Trwa ładowanie...

Probiotyki hamują rozwój raka wątroby

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" poinformowali, że stosowanie probiotyków może mieć kluczowy wpływ na zahamowanie rozwoju komórek raka wątroby.

spis treści

1. Nowy probiotyk a rak wątroby

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu przetestowali działanie nowego probiotyku. Badanie zostało przeprowadzone na myszach. Po 25 dniach testy dowiodły, że u osobników, którym podawano preparat, guz zmniejszył się o 40 proc. w porównaniu z grupą kontrolną.

Zobacz film: "Jak odróżnić stan zapalny od raka pęcherza moczowego?"

Probiotyk opracowany przez naukowców zahamował rozwój guza wątroby dzięki redukowaniu angiogenezy, czyli procesu powstawania naczyń krwionośnych, które odżywiają nowotwór. To jednak nie wszystko – naukowcy zauważyli, że probiotyczny koktajl, który otrzymał roboczą nazwę "prohep", pozwolił również regulować poziom interleukiny 17 – białka wydzielanego przez limfocyty Th17, mającej działanie prozapalne i proangiogenne.

Koktajl korzystnie wpływał również na florę bakteryjną jelit, dzięki czemu nastąpiło zwiększenie wydzielania interleukiny 10 należącej do grupy białek przeciwzapalnych. Wcześniejsze badania wiele razy udowodniły pozytywny wpływ bakterii probiotycznych na zdrowie, ale nigdy wcześniej nie zbadano ich działania na raka wątrobokomórkowego.

2. Rak wątrobokomórkowy

Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, w dodatku bardzo podstępnym, gdyż przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Kiedy przybiera zaawansowaną formę, powoduje rozwój wodobrzusza, zaburzenia układu pokarmowego, żółtaczkę, podwyższoną temperaturę, uczucie wyniszczenia organizmu, a także silny ból brzucha i nudności.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha.

zobacz galerię

To również nowotwór wyjątkowo trudny w leczeniu. Ryzyko występowania raka wątroby zwiększają m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, nadużywanie alkoholu, aflataksyny, antykoncepcja hormonalna, pierwotna marskość wątroby oraz  hemochromatoza (choroba powodująca nadmierne gromadzenie się żelaza w organizmie).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza