Trwa ładowanie...

Escapelle czy EllaOne? Czym się różnią?

Avatar placeholder
22.05.2020 08:08
Escapelle czy EllaOne? Czym się różnią?
Escapelle czy EllaOne? Czym się różnią?

Chociaż Escapelle i EllaOne to dwa różne leki, mają podobne zastosowanie. Są stosowane jako antykoncepcja awaryjna. Obecnie oba preparaty są dostępne jedynie na receptę. Czy się różnią?

1. Antykoncepcja awaryjna – co to jest?

Antykoncepcja awaryjna nazywana też ratunkową, kryzysową czy' ''dzień po'' nie powinna być stawiana na równi ze „zwykłą” - mechaniczną (np. prezerwatywa) czy hormonalną (tabletki antykoncepcyjne).

''Stosuje się ją w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zawiodły stosowane środki (np. pękła prezerwatywa), gdy doszło do gwałtu, gdy pod wpływem uniesienia para zapomniała się zabezpieczyć, a zapłodnienie było wysoce prawdopodobne. Antykoncepcja po stosunku to „ostatnia deska ratunku”, a nie środek, który można stosować, ponieważ nie mamy ochoty zabezpieczać się w inny sposób'' – mówi dla abcZdrowielek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym – działa ona wprawdzie po zapłodnieniu, ale jeszcze przed implantacją zarodka - w czasie między spodziewanym zapłodnieniem a zagnieżdżeniem zygoty.

2. Escapelle i EllaOne – czym się różnią?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po- Escapelle i EllaOne. Każda z nich zawiera inną substancję czynną, przez co inaczej wpływa na organizm.

Escapelle1500mg lewonorgestrelu – jest to syntetyczny progesteron. Tabletka powinna zostać zażyta w czasie 72 godzin po stosunku płciowym w trakcie, którego stosowana metoda antykoncepcji zawiodła lub nie zastosowano jej wcale. Escapelle hamuje owulację. Jeśli jednak zostanie zastosowany po wystąpieniu owulacji – nie będzie skuteczny.

Tabletkę EllaOne zawierającą 30 mg octanu uliprystalu można zastosować nawet do 120 godzin po odbyciu stosunku płciowego. Oczywiście im wcześniej to nastąpi, tym skuteczność tego rodzaju awaryjnej antykoncepcji będzie wyższa. EllaOne tak jak Escapelle hamuje owulację, ale nie powoduje zmian w endometrium. A jej skuteczność (gdy zażycie nastąpi w ciągu 72 godzin od stosunku) jest wyższa.

Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki dzień po pojawią się wymioty, należy przyjąć jeszcze jedną dawkę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze