Tabletki „dzień po” - antykoncepcja bez recepty, antykoncepcja awaryjna a tabletki poronne
Tabletki „dzień po” ellaOne będą dostępne w Polsce bez recepty – taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej uchwałę przyjęła Komisja Europejska. Dzięki temu Polki będą miały ułatwiony dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.
Zobacz film: "Temperament seksualny"
1. Tabletki „dzień po” dostępne bez recepty
Pomimo wcześniejszych wątpliwości, czy preparat ellaOne będzie można kupić w naszym kraju bez recepty, Ministerstwo zgodziło się na taką sprzedaż. Zgodziło się tym samym z decyzją Komisji Europejskiej, według której tabletki „dzień po” można stosować bezpiecznie i skutecznie bez recepty.
Kiedy tabletki „dzień po” będzie można kupić w aptece? Wszystko zależy od firmy farmaceutycznej produkującej ten preparat. Lek musi zawierać nowe ulotki, w których będzie zaznaczone, że jest to środek dostępny bez recepty. Na razie nie wiadomo, kiedy ellaOne będzie powszechnie dostępna w polskich aptekach.
2. Tabletki „dzień po” - wątpliwości wśród lekarzy
Okazuje się, że środowisko lekarskie w Polsce nie popiera decyzji Ministerstwa Zdrowia. Z wyników sondażu przeprowadzonego przez Konsylium24.pl wynika, że prawie połowa (49%) lekarzy jest przeciwko dostępności antykoncepcji awaryjnej bez recepty. W tym samym badaniu 46% ankietowanych uznało jednak, że środki te powinny być szerzej dostępne w naszym kraju i było za wprowadzeniem preparatu ellaOne do sprzedaży bez recepty.
Decyzja Ministerstwa Zdrowia budzi skrajne emocje. Zwolennicy większej dostępności antykoncepcji awaryjnej są zadowoleni z nowych przepisów. Według nich kobiety powinny mieć ułatwiony dostęp do tej metody antykoncepcji. Warto podkreślić, że preparat ellaOne ma największą skuteczność, jeśli zastosuje się go w ciągu 24 godzin po stosunku. Przeciwnicy twierdzą, że taka decyzja będzie sprzyjać nieodpowiedzialnym zachowaniom.
3. Tabletki „dzień po” a tabletki wczesnoporonne
Czym właściwie jest antykoncepcja awaryjna? Tabletki „dzień po” zawierają octan uliprystalu – substancję, która uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Tabletki po stosunku można zastosować przed owulacją, aby ją opóźnić. Preparat można przyjąć również po owulacji – wtedy substancja nie dopuści do przemieszczenia się zapłodnionego jajeczka do macicy.
Jaka jest różnica między antykoncepcją awaryjną a tabletkami wczesnoporonnymi? Pigułki wczesnoporonne usuwają już istniejącą ciążę, a awaryjne nie dopuszczają do zajścia w ciążę. Tabletka „dzień po” działa, co prawda, po zapłodnieniu, ale jeszcze przed zagnieżdżeniem się komórki jajowej w macicy, co uważane jest za początek ciąży.
Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło dobrą decyzję? Czy według was tabletki „dzień po” powinny być dostępne bez recepty?
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.