Trwa ładowanie...

Tabletki „dzień po” - antykoncepcja bez recepty, antykoncepcja awaryjna a tabletki poronne

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 08.04.2021 15:45
Tabletki „dzień po” to antykoncepcja awaryjna
Tabletki „dzień po” to antykoncepcja awaryjna (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Tabletki „dzień po” ellaOne będą dostępne w Polsce bez recepty – taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej uchwałę przyjęła Komisja Europejska. Dzięki temu Polki będą miały ułatwiony dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

spis treści

1. Tabletki „dzień po” dostępne bez recepty

Pomimo wcześniejszych wątpliwości, czy preparat ellaOne będzie można kupić w naszym kraju bez recepty, Ministerstwo zgodziło się na taką sprzedaż. Zgodziło się tym samym z decyzją Komisji Europejskiej, według której tabletki „dzień po” można stosować bezpiecznie i skutecznie bez recepty.

Kiedy tabletki „dzień po” będzie można kupić w aptece? Wszystko zależy od firmy farmaceutycznej produkującej ten preparat. Lek musi zawierać nowe ulotki, w których będzie zaznaczone, że jest to środek dostępny bez recepty. Na razie nie wiadomo, kiedy ellaOne będzie powszechnie dostępna w polskich aptekach.

2. Tabletki „dzień po” - wątpliwości wśród lekarzy

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Okazuje się, że środowisko lekarskie w Polsce nie popiera decyzji Ministerstwa Zdrowia. Z wyników sondażu przeprowadzonego przez Konsylium24.pl wynika, że prawie połowa (49%) lekarzy jest przeciwko dostępności antykoncepcji awaryjnej bez recepty. W tym samym badaniu 46% ankietowanych uznało jednak, że środki te powinny być szerzej dostępne w naszym kraju i było za wprowadzeniem preparatu ellaOne do sprzedaży bez recepty.

Decyzja Ministerstwa Zdrowia budzi skrajne emocje. Zwolennicy większej dostępności antykoncepcji awaryjnej są zadowoleni z nowych przepisów. Według nich kobiety powinny mieć ułatwiony dostęp do tej metody antykoncepcji. Warto podkreślić, że preparat ellaOne ma największą skuteczność, jeśli zastosuje się go w ciągu 24 godzin po stosunku. Przeciwnicy twierdzą, że taka decyzja będzie sprzyjać nieodpowiedzialnym zachowaniom.

3. Tabletki „dzień po” a tabletki wczesnoporonne

Czym właściwie jest antykoncepcja awaryjna? Tabletki „dzień po” zawierają octan uliprystalu – substancję, która uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Tabletki po stosunku można zastosować przed owulacją, aby ją opóźnić. Preparat można przyjąć również po owulacji – wtedy substancja nie dopuści do przemieszczenia się zapłodnionego jajeczka do macicy.

Jaka jest różnica między antykoncepcją awaryjną a tabletkami wczesnoporonnymi? Pigułki wczesnoporonne usuwają już istniejącą ciążę, a awaryjne nie dopuszczają do zajścia w ciążę. Tabletka „dzień po” działa, co prawda, po zapłodnieniu, ale jeszcze przed zagnieżdżeniem się komórki jajowej w macicy, co uważane jest za początek ciąży.

Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło dobrą decyzję? Czy według was tabletki „dzień po” powinny być dostępne bez recepty?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zwiększona dawka hormonów po zażyciu pigułki PO
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze