Trwa ładowanie...

Dla kogo chemiczne środki antykoncepcyjne?

Avatar placeholder
04.04.2019 14:29
Dla kogo chemiczne środki antykoncepcyjne?
Dla kogo chemiczne środki antykoncepcyjne? (iStock)

Chemiczne środki antykoncepcyjne są dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie zdecydowały się na pigułki antykoncepcyjne, ani wkładki wewnątrzmaciczne. Chemiczna antykoncepcja to żele, pianki, kremy i globulki, które są łatwe w stosowaniu. Należy przechowywać je w odpowiednich warunkach i przestrzegać terminów ważności. Jednak ich skuteczność, gdy są jedyną metodą antykoncepcyjną jest dość niska, więc warto się zastanowić, zanim zdecyduje się na skorzystanie z tej metody.

1. Chemiczna antykoncepcja

Należą do niej:

  • kremy plemnikobójcze,
  • pianki antykoncepcyjne,
  • globulki dopochwowe,
  • żele plemnikobójcze.

Większość tych preparatów umieszcza się za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Należy zaaplikować je przed stosunkiem. Globulki dopochwowe wprowadza się na kwadrans przed stosunkiem i działają one tylko 45 minut. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do wytrysku, to należy zaaplikować następną globulkę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wszystkie te preparaty zawierają środek plemnikobójczy. Działa on w ten sposób, że najpierw unieruchamia plemniki, a potem zabija je. Chemiczna antykoncepcja w pewnym stopniu zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak nie jest to pełne zabezpieczenie, dlatego nie można polegać tylko na nim.

Chemiczne środki plemnikobójcze należy łączyć z innymi metodami antykoncepcji, najczęściej z prezerwatywą.

2. Komu polecana jest antykoncepcja chemiczna?

Chemiczne środki antykoncepcyjne polecane są kobietom, które rzadko współżyją. Kobiety po porodzie i matki karmiące piersią mogą z nich skorzystać. Jednak czasem może dojść do uczulenia na składniki tych środków, wtedy trzeba zmienić preparat na inny. Jeśli preparaty są często stosowane, to może pojawić się pieczenie i świąd.

Wadą tych preparatów jest to, że wypływają z pochwy na zewnątrz w trakcie stosunku i przez jakiś czas po nim. Poza tym, 8 godzin po stosunku kobieta nie powinna się podmywać. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji trzeba przemyśleć i wybrać nie tylko tą, która jest łatwo dostępna i skuteczna, ale przede wszystkim taką, która nie zagraża naszemu zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Globulki antykoncepcyjne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze