Przejdź na WP

Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna to hormonalna metoda antykoncepcji, która może być stosowana również jako tak zwana antykoncepcja "po". Spirala antykoncepcyjna z jednej strony uniemożliwia implantację zapłodnionego jajeczka w macicy, a z drugiej strony oddziałuje na plemniki i komórki jajowe, uniemożliwiając zapłodnienie. Jednak wkładka wewnątrzmaciczna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety. Jakie są przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej?

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

spis treści

1. Skutki uboczne wkładek wewnątrzmacicznych

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej to m.in. bardziej obfite i dłuższe miesiączki (miedziana wkładka wewnątrzmaciczna). Spirala może również wzmagać bóle brzucha związane z okresem, dlatego nie jest zalecana dla kobiet, które już cierpią z powodu bolesnych menstruacji.

Ze względu na to, że wkładka domaciczna to antykoncepcja hormonalna, może wywoływać te same skutki uboczne, co pigułki antykoncepcyjne, na przykład lekkie przybieranie na wadze lub trądzik. Objawy te znikają z czasem.

2. Przeciwwskazania stosowania wkładek wewnątrzmacicznych

  • Ciąża lub podejrzenie ciąży.
  • Wady wrodzone macicy lub nietypowa budowa macicy.
  • Stany zapalne narządów rodnych (również wyleczone), nadżerki, mięśniaki i wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które wymagają leczenia.
  • Nowotwory piersi, jajników i macicy.
  • Choroby wątroby.
  • Niedokrwistość, niski poziom hemoglobiny i braki żelaza.
  • Naturalna skłonność do poronień (wysokie prawdopodobieństwo wypadnięcia wkładki).

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna często budzi niepokój, szczególnie u młodych kobiet, ze względu na to, że jest to ciało obce, które przez dłuższy czas znajduje się w organizmie. Tymczasem według ekspertów ryzyko wystąpienia stanów zapalnych wywoływanych przez spiralę istnieje tylko w czasie pierwszych trzech tygodni po jej założeniu. Ryzyko wzrasta, jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych. Według powszechnej opinii spirala antykoncepcyjna może powodować bezpłodność. Jednak tutaj również eksperci podkreślają, że nie zostało wykazane żadne ryzyko bezpłodności związane ze stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej, także u kobiet nie mających jeszcze dzieci. Także ryzyko ciąży pozamacicznej jest bardzo niskie.

Kobiety, które myślą o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, powinny zgłosić się do dobrego lekarza ginekologa, który wytłumaczy wszystkie za i przeciw i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania tej metody antykoncepcji.

Następny artykuł: Spirala antykoncepcyjna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy