Dla kogo chemiczne środki antykoncepcyjne?

Chemiczne środki antykoncepcyjne są dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie zdecydowały się na pigułki antykoncepcyjne, ani wkładki wewnątrzmaciczne. Chemiczna antykoncepcja to żele, pianki, kremy i globulki, które są łatwe w stosowaniu. Należy przechowywać je w odpowiednich warunkach i przestrzegać terminów ważności. Jednak ich skuteczność, gdy są jedyną metodą antykoncepcyjną jest dość niska, więc warto się zastanowić, zanim zdecyduje się na skorzystanie z tej metody.

1. Chemiczna antykoncepcja

Najlepsza metoda antykoncepcji
Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji...

zobacz galerię

Zobacz film: "Temperament seksualny"

Należą do niej:

  • kremy plemnikobójcze,
  • pianki antykoncepcyjne,
  • globulki dopochwowe,
  • żele plemnikobójcze.

Większość tych preparatów umieszcza się za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Należy zaaplikować je przed stosunkiem. Globulki dopochwowe wprowadza się na kwadrans przed stosunkiem i działają one tylko 45 minut. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do wytrysku, to należy zaaplikować następną globulkę.

Wszystkie te preparaty zawierają środek plemnikobójczy. Działa on w ten sposób, że najpierw unieruchamia plemniki, a potem zabija je. Chemiczna antykoncepcja w pewnym stopniu zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak nie jest to pełne zabezpieczenie, dlatego nie można polegać tylko na nim.

Chemiczne środki plemnikobójcze należy łączyć z innymi metodami antykoncepcji, najczęściej z prezerwatywą.

2. Komu polecana jest antykoncepcja chemiczna?

Chemiczne środki antykoncepcyjne polecane są kobietom, które rzadko współżyją. Kobiety po porodzie i matki karmiące piersią mogą z nich skorzystać. Jednak czasem może dojść do uczulenia na składniki tych środków, wtedy trzeba zmienić preparat na inny. Jeśli preparaty są często stosowane, to może pojawić się pieczenie i świąd.

Wadą tych preparatów jest to, że wypływają z pochwy na zewnątrz w trakcie stosunku i przez jakiś czas po nim. Poza tym, 8 godzin po stosunku kobieta nie powinna się podmywać. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji trzeba przemyśleć i wybrać nie tylko tą, która jest łatwo dostępna i skuteczna, ale przede wszystkim taką, która nie zagraża naszemu zdrowiu.

Następny artykuł: Globulki antykoncepcyjne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy