ellaOne - działanie, skład, wskazania, skutki uboczne. EllaOne a poronienie
EllaOne to środek antykoncepcyjny zaliczany do rodziny tzw. tabletek "po". Stosuje się go w nagłych przypadkach, aby zapobiec niechcianej ciąży. Nie można jej traktować jako stałej metody antykoncepcji, ponieważ to potężna dawka hormonów, która może zaburzyć cykl miesiączkowy. W Polsce od 2017 roku tabletka jest dostępna tylko na receptę, jednak jest sporo krajów UE, w których można ją dostać.
- 1. Kiedy stosuje się tabletki EllaOne
- 2. Ile kosztuje EllaOne?
- 2.1. EllaOne bez recepty
- 3. Ulotka EllaOne
- 3.1. Skład tabletki
- 3.2. Działanie tabletki
- 3.3. Stosowanie EllaOne
- 3.4. Przeciwwskazania do stosowania tabletek
- 4. EllaOne a tabletki antykoncepcyjne
- 5. Skutki uboczne stosowania EllaOne
- 6. Skuteczność tabletki EllaOne
- 7. EllaOne a tabletki wczesnoporonne
- 8. EllaOne czy Escapelle?
1. Kiedy stosuje się tabletki EllaOne
Tabletki takie jak EllaOne stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy inne metody antykoncepcji zawiodą. Podstawowe wskazania to:
- pęknięta prezerwatywa podczas stosunku
- stosunek bez zabezpieczenia w dni płodne (albo blisko nich)
- pominięcie dawki antykoncepcji hormonalnej lub nieprawidłowe jej zażywanie
- zsunięcie się prezerwatywy
2. Ile kosztuje EllaOne?
Cena tabletki EllaOne, w zależności od apteki, waha się od 90 do 160 złotych - jest to cena za jedną sztukę. Obecnie tabletka dostępna jest wyłącznie na receptę, którą może wypisać tylko lekarz ginekolog. Tabletka dostępna jest w większości aptek.
2.1. EllaOne bez recepty
EllaOne jest dostępna bez recepty poza granicami Polski. Można ją kupić bez problemów w Niemczech, Austrii, Czechach, Danii, Francji, Portugalii, Holandii, Szwecji, Rumunii, Bułgarii oraz na Chorwacji i Malcie. Cena wynosi mniej więcej 35 - 50 euro.
3. Ulotka EllaOne
3.1. Skład tabletki
Głównym składnikiem EllaOne jest octan uliprystalu - substancja chemiczna z gatunku hormonów steroidowych - działa jak przeciwieństwo progesteronu. Substancje pomocnicze leku to:
- laktoza - substancja wypełniająca
- powidon k30 - substancja wiążąca
- karboksymetyloceluloza - pomaga w rozpadzie i rozpuszczeniu leku
- stearynian magnezu - nadaje tabletce odpowiedniej konsystencji
3.2. Działanie tabletki
EllaOne ma opóźnić owulację lub całkowicie ją zatrzymać (w danym cyklu). Dodatkowo wpływa na wyścielenie błony śluzowej macicy, aby utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Po zażyciu jej można więc zaobserwować zwiekszoną produkcję śluzu.
3.3. Stosowanie EllaOne
EllaOne to środek, który należy zastosować w ciągu 120 godzin (5 dni) od odbycia stosunku, który mógł skutkować ciążą. Największą skuteczność daje jednak zażyta nie później niż 24 godziny po współżyciu. Statystycznie tylko 2 na 100 kobiet po zażyciu EllaOne zaszły w ciążę.
Tabletkę można zażyć razem z posiłkiem lub między nimi.
W ciągu 3-5 godzin po zażyciu tabletki mogą wystąpić wymioty. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie EllaOne wydostała się z organizmu razem z wymiocinami i najlepiej byłoby natychmiast zażyć jeszcze jedną dawkę.
3.4. Przeciwwskazania do stosowania tabletek
Tabletka EllaOne nie może być stosowana przez wszystkich. Podstawowym przeciwwskazaniem jest ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, ale także:
- choroby nowotworowe
- zaburzenia pracy wątroby
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
- astma
- choroba Leśniowskiego-Crohna
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z tych dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem EllaOne.
4. EllaOne a tabletki antykoncepcyjne
Choć nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania EllaOne przez kobietę, która na co dzień przyjmuje hormony, warto pamiętać, że EllaOne może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Po zastosowaniu jej, należy przerwać terapię hormonalną na przynajmniej 5 dni, dlatego dobrze jest stosować wówczas inne metody, np. prezerwatywę. Po miesiączce wszystko powinno wrócić do normy.
5. Skutki uboczne stosowania EllaOne
Tabletki EllaOne to potężna dawka hormonów, a więc mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Podstawowym jest opóźnienie miesiączki. W wyniku zatrzymania lub przesunięcia owulacji, okres może przyjść nawet po 40 dniu cyklu albo nie przyjść w danym miesiącu w ogóle. Organizm potrzebuje czasu, żeby wydalić wszystkie składniki leku, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość albo zgłosić do lekarza.
Inne skutki uboczne, które często występują po zastosowaniu EllaOne, to:
- krwawienie w środku cyklu
- bolesna miesiączka
- nudności i wymioty
- bóle i zawroty głowy
- tkliwość piersi
- huśtawki nastrojów
- bóle mięśni
- opuchnięte ciało i twarz
- świąd i pieczenie skóry
- ogólne zmęczenie i labilność emocjonalna
- bóle miednicy
6. Skuteczność tabletki EllaOne
Skuteczność działania ellaOne jest bardzo wysoka – gdy pigułka zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku, jej skuteczność wynosi 97,9%. Im więcej czasu upływa od stosunku, tym pewność, że tabletka EllaOne zadziała spada. Warto jednak wiedzieć, że tabletki EllaOne nie powinny być stosowane później niż 5 dni po współżyciu, a w jednym cyklu miesiączkowym może być stosowana tylko raz. W innym wypadku prawdopodobne jest wystąpienie zaburzeń miesiączkowania i wahań hormonalnych.
Zobacz też:
7. EllaOne a tabletki wczesnoporonne
Wokół tabletek EllaOne zrodziło się sporo kontrowersji. Istnieje grupa ludzi, która uważa, że są to tabletki wczesnoporonne i ich stosowanie jest nieetyczne. Jednak z medycznego punktu widzenia wygląda to nieco inaczej. Ella One nie ma takich właściwości, które miałyby spowodować poronienie poczętego zarodka. Jeśli doszło do zapłodnienia, zanim tabletka została przyjęta, po prostu nie zadziała i nie zagrozi to ciąży.
8. EllaOne czy Escapelle?
Wśród tabletek "po", oprócz EllaOne, w Polsce dostępna jest także tabletka Escapelle. Działa ona niego inaczej - należy ją przyjąć maksymalnie po 72 godzinach od odbycia stosunku, ma też inny składnik czynny (lewonorgestrel, który blokuje drogę plemnikom poprzez wpływ na endometrium). Ich cena także się różni - Escapelle kosztuje od 35 do 60 zł i podobnie jak EllaOne - jest na receptę.
Tak naprawdę wybór tabletki "po" jest uzależniony od indywidualnych potrzeb kobiety. Ich działanie w obu przypadkach polega na hamowaniu owulacji (z tym, że EllaOne nie wpływa na endometrium). Wybór może być kierowany ceną bądź dostępnością, choć badania potwierdzają minimalnie większa skuteczność w przypadku tabletek EllaOne.
Należy zawsze pamiętać, że tabletka "po" jest ostatecznością i nie może być stosowana jako "codzienna" forma antykoncepcji.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.