Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest procedurą niosącą niskie ryzyko zdrowotne, natomiast cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Zapewnia trwałą antykoncepcję - kobieta nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek, zmianie plastrów itd. Każdego roku w USA około 700,000 kobiet poddaje się zabiegowi chirurgicznej sterylizacji. Dotyczy to zwłaszcza kobiet czarnoskórych, o niższym statusie socjoekonomicznym i niższym wykształceniu oraz posiadających liczne potomstwo.

1. Na czym polega podwiązanie jajowodów?

W Polsce pozbawienie człowieka zdolności płodzenia jest niedopuszczalne, a wykonywanie zabiegów do tego prowadzących jest karalne (od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności).

Celem chirurgicznej sterylizacji jest zablokowanie jajowodów i dzięki temu uniemożliwienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Po operacji jajniki funkcjonują prawidłowo, tzn. uwalniają komórkę jajową, która nie ma jednak możliwości dotarcia do światła macicy. Teoretycznie sterylizacja chirurgiczna powinna dawać kobiecie 100% pewność, że nie zajdzie ona w niechcianą ciążę. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej.

2. Wskaźnik Pearla

Najczęściej skuteczność każdej metody antykoncepcji określa się podając tzw. wskaźnik Pearla. Podaje on liczbę ciąż u 100 badanych kobiet, które stosowały daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Im ten wskaźnik jest niższy tym metoda jest skuteczniejsza.

Należy pamiętać, że wartość wskaźnika jest wynikiem badań empirycznych i w sposób istotny zależy od populacji, w której są one przeprowadzane. Z tego względu istnieją różnice w wartościach wskaźnika Pearla w różnych badaniach oceniających skuteczność sterylizacji chirurgicznej. Według dostępnych danych wartość tego wskaźnika waha się między 0,05 do 0,5. Dla porównania inne metody antykoncepcyjne osiągają wskaźnik Pearla rzędu: dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna - 0,2-3; wkładka wewnątrzmaciczna 0 - 1,15 ; prezerwatywa 2-15. Mimo iż sterylizacja chirurgiczna jest metodą bardzo skuteczną i w miarę bezpieczną nie spełnia ona podstawowego kryterium idealnej antykoncepcji – jej odwracalności.

Metoda ta sprowadza się do umieszczenia w jajowodach spiralnej elastycznej wkładki, która w kontakcie z tkanką doprowadza do jej włóknienia i zamknięcia światła jajowodu. Proces ten trwa jednak około 3 miesiące, dlatego też przez ten czas kobieta powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Dopiero po wykonaniu kontrolnego badania USG lub HSG, które potwierdzi prawidłowe zamknięcie światła jajowodów można odstawić wspomagającą antykoncepcję.

3. Skuteczność podwiązania jajowodów

W dostępnych badaniach klinicznych oceniających skuteczność tej metody oszacowano:

 • skuteczność rzędu 96,5% po trzech miesiącach,
 • skuteczność rzędu 99,9% po sześciu miesiącach od wykonanego zabiegu.

Według innych badań skuteczność po roku od zabiegu wynosiła 99,78%, a po dwóch latach 99,81%. Wniosek z przeprowadzonych badań jest dość prosty - ESSURE jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji, wysoko akceptowalną przez kobiety, które swój komfort po zabiegu oceniają, jako doskonały. Należy jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, a ESSURE jest metodą nieodwracalną.

4. Chirurgiczna salpingektomia

Operacje w czasie których jajowody są przecinane i podwiązywane, koagulowane lub zaklipsowane dają bardzo wysoką skuteczność zapobiegania ciąży, która szacowana jest na około 99,5%. Nie ma konieczności, jak w przypadku Essure, przyjmowania dodatkowej antykoncepcji przez pewien czas po zabiegu.

Skuteczność salpingektomii zależy w niewielkim stopniu od wielu czynników:

 • sposobu wykonania zabiegu - wszystkie metody sterylizacji, cechują się bardzo niskimodsetkiem niechcianych ciąż po zabiegu. Jednak niektóre badania sugerują większą skuteczność zabiegu, w którym jajowodu są przecinane, a ich wolne końce podwiązywane,
 • zabieg wykonywany zwłaszcza u kobiet, które już posiadają dzieci,
 • wieku pacjentki - dla kobiet powyżej 34 roku życia salpingektomia jest jedną najskuteczniejszych metod antykoncepcji (0,7% niechcianych ciąż w ciągu 10 lat); natomiast u kobiet młodszych 18-33 r.ż. ryzyko ciąży wynosiło (2,6 niechcianych ciąż w ciągu 10 lat).

Mimo, iż salpingektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji nie daje 100% zabezpieczenia. Według badań naukowych w ciągu pierwszego roku po zabiegu w ciążę zachodzi 1 na 100 kobiet, natomiast w ciągu 10 lat po zabiegu w ciążę zajdzie 2 na 100 kobiet. Co trzecia z tych ciąż jest ciążą ekotopową wymagającą leczenia chirurgicznego.

Kobieta, która zdecydowała się na taki sposób antykoncepcji ma lepszy komfort życia - nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek, ewentualnych działaniach niepożądanych, które wynikają z ich przyjmowania. Nieśmiało wysuwane są także wnioski, iż salpingektomia może zmniejszać ryzyko raka jajnika, ale póki co nie jest to potwierdzone naukowo.

Pomimo tak wysokiej skuteczności należy pamiętać, iż z założenia podwiązanie jajowodów jest metodą trwałą i nieodwracalną. Podejmowane są próby przywracania drożności jajowodów, jednak są to zabiegi bardzo trudne i kosztowne, niedające pewności powodzenia.

Lekarz Monika Szafarowska,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Antykoncepcja chirurgiczna

Komentarze (9)
~tatarata
~tatarata

@~dana: cześć, ja jestem po 2 cesarkach, z czego 2 była bardzo problemowa, dreny itp.. lekarze odradzili mi kolejnego dziecka, ale ja bym bardzo chciała. Napisz mi proszę, gdzie miałaś przeprowadzane cesarki, czy ciąże prowadził jakiś specjalny ginekolog :) Czy 3 cesarka była gorsza od 2, jeszcze bardziej kłopotliwa ??

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Podwiązanie jajowodów
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Podwiązanie jajowodów
Podwiązanie jajowodów

Jak przebiega podwiązanie jajowodów?

Podwiązanie jajowodów jest jedną z najskuteczniejszych, stałych metod antykoncepcji. Wbrew panującym przekonaniom metoda ... się on z ryzykiem powikłań wynikających z samej operacji i znieczulenia. Cel podwiązania jajowodów Podwiązanie jajowodów ... , spalenie i zbliznowacenie tej tkanki. Podwiązanie jajowodów to inwazyjna procedura, ale skuteczność tej metody antykoncepcyjnej ... efekt mechanicznej blokując transport „materiału genetycznego". U mężczyzn wykonuje się podwiązanie nasieniowodów.

Podwiązanie jajowodów

Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?

Podwiązanie jajowodów z założenia jest metodą trwałą i nieodwracalną. Kobieta przed podjęciem decyzji o wyborze tej metody antykoncepcji musi być bardzo dokładnie poinformowana o jej zaletach i wadach. Prowadzone obserwacje i badania sugerują, że aż 20-40 % kobiet żałuje swojej decyzji, uznając ją za zbyt pochopną i krótkowzroczną. Zmieniająca się nieprzewidywalnie sytuacja życiowa - zmiana partnera, utrata dziecka, czy inne rozterki sprawiają, iż kobiety będące jeszcze w okresie rozrodczym, nagle pragną...

Podwiązanie jajowodów

Bezpieczeństwo zabiegu podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest uważane za bezpieczną procedurę medyczną, której wykonywanie nie powinno zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Jednak należy pamiętać, że jak każdy zabieg chirurgiczny, salpingektomia także niesie ze sobą pewne ryzyko. Wynika ono zwłaszcza z wykonania samej procedury operacyjnej oraz zastosowanego znieczulenia. Komplikacje w czasie i tuż po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko, jednak bardzo ważne jest, aby kobieta była o nich dokładnie poinformowana i w pełni świadomie...

Podwiązanie jajowodów

Skutki uboczne podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest uważane za bezpieczną procedurę medyczną, której wykonywanie nie powinno zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Wybór tej właśnie metody ma uwolnić kobietę od zagrożeń, jakie niosą ze sobą inne środki antykoncepcyjne ... zabieg wykonany metodą elektrokoagulacji jajowodów. Zaburzenia miesiączkowania a podwiązanie jajowodów Kilka lat temu istniało ... deklaruje poprawę kontaktów z partnerem. Powikłania zabiegu salpingektomii Podwiązanie jajowodów to bezpieczna metoda. Jak...

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na trwałym pozbawieniu kobiety płodności, czyli sterylizacji. Zabieg ... zarówno dla mężczyzn (podwiązanie nasieniowodów, inaczej wazektomia), jak i kobiet (podwiązanie jajowodów). Oba te zabiegi ... podwiązanie jajowodów? Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejsze z możliwych zapobieganie ciąży. Podwiązanie jajowodów to zabieg ... lub laparoskopię, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podwiązanie jajowodów często następuje w trakcie cesarskiego cięcia.

Antykoncepcja chirurgiczna

Podwiązanie nasieniowodów

Podwiązanie nasieniowodów to jedna z metod męskiej antykoncepcji. Inna nazwa zabiegu to wazektomia. Jest to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego przecina się, a następnie podwiązuje nasieniowody. Po operacji mężczyzna traci płodność, ale nie możliwość...

Zabiegi

Podwiązanie hemoroidów

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań chirurgicznych leczenia hemoroidów jest ich podwiązanie. Zabieg jest zalecany, gdy hemoroidy powodują skrzepy krwi i wpływają na nadmierne krwawienie odbytu. W tej procedurze u podstawy hemoroidów zakłada się małą...

Badania

Badanie drożności jajowodów

Ocenę drożności jajowodów (histerosalpingografię) wykonuje się u kobiet głównie w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Jest to jedno z ważniejszych badań przeprowadzanych w diagnostyce niepłodności. Przed tym badaniem zaleca się przeprowadzenie badania...