ellaOne - działanie, skuteczność i skutki uboczne

Tabletka EllaOne to tabletka „dzień po”, która jest wciąż nr 1 na liście zdrowotnych tematów w Polsce. Zatwierdzenie EllaOne do wydawania bez recepty wywołało kontrowersję i dyskusje wśród polskiego społeczeństwa. W ostatnich dniach premier Ewa Kopacz zaproponowała zmianę, według której pigułka „po” ma być wydawana bez recepty tylko wtedy, gdy kupująca ją kobieta ukończyła 15. rok życia. Tym samym wyraziła swoją wątpliwość, czy dostępność tabletki bez recepty nie wpłynie negatywnie na zdrowie młodych dziewcząt.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

spis treści

1. ellaOne - działanie

Wielu z nas wciąż nie wie jak działa ellaOne i myli działanie tabletki „po” z działaniem pigułki wczesnoporonnej. Tabletki EllaOne mają za zadanie zapobiec owulacji lub ją opóźnić. Jeżeli jednak według naszej opinii już zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy jest początkiem nowego życia, to rzeczywiście sposób w jaki działa EllaOne może wywoływać kontrowersje. Zawarta w EllaOne substancja czynna – octan uliprystalu działa jak przeciwieństwo progesteronu. Ze względu na to, że jest odwrotnością tego produkowanego przez jajniki hormonu, zapobiega prawidłowemu jajeczkowaniu oraz zagnieżdżeniu się zarodka w macicy kobiety. W wypadku, gdy dojdzie do zapłodnienia, ochrania zarodek, zmniejszając kurczliwość macicy, a gdy komórka jajowa nie połączy się z plemnikiem, powoduje menstruację.

2. ellaOne - skuteczność

Skuteczność działania ellaOne jest bardzo wysoka – gdy pigułka zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku, jej skuteczność wynosi 97,9%. Im więcej czasu upływa od stosunku, tym pewność działania tabletki EllaOne spada. Warto jednak wiedzieć, że tabletki EllaOne nie powinny być stosowane później niż 5 dni po współżyciu, a w jednym cyklu miesiączkowym może być stosowana tylko raz. W innym wypadku prawdopodobne jest wystąpienie zaburzeń miesiączkowania i wahań hormonalnych. Farmaceuta Marek Malinowski uważa, że stosując tabletkę "dzień po", największą ostrożność powinny zachować kobiety cierpiące na zaburzenia wątroby, choroby nerek, astmę oskrzelową, niedobór laktozy Lappa i zespół wchłaniania glukozy-galaktozy. Tabletka EllaOne może też spowodować zmniejszenie skuteczności innych przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych.

Chociaż Ministerstwo Zdrowia oficjalnie ogłosiło, że pigułka "dzień po" będzie wydawana bez recepty, to status rejestracyjny EllaOne w aptekach wciąż informuje o konieczności posiadania wskazania od lekarza. Tabletka EllaOne w aptece jest więc wciąż wydawana na receptę, jednak nie wiadomo, czy i kiedy ma się to zmienić.

3. ellaOne - skutki uboczne

Przyjęcie tabletki EllaOne nie stanowi przeciwwskazania do kontynuacji normalnej antykoncepcji. Jednak to jak działa EllaOne sprawia, że kobiety powinny pamiętać, że tabletki EllaOne mogą zmniejszyć działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli więc kobieta musiała zażyć tabletkę EllaOne, powinna stosować przez pewien czas dodatkowe formy zabezpieczenia.

Tabletka EllaOne nie pozostaje obojętne dla organizmu kobiety. Jeśli kobieta stosuje się do zaleceń lekarza, nie powinny się pojawić żadne niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne EllaOne. Jednak tabletki EllaOne wpływają na organizm kobiety. Skutkiem ubocznym EllaOne mogą być różne dolegliwości, jak np. wymioty, ból piersi, głowy, czy brzucha.

4. ellaOne - opinie

Tabletka EllaOne budzi wciąż duże kontrowersje, a opinie o EllaOne są mocno podzielone. Na opinie o EllaOne wpływa głównie wiara, wychowanie i zasady moralne, każdego człowieka. Według jednej ze stron tabletka EllaOne to szansa np. na zmniejszenie liczby aborcji, przez co traktują oni tabletki EllaOne, jako mniejsze zło. Z kolei inne opinie o EllaOne są bardzo skrajne. Według nich tabletki EllaOne to po prostu, jedna z form aborcji. Takie opinie wynikają jednak zazwyczaj z braku zrozumienia, jak działa tabletka EllaOne.

Niezależnie od zasad sprzedaży, tabletki EllaOne w aptekach będą obecne. Cena EllaOne jest wysoka. W aptekach cena EllaOne waha się od 120 do 140 zł. Jednak często jest to jedyna szansa, aby nie doszło do zapłodnienia.

Następny artykuł: Chemiczna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy