze skóry, zdejmuje z wątroby sporo pracy. Wieloletnie przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, a także innych leków jest bardzo obciążające dla tego narządu, a ponieważ jest on absolutnie niezbędny do życia, warto o niego zadbać. Dlatego właśnie plastry są takie nowatorskie.

Co ważne, kobieta nie musi się martwić o skuteczność antykoncepcji transdermalnej, jeśli wystąpią biegunki lub wymioty - na co trzeba zwracać uwagę przy stosowaniu tabletek.

Wygląd plastra antykoncepcyjnego

Plaster składa się z trzech warstw. Jedną zrywa się bezpośrednio przed przylepieniem na skórę – jest to warstwa zabezpieczająca. Pod nią znajdują się specjalny klej oraz hormony. Ta warstwa po przylepieniu będzie bezpośrednio przylegać do skóry i wydzielać hormony płciowe, które odpowiadają za działanie antykoncepcyjne. Widoczna od zewnątrz trzecia warstwa zbudowana z poliestru jest wodoodporna i ma funkcję ochronną.

W opakowaniu środka znajdują się trzy plastry - każdy przeznaczony na jeden tydzień. Przykleja się je przez trzy tygodnie, a następnie robi przerwę, podczas której występuje krwawienie. Plaster należy zmieniać zawsze w tym samym dniu tygodnia, co dodatkowo ułatwia zapamiętanie.

Plaster można umieścić na podbrzuszu, górnej, zewnętrznej części ramienia, pośladku, barku lub łopatce. Każdy kolejny plaster należy naklejać dopiero po usunięciu poprzedniego i w innym miejscu niż znajdował się poprzedni, by zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry. Poza tym, przed aplikacją należy ją oczyścić i dokładnie osuszyć.

W przypadku, gdy kobieta zapomni zmienić plaster w odpowiednim dniu, ma 48 godzin na jego zmianę i sytuacja ta nie wymaga stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jeśli plaster się odklei - co nie zdarza się jednak często - można go przykleić ponownie w ciągu 24 godzin i nie zmniejszy to skuteczności antykoncepcyjnej. W przypadku, gdy plaster się zgubi, należy po prostu przykleić kolejny.

Używanie plastrów antykoncepcyjnych

O plastrach hormonalnych trzeba sobie przypomnieć raz na tydzień, gdyż właśnie co tydzień należy naklejać nowy. Zawsze powtarza się schemat: trzy tygodnie naklejania plastrów, tydzień bez plastra. W tygodniu bez plastra powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, tak jak w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Takie krwawienie jest dużo słabsze i mniej obfite niż normalna miesiączka.

Kiedy nakleić pierwszy plaster? Pierwszy plaster antykoncepcyjny można nakleić 1-5 dnia cyklu, czyli na początku krwawienia. Jeśli zmieścisz się w tym przedziale, plaster działa od momentu naklejenia. Jeśli spóźnisz się, np. nakleisz plaster 6 dnia cyklu, przez tydzień plaster nie ma jeszcze właściwości antykoncepcyjnych i nie chroni przez ewentualną ciążą. Trzeba się wtedy zabezpieczać innymi metodami.

Gdzie nakleić plaster? Plaster antykoncepcyjny może być naklejony praktycznie wszędzie na ciele. Należy jednak przestrzegać kilku zasad:

 • skóra musi być sucha i czysta,
 • skóra nie może być zbyt owłosiona,
 • nie naklejaj plastra na podrażnioną skórę,
 • nie naklejaj plastra tam, gdzie ubranie ociera się o skórę,
 • nie naklejaj plastra na piersiach.

Czy każda kobieta może używać plastrów antykoncepcyjnych? Nie. Plastry nie powinny być używane przez:

 • kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży,
 • kobiety powyżej 35. roku życia: palące i te, które rzuciły palenie rok wcześniej,
 • kobiety otyłe,
 • kobiety chorujące na nadciśnienie,
 • kobiety, które chorowały lub chorują na raka piersi,
 • kobiety cierpiące na migreny,
 • kobiety chorujące na serce,
 • kobiety chore na cukrzycę,
 • kobiety, u których istnieje ryzyko zakrzepów,
 • kobiety biorące regularnie leki - poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych przez ciebie lekach.

Co robić, jeśli plaster się odklei? Jeśli plaster się odklei i zauważysz to:

 • po niecałych 48 godzinach: jak najszybciej naklei go z powrotem lub użyj nowego plastra, po czym kontynuuj naklejanie tak, jak było w planie, działanie antykoncepcyjne jest zachowane;
 • po ponad 48 godzinach: jak najszybciej naklej nowy plaster, rozpoczynając tym samym nowy cykl naklejania, a przez kolejny tydzień stosuj dodatkową antykoncepcję. Jeśli w czasie poprzednich kilku dni miałaś niezabezpieczony stosunek, udaj się do lekarza, gdyż mogło dojść do zapłodnienia.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jeśli używa się ich prawidłowo, ich skuteczność sięga powyżej 99%.

Ich skuteczność jest trochę niższa u kobiet ważących powyżej 90 kg. Skuteczność plastrów hormonalnych spada także w przypadku nieprawidłowego korzystania:

 • jeśli po nieplanowanym odklejeniu plastra nie naklei się nowego,
 • jeśli zapomni się o naklejeniu kolejnego plastra po tygodniu przerwy,
 • jeśli zapomni się o odklejeniu starego i naklejeniu nowego plastra.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Antykoncepcja kontra PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to uciążliwe dolegliwości występujące w drugiej fazie cyklu kobiety. Są to zachwiania równowagi hormonalnej,...

Niewątpliwą zaletą plastrów antykoncepcyjnych jest ich skuteczność. Są one tak samo skuteczne, jak pigułki antykoncepcyjne, a nie trzeba o nich pamiętać codziennie.

W przeciwieństwie do pigułek, plastry antykoncepcyjne nie obciążają wątroby i nie tracą skuteczności w przypadku silnej biegunki lub wymiotów.

Inne zalety plastrów antykoncepcyjnych to:

 • nie trzeba o nich pamiętać podczas seksu,
 • plastry antykoncepcyjne regulują miesiączkę i sprawiają, że krwawienia są łagodniejsze,
 • często ograniczają lub nawet eliminują PMS,
 • dawka hormonów zawarta w plastrze obniża ryzyko cyst i włókniaków, a także raka jajników.

Wady plastrów antykocepcyjnych

Wiele kobiet obawia się, że plastry hormonalne będą się łatwo odklejać. Jednakże w większości przypadków, kobiety nie narzekają na odklejanie się plastrów. Według producentów plaster powinien wytrzymać wizyty w saunie, na basenie, pod prysznicem.

Wady plastrów antykoncepcyjnych to także:

 • plaster jest widoczny,
 • jest dostępny tylko po konsultacji z lekarzem ginekologiem, na receptę,
 • u niektórych kobiet może wywołać podrażnienie skóry,
 • pod koniec tygodnia noszenia plastra może się on zrobić nieestetyczny,
 • ta metoda antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Skutki uboczne plastrów antykocepcyjnych

Oczywiście, jak każda antykoncepcja hormonalna, stosowanie plastrów może wywołać działania niepożądane. Lista jest dość długa i znajdują się na niej: krwawienia i plamienia acykliczne, trądzik, łojotok (szybko przetłuszczające się włosy), bóle głowy, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyrost masy ciała, bóle sutków, grzybica pochwy, obniżenie libido (zmniejszenie ochoty na seks), pogorszenie nastroju, drażliwość (czasem depresja), powiększenie żylaków kończyn dolnych, powikłania zakrzepowo-zatorowe (mogą zagrażać życiu), zaburzenia gospodarki tłuszczowej (więcej złego cholesterolu LDL), choroba niedokrwienna serca u kobiet >35. roku życia palących papierosy.

Plastry antykoncepcyjne to metoda, na którą możesz się zdecydować po badaniu i wywiadzie lekarskim u ginekologa. Nie wahaj się zapytać lekarza o dokładne działanie i przeciwwskazania plastrów antykoncepcyjnych.

Lekarz Karolina Kropiewnicka-Buczek, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Czajkowski K., Jakimiuk A. (red.), Kliniczna endokrynologia ginekologiczna i niepłodność, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-31-2
 • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4
 • Zdrojewicz Z. (red.), ANTYKONCEPCJA - którą metodę powinnam wybrać?, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-55-1

Źródła zewnętrzne

Antykoncepcja hormonalna

Komentarze (30)
~mimi×
~mimi× 5 miesięcy temu

Kobiety.Plastry wywołują bezplodność i raka macicy.To wasze decyzje,ale z wiekiem wszystko wyjdzie.Poza tym to największy koncern,który zarabia na Was miliony a przy okazji Was truje .W Niemczech proponują już 11 letnim dzieciom,a później takie kobiety leczą się bo nie mogą zajść w ciążę!Poza tym zaczynają planować rodzinę w wieku 35 lat.Ja sama mam planowane czwórkę dzieci i zawsze używałam Personę która oblicza dni płodne i nigdy mnie nie zawiodła.Poza tym współżycie z mężem ma inną jakość jak wiecie bo nie jest manipulowane hormonami sztucznymi.Pozdrowienia

Odpowiedz
~ada
~ada ponad rok temu

Lisvy mają najmniej hormonów ze wszystkich dostępnych na rynku dwuskładnikowych preparatów antykoncepcyjnych, a poza tym to plaster bardzo dobrze przylega do skóry - można w nim pływać, ćwiczyć, chodzić do sauny itp, dla mnie sa super..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Plastry antykoncepcyjne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne

Skład plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie pamiętają o regularności przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Plaster nakleja się raz na tydzień, więc łatwiej...

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne na wakacje?

Plastry antykoncepcyjne na wakacje?

Artykuł sponsorowany Jeśli zastanawiałaś się nad tym, czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne, jak prawidłowo przechowywać plaster, gdzie go nakleić i jak w ogóle działa antykoncepcja transdermalna,...

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne zawierają te same składniki co tabletki, czyli estrogen i progestagen. Wykazują podobne też, do tabletek, działanie. Są wygodne w użyciu i nie trzeba o nich codziennie pamiętać. Plastry...

Plastry antykoncepcyjne

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne zyskują sobie zaufanie w coraz większej grupie kobiet, głównie dzięki temu, że są wygodne i skutecznie zabezpieczają przed ciążą. Jednak nie każda kobieta jest świadoma tego, jak działa plaster...

Plastry antykoncepcyjne

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne dostępne są w naszym kraju na receptę. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na ich używanie, wszystko zależy od opinii ginekologa. Plastry działają identycznie jak dwuskładnikowe...

Plastry antykoncepcyjne

Odklejony plaster antykoncepcyjny

Plastry antykoncepcyjne zaczynają dominować nad innymi metodami antykoncepcji, takimi jak antykoncepcja doraźna czy antykoncepcja chemiczna. Jednak ciągle wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy to bezpieczny i praktyczny...

Plastry antykoncepcyjne

Bezpieczeństwo stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne cieszą się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza wśród kobiet, które nie chcą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. W pewnych środowiskach plaster antykoncepcyjny...

Antykoncepcja mechaniczna

Prezerwatywa (WIDEO)

Prezerwatywa (WIDEO) Odtwórz wideo

. Najpopularniejsze metody stosowane przez kobiety to pigułki i plastry antykoncepcyjne, zaś mężczyźni najczęściej sięgają po mechaniczne środki, np. prezerwatywy (...) antykoncepcyjne oraz nie wymagają...

Kontuzje i urazy

Plastry na rozgrzanie

Plastry na rozgrzanie

Plastry rozgrzewające Plastry rozgrzewające doskonale pomagają w przypadku różnego rodzaju bólów mięśni czy stawów.