Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja po stosunku nazywana jest antykoncepcją awaryjną. Stosowana jest właśnie podczas awarii – gdy zawodzi mechaniczna metoda zabezpieczania się przed ciążą - na przykład, gdy pęka prezerwatywa lub w przypadku zapomnienia spożycia pigułki antykoncepcyjnej i współżycia w dni płodne bez jakiegokolwiek środka w postaci prezerwatywy lub kapturka. Ta metoda zapobiegania ciąży zyskuje ostatnio na popularności, ale jest ingerencją w funkcjonowanie organizmu. W związku z tym powstaje pytanie, czy zażycie pigułki „po” jest bezpieczne?

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Antykoncepcja postkoitalna

Antykoncepcja postkoitalna, czyli metoda zabezpieczenia się, a raczej uniknięcia ciąży po stosunku, stosowana jest w sytuacjach szczególnych. Na rynku - obok mechanicznych, chemicznych i hormonalnych środków antykoncepcyjnych - funkcjonuje tabletka „72 godziny po”. Jest legalną formą antykoncepcji, ale nie powinna być stosowana jako jej zastępstwo, a właśnie „ostatnia deska ratunku”.

Pigułka

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja po stosunku nie jest środkiem wczesnoporonnym – działa ona wprawdzie po zapłodnieniu, ale jeszcze przed implantacją zarodka. Według polskiego prawa zgodnie z CHPL nie jest więc ona traktowana jako aborcja.

Działanie tabletki „po”

W opakowaniu środka antykoncepcyjnego, stosowanego po stosunku, znajdują się dwie tabletki. Pierwsza z nich powinna być spożyta jak najszybciej od współżycia. Jej skuteczność bowiem mija po 72 godzinach - im wcześniej zostanie wchłonięta do organizmu, tym mniejsze prawdopodobieństwo ciąży. Dla pewności, po 8 godzinach należy sięgnąć po drugą "pigułkę po", która również zawiera wysokie stężenie progestagenów. Rolą tych hormonów jest zagęszczenie śluzu i uniemożliwienie plemnikom przedostania się do komórki jajowej.

Antykoncepcja po stosunku jest bezpieczna dla zdrowia kobiety pod jednym warunkiem - nie może być stosowana więcej niż dwa-trzy razy w czasie jednego cyklu. Tabletka „po” rozregulowuje pracę układu hormonalnego i przy częstym jej stosowaniu może powodować skutki uboczne, takie jak plamienia, krwawienia czy problemy z wątrobą. Choć nie stwierdzono żadnych powikłań spożywania pigułek po stosunku, należy zachować w ich stosowaniu umiar i rozsądek.

Antykoncepcja awaryjna to nierzadko jedyne wyjście, na przykład po pęknięciu prezerwatywy. Jeśli do wypadku doszło z dala od miejsca zamieszkania, gdy nie ma możliwości szybkiego udania się do ginekologa, sytuacja nieco się komplikuje. Aby uniknąć takich komplikacji, niektóre kobiety wolą na wszelki wypadek zawczasu zaopatrzyć się w tabletkę "po". Nie należy jednak traktować antykoncepcji awaryjnej jako regularnej metody zapobiegania ciąży. Mimo iż tego typu tabletki są niezwykle skuteczne, nie powinny być stosowane częściej niż dwa razy w ciągu jednego cyklu. Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna w żaden sposób nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego warto zawsze stosować prezerwatywy i dodatkowe środki antykoncepcyjne, na wypadek, gdyby kondom pękł lub ześlizgnął się. Tabletka "po" powinna być traktowana jako ostateczność.

Komentarze (4)
~muminka
~muminka ponad rok temu

Jak człowiek świadomie planuje rodzinę to powinien przede wszystkim pomyśleć o bezpiecznej i dobrej antykoncepcji. Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne-Belare i wiem że po pierwsze mogę być ich pewna, a po drugie nic mi nieporządanego nie dolega.

Odpowiedz
~patrycja
~patrycja ponad rok temu

To jest antykoncepcja awaryjna. Ja kilka lat temu wziełam taka tabletkę i okresu nie miałam 3 miesce. Juz tak niemadra nie bede. teraz biore tabletki i na spokojnie ciesze się życiem. Lekarz mi takie przepisał które działaja na mnie rewelacyjnie i nie powoduja żadnych skutków ubocznych.

Odpowiedz
WiolkaKlaman
WiolkaKlaman ponad rok temu

Tabletka "po" rzeczywiście powinna być stosowana tylko awaryjnie, trzeba jeszcze znaleźć ginekologa który przepiszę taką tabletkę- polecam poszukać na http://znajdzlekarza.pl/ginekolog/0?range=50&uwz=1&latlng=0

Odpowiedz
~Pati
~Pati ponad rok temu

Więc tak jest taki problem tabletkę PO wzięłam po 45h od tej sytuacji ,a wiec 50h temu po pierwszej takiej wpadce,ale powtórzył sie ten sam błąd po 15h od wzięcia tabletki PO,więc nie niewiem czy powinnam wziąć następna czy nie,czy ona nadal działa w tak krótkim odstępie ??prosze o szybka pomoc.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja awaryjna
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post 23 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna

Co to jest antykoncepcja "po"? (WIDEO)

Co to jest antykoncepcja "po"? (WIDEO) Odtwórz wideo

niespodzianką w postaci odmowy. Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej może pojawić się obfite krwawienie z dróg rodnych i ból brzucha. O tabletce "72 h po" opowie lek. med. Katarzyna Pietuch, ginekolog. (...) Co...

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja postkoitalna

. Oczywiście antykoncepcja postkoitalna nie może być stawiana na równi ze „zwykłą" antykoncepcją. Stosuje się ją w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zawiodły (...) się w inny sposób. Antykoncepcja...

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka "awaryjna"

Pigułka "awaryjna"

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja po (WIDEO)

Antykoncepcja po (WIDEO) Odtwórz wideo

, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja „po" czy antykoncepcja...

Antykoncepcja awaryjna

Tabletka po - charakterystyka, działanie

Tabletka po - charakterystyka, działanie

antykoncepcyjnych. Kobiety sięgają po tabletkę po zwykle w tzw. sytuacjach awaryjnych (pęknięcie prezerwatywy czy gwałt). Rolę antykoncepcji (...) Tabletka „72 godziny po" stosowana jest w przypadku, gdy zawiodła jakaś...

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka 72h po stosunku

metoda antykoncepcji, tak zwana antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się po niezabezpieczonym stosunku, w celu zapobiegnięcia niechcianej ciąży. W jaki (...) być stosowana jedynie w naprawdę nagłych...