Przejdź na WP

Kalendarzyk małżeński - obliczanie dni płodnych, zalety, wady

Obecna medycyna dostarcza wielu różnorodnych metod antykoncepcyjnych. Jednak część kobiet nadal wybiera kalendarzyk dni płodnych ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, przekonania religijne lub po prostu zwykła niechęć do stosowania sztucznych środków. Kalendarzyk małżeński polega na obserwacji swojego cyklu. Kalendarzyk nazywany jest też metodą rytmu lub metodą Ogino-Knausa. Dzięki temu, że kalendarzyk małżeński określa dni płodne kobiety należy do jednej z metod naturalnego planowania rodziny (NPR).

Zobacz film: "Alkohol i seks"

spis treści

1. Kalendarzyk małżeński - cykl płciowy kobiety

Aby stworzyć taki kalendarzyk płodności należy dobrze poznać swój cykl miesiączkowy, a więc okres między dwiema kolejnymi miesiączkami, w trakcie którego dochodzi do dojrzewania komórki jajowej, owulacji i przygotowania endometrium na przyjęcie zarodka oraz do miesiączki - złuszczania błony śluzowej macicy w przypadku braku zapłodnienia. Cykl płciowy żeński pozostaje pod kontrolą hormonów wydzielanych przez podwzgórze, regulujących czynność wydzielniczą przysadki mózgowej (wydzielanie FSH - folitropiny, wpływającej na wytwarzanie estrogenów oraz wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i LH - lutropiny, odpowiedzialnej za zapoczątkowanie owulacji).

Kalendarzyk małżeński
Kalendarzyk małżeński [2 zdjęcia]

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu...

zobacz galerię

Cały cykl rozrodczy składa się dwóch osobnych cykli (jajnikowego i miesiączkowego), nakładających się na siebie. Dla zrozumienia metody kalendarzowej ważne jest zapoznanie się i nauczenie cyklu jajnikowego, ponieważ głównym założeniem kalendarzyka małżeńskiego jest określenie dnia owulacji. Cykl jajnikowy, określający zmiany zachodzące w jajniku, składa się z następujących stadiów:

  • stadium pęcherzykowego - 1-14 dzień, następuje dojrzewanie pęcherzyka;
  • owulacji (jajeczkowanie) - 14 dzień (przy cyklu 28 dniowym);
  • stadium lutealnego - 14-28 dzień- powstanie ciałka żółtego, które wydziela progesteron.

Cykl płciowy kobiety można podzielić na następujące fazy:

  • złuszczania (miesiączka),
  • wzrostu (regeneracja endometrium),
  • wydzielniczą (pogrubienie i lepsze ukrwienie błony śluzowej macicy),
  • niedokrwienia (zaburzenia ukrwienia endometrium, oddzielenie powierzchownej warstwy i zapoczątkowanie krwawienia).

Owulacja jest to proces uwolnienia komórki jajowej do jajowodu, występujący w połowie cyklu, podczas którego kobiety czasami odczuwają ból w podbrzuszu. Proces ten jest uwarunkowany złożonym działaniem trzech hormonów: FSH, LH i estrogenów.

Kalendarzyk małżeński to popularna metoda naturalnej antykoncepcji
Kalendarzyk małżeński to popularna metoda naturalnej antykoncepcji (Shutterstock)

Opisany powyżej cykl składa się z 28 dni, jednak u każdej kobiety czas jego trwania jest indywidualny. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała w momencie tworzenia kalendarzyka płodności. Wahania te zależą od długości fazy folikularnej, np. w cyklu 25-dniowym owulacja przypada na 11. dzień cyklu, niezależnie od tego faza lutealna trwa nadal 14 dni. Mimo to owulacja może przypaść zupełnie w innym dniu cyklu pod wpływem infekcji, stresu, podróży itp.

2. Kalendarzyk małżeński - obliczanie dni płodnych

Aby w kalendarzyku płodności określić dni płodne, należy uwzględnić długość życia plemnika w drogach rodnych kobiety - 72 godziny (większy margines bezpieczeństwa przyjmuje nawet 5 dni), zaś komórka jajowa po owulacji żyje 1-2 doby. W kalendarzyku małżeńskim pierwsze dni po zakończonym krwawieniu to okres względnej niepłodności, ponieważ może dojść do wcześniejszej owulacji. Niepłodność przedowulacyjna trwa cztery dni, pewnym dniem niepłodnym jest tylko dzień pierwszy. Dni potencjalnie płodne (przy cyklu 28-dniowym) trwają od dnia 8-17 (włącznie) - to jest do momentu obumarcia komórki jajowej. Pozostałe dni cyklu płciowego kobiety należy oznaczyć w kalendarzyku płodności jako okres bezwzględnej niepłodności.

3. Kalendarzyk małżeński - wykorzystanie

Dokładnego oznaczenia okresu niepłodnego w kalendarzyku małżeńskim można dokonać dopiero po co najmniej półrocznym, skrupulatnym notowaniu długości każdego cyklu płciowego kobiety. Jeśli długość wszystkich była identyczna, posługujemy się poniższym przykładem.

Pierwszy dzień okresu płodnego obliczamy odejmując 20 dni od liczby dni cyklu:

Np. cykl 25 dniowy: 25-20=5, jest to początek okresu płodnego.

Ostatni dzień płodny obliczamy odejmując 11 dni od liczby dni cyklu:

W naszym przykładzie: 25-11=14, jest to ostatni dzień okresu płodnego.

Okresem płodnym są dni od 5-14 włącznie, w tym czasie należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Pozostałe dni cyklu płciowego kobiety są okresem bezpłodnym.

Jeśli długość cyklu jest zmienna, to początek dni płodnych obliczamy odejmując 20 dni od cyklu najkrótszego, natomiast koniec - odejmując 11 dni od cyklu najdłuższego.

Zobacz więcej:

4. Kalendarzyk małżeński - zalety

Metoda Ogino-Knausa, jak inne naturalne metody antykoncepcji, jest całkowicie bezpieczna i obojętna dla zdrowia. Kalendarzyk małżeński pozwala kobietom nauczyć się obserwować własne ciało i zachodzące w nim cyklicznie zmiany. Ponadto kalendarzyk małżeński pozwala na szybsze zauważenie ewentualnych nieprawidłowości, co przyczynia się do uchwycenia zaburzeń zdrowotnych już w początkowym stadium. Metoda kalendarzowa jest tania, bez skutków ubocznych i przeciwwskazań światopoglądowych. Kobiety, nie pamiętające o codziennym przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, również wybierają metody NPR. Kalendarzyk małżeński pozwala także na dokładne zaplanowanie poczęcia oraz daty porodu (ułatwia zajście w ciążę).

5. Kalendarzyk małżeński - wady

Metoda kalendarzowa jest skuteczna tylko dla kobiet regularnie miesiączkujących. Osoby młode, dużo podróżujące, pracujące na zmiany, prowadzące stresujący tryb życia, spożywające w nadmiarze alkohol powinny zrezygnować z kalendarzyka małżeńskiego. Skuteczność kalendarzyka płodności obniżają również takie stany jak: bezsenność, infekcja, gorączki, poród, poronienie, karmienie piersią. U kobiet po 40. roku życia oraz w okresie okołomenopauzalnym ryzyko zapłodnienia w wyniku stosowania kalendarzyka małżeńskiego również wzrasta. Aby kalendarzyk płodności spełniał swoją funkcję, kobieta musi nauczyć się obliczać dni płodne oraz skrupulatnie i systematycznie notować długość cyklów (co najmniej przez pół roku), co wymaga systematyczności i cierpliwości. Skuteczność metody nie jest wysoka, wskaźnik Pearla 14-47.

Następny artykuł: Komputery cyklu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy