Metoda termiczna
Metoda termiczna należy do naturalnych metod antykoncepcji. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nic nie kosztuje. Wymaga systematyczności i dokładności. Przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet, prowadzących regularny tryb życia. Jeśli chcesz wyznaczyć dni płodne w cyklu miesiączkowym, z powodzeniem możesz odwołać się do metody termicznej.
1. Zasady metody termicznej
Za pomocą metody termicznej można wyznaczyć datę owulacji przez mierzenie temperatury ciała. W pierwszej połowie cyklu miesięcznego temperatura wynosi około 36,6 stopni Celsjusza. Tuż przed owulacją można zaobserwować nieznaczny spadek temperatury – o 0,2-0,3 stopnie. Po owulacji temperatura ciała zwykle się podnosi o 3-4 kreski, do 36,9-37,2 stopni Celsjusza.
Ten wzrost temperatury wynika z podwyższenia się poziomu progesteronu w organizmie kobiety w czasie owulacji. Progesteron to hormon, który jest potrzebny do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i podtrzymania ewentualnej ciąży.
Dni płodne w cyklu miesiączkowym u regularnie miesiączkującej kobiety to zwykle czas dziewięciu dni – 6 dni przed wzrostem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu. Jest to tzw. „czas zakazany”, w którym kobieta powinna unikać kontaktów seksualnych, żeby nie zajść w ciążę. U nieregularnie miesiączkującej kobiety okres płodny trwa nieco dłużej.
Metoda termiczna stosowana jako jedyna wśród metod antykoncepcji nie jest pewnym zabezpieczeniem przed nieplanowaną ciążą. Jeśli chcesz korzystać tylko z metod naturalnych antykoncepcji, warto połączyć tę metodę z metodą objawową i kalendarzykiem.
2. Mierzenie temperatury a owulacja
Jeśli chcesz stosować metodę termiczną, musisz pamiętać o kilku ważnych krokach:
- Codziennie mierz temperaturę.
Mierzenie temperatury ciała powinno odbywać się o tej samej porze dnia. Najlepiej gdybyś mierzyła temperaturę zaraz po przebudzeniu, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Za każdym razem powinnaś używać tego samego termometru i umieszczać go w tym samym miejscu, np. w pochwie, na około 5 minut. Termometry rtęciowe są dokładniejsze od elektronicznych, zwłaszcza tych tańszych. Pamiętaj, że metoda termiczna, jak zresztą wszystkie naturalne metody antykoncepcji, wymaga systematyczności i dokładności.
- Prowadź wykres pomiarów temperatury.
Wyniki pomiarów temperatury ciała przenoś na przygotowaną wcześniej miesięczną kartę pomiarów, zaznaczając je punktami. Do wykonania karty pomiarów wystarczy zwykła kartka z zeszytu w kratkę. Narysuj na niej dwie osie współrzędnych. Na osi pionowej zaznacz skalę termometru od 36,4 stopni Celsjusza do 37, 4 stopni. Jednak kratka odpowiada 0,1 stopnia. Na osi poziomej zaznaczaj kolejne dni cyklu. Jedna kratka to jeden dzień. Pamiętaj, że gdy rozpoczynasz nowy cykl miesięczny, musisz sporządzić nową kartę pomiarów.
- Połącz ze sobą kolejne, sąsiadujące ze sobą punkty linią ciągłą.
Po połączeniu punktów otrzymasz miesięczny wykres temperatury ciała. Z wykresu dowiesz się, kiedy rozpoczyna się u ciebie owulacja i którego dnia cyklu miesięcznego występuje u ciebie „czas dozwolony” do współżycia (okres po owulacji). O przebytej owulacji w danym miesiącu świadczy temperatura ciała podwyższona w ciągu kolejnych trzech dni średnio o 0,4 stopnia Celsjusza w stosunku do dni poprzednich.
3. Kiedy nie należy stosować metody termicznej?
Metoda termiczna to po prostu skrupulatne obliczanie dni płodnych na podstawie zmian temperatury ciała. Jak każde metody antykoncepcji, również metoda termiczna może być zawodna. Należy ją raczej traktować jako dodatkowy „wspomagacz” innych metod zabezpieczenia przed ciążą. Nie należy jej stosować w okresie poporodowym i w czasie karmienia piersią. W organizmie kobiety następują wtedy zmiany hormonalne, które mogą zaburzyć pomiary temperatury ciała. Metoda termiczna nie sprawdza się także, gdy chorujesz lub masz przeziębienie. Nawet niewielka infekcja może zaburzyć cykl miesiączkowy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.