Przejdź na WP

Plastry antykoncepcyjne - skuteczność, wady i zalety. Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne są jedną z metod antykoncepcji. Środek ten należy zaliczyć do grona metod antykoncepcji hormonalnej, a polega on na ciągłym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra przylepionego na gołą skórę. Wykorzystywane są tu takie same rozwiązania, jak w przypadku tabletki antykoncepcyjnej. Plastry antykoncepcyjne można umieścić na różnych częściach ciała, m.in. na brzuchu, ramieniu i barku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak dobrać najlepszą dla siebie antykoncepcję?"

spis treści

1. Plastry antykoncepcyjne - działanie

Działanie plastrów antykoncepcyjnych, czyli tzw. systemu transdermalnego, polega na ciągłym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra przylepionego na gołą skórę. Pomimo nowatorstwa w sposobie wprowadzenia progestagenów do organizmu jest to kolejny środek z grupy antykoncepcji hormonalnej i korzysta z tych samych rozwiązań, co powszechnie znana i wypróbowana pigułka antykoncepcyjna. Dzięki temu skuteczność w zapobieganiu ciąży jest naprawdę duża.

Działanie plastrów antykoncepcyjnych polega na: hamowaniu dni płodnych, zagęszczaniu śluzu szyjkowego (plemniki wolniej się w nim poruszają), zmianach w błonie śluzowej macicy uniemożliwiających implantację oraz na zwolnieniu transportu jajowodowego (wydłuża się czas do spotkania komórki jajowej i plemników).

Hormony z plastrów antykoncepcyjnych dostają się do organizmu kobiety przez skórę, a nie, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, przez układ pokarmowy. Ta droga podania gestagenów, w przeciwieństwie do drogi doustnej, sprawia, że substancja wywiera mniejszy wpływ na wątrobę.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

W obecnej chwili kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji. To z kolei sprawia, że wybór jednej...

zobacz galerię

Narząd ten zajmuje się między innymi detoksykacją różnych substancji, które napływają krwią prosto z układu pokarmowego. Podanie gestagenów w innym miejscu układu krwionośnego, dokąd przewędrowały ze skóry z plastra antykoncepcyjnego, zdejmuje z wątroby sporo pracy.

Wieloletnie przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, a także innych leków jest bardzo obciążające dla tego narządu, a ponieważ jest on absolutnie niezbędny do życia, warto o niego zadbać. Dlatego właśnie plastry antykoncepcyjne są takie nowatorskie.

Co ważne, kobieta nie musi się martwić o skuteczność antykoncepcji transdermalnej, czyli plastrów antykoncepcyjnych, jeśli wystąpią biegunki lub wymioty - na co trzeba zwracać uwagę przy stosowaniu tabletek.

2. Plastry antykoncepcyjne - wygląd

Plaster antykoncepcyjny składa się z trzech warstw. Jedną zrywa się bezpośrednio przed przylepieniem na skórę – jest to warstwa zabezpieczająca plastra antykoncepcyjnego. Pod nią znajdują się specjalny klej oraz hormony. Ta warstwa po przylepieniu będzie bezpośrednio przylegać do skóry i wydzielać hormony płciowe, które odpowiadają za działanie antykoncepcyjne. Widoczna od zewnątrz trzecia warstwa plastra antykoncepcyjnego zbudowana z poliestru jest wodoodporna i ma funkcję ochronną.

W opakowaniu środka znajdują się trzy plastry antykoncepcyjne - każdy przeznaczony na jeden tydzień. Przykleja się je przez trzy tygodnie, a następnie robi przerwę, podczas której występuje krwawienie. Plaster należy zmieniać zawsze w tym samym dniu tygodnia, co dodatkowo ułatwia zapamiętanie.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

Jakie jest miejsce przyklejenia plstra antykoncepcyjnego? Można umieścić go na podbrzuszu, górnej, zewnętrznej części ramienia, pośladku, barku lub łopatce. Każdy kolejny plaster antykoncepcyjny należy naklejać dopiero po usunięciu poprzedniego i w innym miejscu niż znajdował się poprzedni, by zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry. Poza tym, przed aplikacją plastra antykoncepcyjnego należy ją oczyścić i dokładnie osuszyć.

W przypadku, gdy kobieta zapomni zmienić plaster antykoncepcyjny w odpowiednim dniu, ma 48 godzin na jego zmianę i sytuacja ta nie wymaga stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jeśli plaster się odklei - co nie zdarza się jednak często - można go przykleić ponownie w ciągu 24 godzin i nie zmniejszy to skuteczności antykoncepcyjnej. W przypadku, gdy plaster się zgubi, należy po prostu przykleić kolejny.

3. Plastrów antykoncepcyjne - używanie

O plastrach hormonalnych trzeba sobie przypomnieć raz na tydzień, gdyż właśnie co tydzień należy naklejać nowy. Zawsze powtarza się schemat: trzy tygodnie naklejania plastrów, tydzień bez plastra. W tygodniu bez plastra powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, tak jak w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Takie krwawienie jest dużo słabsze i mniej obfite niż normalna miesiączka.

Kiedy nakleić pierwszy plaster? Pierwszy plaster antykoncepcyjny można nakleić 1-5 dnia cyklu, czyli na początku krwawienia. Jeśli zmieścisz się w tym przedziale, plaster antykoncepcyjny działa od momentu naklejenia. Jeśli spóźnisz się, np. nakleisz plaster antykoncepcyjny 6 dnia cyklu, przez tydzień plaster nie ma jeszcze właściwości antykoncepcyjnych i nie chroni przez ewentualną ciążą. Trzeba się wtedy zabezpieczać innymi metodami.

Zobacz także:

Gdzie nakleić plaster antykoncepcyjny? Plaster antykoncepcyjny może być naklejony praktycznie wszędzie na ciele. Należy jednak przestrzegać kilku zasad:

 • skóra musi być sucha i czysta,
 • skóra nie może być zbyt owłosiona,
 • nie naklejaj plastra na podrażnioną skórę,
 • nie naklejaj plastra tam, gdzie ubranie ociera się o skórę,
 • nie naklejaj plastra na piersiach.
Plaster antykoncepcyjny może być naklejony praktycznie wszędzie na ciele
Plaster antykoncepcyjny może być naklejony praktycznie wszędzie na ciele (123rf.com)

Czy każda kobieta może używać plastrów antykoncepcyjnych? Nie. Plastry nie powinny być używane przez:

 • kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży,
 • kobiety powyżej 35. roku życia: palące i te, które rzuciły palenie rok wcześniej,
 • kobiety cierpiące na otyłość,
 • kobiety chorujące na nadciśnienie,
 • kobiety, które chorowały lub chorują na raka piersi,
 • kobiety cierpiące na migreny,
 • kobiety chorujące na serce,
 • kobiety chore na cukrzycę,
 • kobiety, u których istnieje ryzyko zakrzepów,
 • kobiety biorące regularnie leki - poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych przez ciebie lekach.

Co robić, jeśli plaster antykoncepcyjny się odklei? Jeśli plaster się odklei i zauważysz to:

 • po niecałych 48 godzinach: jak najszybciej naklei go z powrotem lub użyj nowego plastra antykoncepcyjnego, po czym kontynuuj naklejanie tak, jak było w planie, działanie antykoncepcyjne jest zachowane;
 • po ponad 48 godzinach: jak najszybciej naklej nowy plaster antykoncepcyjny, rozpoczynając tym samym nowy cykl naklejania plastra antykoncepcyjnego, a przez kolejny tydzień stosuj dodatkową antykoncepcję. Jeśli w czasie poprzednich kilku dni miałaś niezabezpieczony stosunek, udaj się do lekarza, gdyż mogło dojść do zapłodnienia.
Pigułka "awaryjna"
Pigułka "awaryjna"

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

zobacz galerię

4. Plastry antykoncepcyjne - skuteczność

Plastry antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jeśli używa się ich prawidłowo, ich skuteczność sięga powyżej 99%.

Ich skuteczność jest trochę niższa u kobiet ważących powyżej 90 kg. Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych spada także w przypadku nieprawidłowego korzystania:

 • jeśli po nieplanowanym odklejeniu plastra nie naklei się nowego,
 • jeśli zapomni się o naklejeniu kolejnego plastra antykoncepcyjnego po tygodniu przerwy,
 • jeśli zapomni się o odklejeniu starego i naklejeniu nowego plastra.

5. Plastry antykoncepcyjne - zalety

Niewątpliwą zaletą plastrów antykoncepcyjnych jest ich skuteczność. Są one tak samo skuteczne jak pigułki antykoncepcyjne, a nie trzeba o nich pamiętać codziennie.

W przeciwieństwie do pigułek, plastry antykoncepcyjne nie obciążają wątroby i nie tracą skuteczności w przypadku silnej biegunki lub wymiotów.

Inne zalety plastrów antykoncepcyjnych to:

6. Plastry antykocepcyjne - wady

Wiele kobiet obawia się, że plastry antykoncepcyjne będą się łatwo odklejać. Jednakże w większości przypadków kobiety nie narzekają na odklejanie się plastrów antykoncepcyjnych. Według producentów plaster powinien wytrzymać wizyty w saunie, na basenie, pod prysznicem.

Wady plastrów antykoncepcyjnych to także:

 • plaster jest widoczny,
 • jest dostępny tylko po konsultacji z lekarzem ginekologiem, na receptę,
 • u niektórych kobiet może wywołać podrażnienie skóry,
 • pod koniec tygodnia noszenia plastra antykoncepcyjnego może się on zrobić nieestetyczny,
 • ta metoda antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

7. Plastry antykocepcyjne - skutki uboczne

Oczywiście, jak każda antykoncepcja hormonalna, stosowanie plastrów może wywołać działania niepożądane. Lista jest dość długa.

Skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych to: krwawienia z pochwy i plamienia acykliczne, trądzik, łojotok (szybko przetłuszczające się włosy), bóle głowy, nudności i wymioty, wzdęcia, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyrost masy ciała, bóle sutków, grzybica pochwy, obniżenie libido (zmniejszenie apetytu na seks), pogorszenie nastroju, drażliwość (czasem depresja), powiększenie żylaków kończyn dolnych, powikłania zakrzepowo-zatorowe (mogą zagrażać życiu), zaburzenia gospodarki tłuszczowej (więcej złego cholesterolu LDL), choroba niedokrwienna serca u kobiet poniżej 35. roku życia palących papierosy.

Zobacz takze:

Plastry antykoncepcyjne to metoda, na którą możesz się zdecydować po badaniu i wywiadzie lekarskim u ginekologa. Nie wahaj się zapytać lekarza o dokładne działanie i przeciwwskazania plastrów antykoncepcyjnych.

8. Plastry antykocepcyjne - ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne nie należą do najtańszych metod antykoncepcyjnych. W aptekach znajdziemy dużo tańsze doustne środki antykoncepcyjne niż plastry antykoncepcyjne.

Cena plastrów antykoncepcyjnych to ok 60-80 zł za 3 plastry. Cena plastrów antykoncepcyjnych zalezy od apteki, do której się udamy, Jeżeli poszukujemy plastrów antykoncepcyjnych w internecie to ich cena będzie niższa i będzie oscylowała w okolicach 50 zł.

W internecie można znaleźć także plastry antykoncepcyjne dostępne bez recepty.

Następny artykuł: Zastrzyki antykoncepcyjne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy