Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna (iStock)

Antykoncepcja po stosunku nazywana jest antykoncepcją awaryjną. Stosowana jest właśnie podczas awarii – gdy zawodzi mechaniczna metoda zabezpieczania się przed ciążą - na przykład, gdy pęka prezerwatywa lub w przypadku zapomnienia spożycia pigułki antykoncepcyjnej i współżycia w dni płodne bez jakiegokolwiek środka w postaci prezerwatywy lub kapturka. Ta metoda zapobiegania ciąży zyskuje ostatnio na popularności, ale jest ingerencją w funkcjonowanie organizmu. W związku z tym powstaje pytanie, czy zażycie pigułki „po” jest bezpieczne?

1. Antykoncepcja postkoitalna

Antykoncepcja postkoitalna, czyli metoda zabezpieczenia się, a raczej uniknięcia ciąży po stosunku, stosowana jest w sytuacjach szczególnych. Na rynku - obok mechanicznych, chemicznych i hormonalnych środków antykoncepcyjnych - funkcjonuje tabletka „72 godziny po”. Jest legalną formą antykoncepcji, ale nie powinna być stosowana jako jej zastępstwo, a właśnie „ostatnia deska ratunku”.

Pigułka
Pigułka

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

zobacz galerię

Antykoncepcja po stosunku nie jest środkiem wczesnoporonnym – działa ona wprawdzie po zapłodnieniu, ale jeszcze przed implantacją zarodka. Według polskiego prawa zgodnie z CHPL nie jest więc ona traktowana jako aborcja.

2. Działanie tabletki „po”

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W opakowaniu środka antykoncepcyjnego, stosowanego po stosunku, znajdują się dwie tabletki. Pierwsza z nich powinna być spożyta jak najszybciej od współżycia. Jej skuteczność bowiem mija po 72 godzinach - im wcześniej zostanie wchłonięta do organizmu, tym mniejsze prawdopodobieństwo ciąży. Dla pewności, po 8 godzinach należy sięgnąć po drugą "pigułkę po", która również zawiera wysokie stężenie progestagenów. Rolą tych hormonów jest zagęszczenie śluzu i uniemożliwienie plemnikom przedostania się do komórki jajowej.

Antykoncepcja po stosunku jest bezpieczna dla zdrowia kobiety pod jednym warunkiem - nie może być stosowana więcej niż dwa-trzy razy w czasie jednego cyklu. Tabletka „po” rozregulowuje pracę układu hormonalnego i przy częstym jej stosowaniu może powodować skutki uboczne, takie jak plamienia, krwawienia czy problemy z wątrobą. Choć nie stwierdzono żadnych powikłań spożywania pigułek po stosunku, należy zachować w ich stosowaniu umiar i rozsądek.

Antykoncepcja awaryjna to nierzadko jedyne wyjście, na przykład po pęknięciu prezerwatywy. Jeśli do wypadku doszło z dala od miejsca zamieszkania, gdy nie ma możliwości szybkiego udania się do ginekologa, sytuacja nieco się komplikuje. Aby uniknąć takich komplikacji, niektóre kobiety wolą na wszelki wypadek zawczasu zaopatrzyć się w tabletkę "po". Nie należy jednak traktować antykoncepcji awaryjnej jako regularnej metody zapobiegania ciąży. Mimo iż tego typu tabletki są niezwykle skuteczne, nie powinny być stosowane częściej niż dwa razy w ciągu jednego cyklu. Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna w żaden sposób nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego warto zawsze stosować prezerwatywy i dodatkowe środki antykoncepcyjne, na wypadek, gdyby kondom pękł lub ześlizgnął się. Tabletka "po" powinna być traktowana jako ostateczność.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Antykoncepcja po stosunku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze