Trwa ładowanie...

Sposoby obliczania dni płodnych - kalendarzyk, obserwacja śluzu, testy owulacyjne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:33
Objawem dni płodnych jest nadwrażliwość piersi
Objawem dni płodnych jest nadwrażliwość piersi (123rf.com)

Świadomość własnej płodności to pierwszy krok do rozsądnego planowania przyszłości, przede wszystkim powiększenia rodziny lub zapobiegania ciąży. Kobieta jest płodna przez zaledwie kilka dni w miesiącu. Warto umieć obliczyć dni płodne, by nieznajomość własnego ciała nie zakończyła się niespodziewanym i niechcianym poczęciem. Jak obliczyć dni płodne?

spis treści

1. Kalendarzyk

Jednym ze sposobów obliczania dni płodnych jest kalendarzyk małżeński, nazywany również menstruacyjnym. Aby stworzyć swój kalendarzyk menstruacyjny należy uważnie obserwować i zanotować moment wystąpienia oraz czas trwania menstruacji. Dzięki temu wyliczymy średnią długość cyklu miesiączkowego.

Podręcznikowy cykl trwa 28 dni, jednak nie występuje zbyt często. Zwykle czas trwania cyklu miesiączkowego waha się od 25 do 31 dni. Jego kulminacyjnym momentem jest owulacja, czyli jajeczkowanie. W kalendarzyku owulacja ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu (jednak nie zawsze!) i to właśnie ten czas jest najbardziej płodnym okresem w ciągu całego cyklu.

Ponieważ głównymi aktorami zapłodnienia są komórka jajowa i plemniki, czas płodności zależy od ich żywotności. Zazwyczaj płodność kobiety trwa 3 dni przed owulacją, dzień jajeczkowania i 2 dni po nim.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Znajomość swojego cyklu menstruacyjnego pomaga w obliczeniu dni płodnych
Znajomość swojego cyklu menstruacyjnego pomaga w obliczeniu dni płodnych (Shutterstock)

2. Obserwacja śluzu

Jednym ze sposobów obliczania dni płodnych jest także badanie śluzu. Obserwowanie jego konsystencji, zapachu i barwy pozwala nam wyliczyć dni płodne. Jeśli śluz jest przezroczysty, ciągnie się i daje uczucie silnego nawilżenia, oznacza to, że jesteśmy w okresie wysokiej płodności (taki śluz nazywany jest estrogennym). Ten "bezpieczny", poowulacyjny, to śluz gestagenny – często ma mleczne zabarwienie, nie ciągnie się i nie daje uczucia wilgotności. Co oznacza zakończenie dni płodnych.

3. Objawy owulacji

Pewne objawy związane z owulacją mogą pomóc w obliczeniu dni płodnych. Niewielka część kobiet odczuwa znaczące dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym (poza czasem miesiączki). Taki objaw dni płodnych, jak lekkie kłucie w jajniku podczas owulacji odczuwa 30 proc. kobiet.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Stanie Nowy Jork częste trzymanie przez mężczyzn laptopa na udach

zobacz galerię

Objawem dni płodnych jest również nadwrażliwość piersi, a niezwkle rzadkim symptomem wskazującym na dni płodne jest obecność krwi w śluzie. Choć kobiety często uznają takie niegroźne dolegliwości za przypadkowe oznaczają one, że organizm prawidłowo reaguje na zmiany. Warto je odnotować przy ustalaniu dni płodnych i tworzeniu kalendarzyka małżeńskiego.

4. Pomiar temperatury

W obliczaniu dni płodnych pomoże także mierzenie temperatury ciała. W momencie owulacji i tuż po jajeczkowaniu temperatura jest nieco wyższa niż zwykle i to właśnie wskazuje na dni płodne. Jednak aby to zauważyć, potrzeba systematycznej obserwacji i mierzenia temperatury ciała każdego dnia o tej samej porze (najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka). Taka praktyka pomaga ustalić, kiedy przypada okres najwyższej płodności.

ZOBACZ TAKŻE:

5. Testy owulacyjne

Testy owulacyjne to nowa metoda obliczania dni płodnych. Polega na pomiarze stężenia luteotropiny. Poziom tego hormonu wzrasta przed owulacją i wskazuje na dni płodne.

Metody obliczania dni owulacyjnych są nie tylko łatwo dostępne, ale także łatwe w zastosowaniu. Systematyczność i cierpliwość w obserwacji własnego ciała i stosowanie naturalnych metod antykoncepcji pozwala na poznanie okresów płodności i świadome planowanie rodziny. Każda kobieta powinna wiedzieć jak obliczyć dni płodne i prowadzić kalendarzyk małżeński.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Stosunek przerywany - na czym polega, preejakulat, ryzyko zapłodnienia
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze