Pianki antykoncepcyjne
Antykoncepcja ma na celu zapobieganie zapłodnieniu. Różnorodność środków antykoncepcyjnych pozwala wybrać każdej parze najlepszą dla niej ochronę, choć należy podkreślić, że nie wszystkie metody są tak samo skuteczne. Jeśli chodzi o mężczyzn, to najczęściej stosują oni prezerwatywę. Metody antykoncepcji dla kobiet to natomiast sposoby hormonalne lub chemiczne. Do tych ostatnich należą m.in. pianki plemnikobójcze, wprowadzane do pochwy za pomocą aplikatora.
1. Metody antykoncepcji
Wszystkie metody zapobiegania ciąży dzielą się następująco:
- metody naturalne – przez wiele osób nie są uznawane za antykoncepcję, ponieważ wymagają powstrzymywania się od współżycia w określone dni i dopuszczają możliwość zapłodnienia;
- metody mechaniczne – antykoncepcja w tym przypadku opiera się na mechanicznym blokowaniu możliwości wniknięcia spermy do macicy i niedopuszczeniu do zapłodnienia; zaliczamy tu prezerwatywę, kapturek dopochwowy, wkładkę domaciczną;
- metody chemiczne – antykoncepcja chemiczna polega na pozbawieniu ruchu plemników i uniemożliwieniu wniknięcia ich do macicy (zaliczamy do niej wszystkie środki plemnikobójcze, w postaci globulek, żelów, pianek i maści);
- metody hormonalne – są to najskuteczniejsze metody antykoncepcji, w przypadku których skala Pearla wynosi 0,2-0,5 (tabletki antykoncepcy jne dwuskładnikowe); antykoncepcja hormonalna to: tabletki antykoncepcyjne (jedno- i dwuskładnikowe), plastry antykoncepcyjne, spiralne i zastrzyki antykoncepcyjne.
Środki plemnikobójcze, czyli spermicydy, to prosta w użyciu antykoncepcja dla kobiet. Niestety, jej podstawową wadą jest niska skuteczność. Mimo to istnieją sytuacje, kiedy warto po nie sięgać.
2. Chemiczna antykoncepcja
Chemiczna antykoncepcja to kremy, globulki, żele o działaniu plemnikobójczym. Do tej grupy należą także pianki antykoncepcyjne. Są wprowadzane do pochwy za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Ich składnik plemnikobójczy unieruchamia plemniki, a potem je zabija. Pianka równomiernie rozprzestrzenia się po obszarze pochwy i przykrywa otwór szyjki macicy. Dzięki piance plemniki nie dostaną się do szyjki macicy i nie wnikną do wnętrza komórki jajowej.
3. Skuteczność pianek antykoncepcyjnych
Pianki plemnikobójcze należy wprowadzić do pochwy bezpośrednio przed stosunkiem, co zdaniem wielu kobiet zabija istotę i namiętność gry miłosnej. Wprowadzenie następuje za pomocą specjalnego aplikatora i nie wiąże się z koniecznością dotykania własnych narządów płciowych, co przez niektóre kobiety może zostać potraktowane jako niewątpliwa zaleta tej metody antykoncepcyjnej. Pianki antykoncepcyjne nie są zbyt skuteczną metodą zapobiegania ciąży, ponieważ skala Pearla (ilość ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcyjną) wynosi w ich przypadku 4-30.
Ze względu na swoją niską skuteczność, antykoncepcja chemiczna powinna być stosowana z innym rodzajem zabezpieczenia, np. prezerwatywą.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.