Trwa ładowanie...

Globulki dopochwowe - działanie, choroby przenoszone drogą płciową

Globulki dopochwowe należą do chemicznych środków antykoncepcyjnych, które mają działanie plemnikobójcze. Należy jednak pamiętać, że nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na rynku istnieje wiele metod antykoncepcji zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zdecydowanie więcej metod antykoncepcji skierowanych jest do kobiet, jak np. globulki dopochwowe.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

spis treści

1. Globulki dopochwowe - działanie

Chemiczne środki antykoncepcyjne to pianki, żele, globulki dopochwowe lub czopki, które mają za zadanie niszczyć plemniki, aby nie doszło do zapłodnienia jajeczka.

Aby podnieść skuteczność antykoncepcji najlepiej oprócz globulek dopochwowych stosować prezerwatywę lub wkładki antykoncepcyjne. Jeśli używa się jedynie środków plemnikobójczych zabezpieczenie przed ciążą wynosi 79%, a jeśli dodatkowo użyje się prezerwatywy bezpieczeństwo wzrasta do 97%.

Globulki antykoncepcyjne powinno się umieścić w pochwie bezpośrednio przed stosunkiem (max. 20 minut przed). Działanie plemnikobójcze globulek dopochwowych uzyskuje się natychmiast. Jeśli niedługo po pierwszym stosunku ma nastąpić kolejny należy użyć drugiej globulki. Aby pozbyć się nadmiaru wydostającej się na zewnątrz pochwy piany można na chwilę założyć wkładkę higieniczną.

Aplikacja globulki dopochwowej powinna przebiegać w pozycji leżącej. Globulkę wkładamy głęboko do pochwy. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z dołączoną ulotką, ponieważ niektóre globulki, należy wcześniej zwilżyć wodą.

2. Globulki dopochwowe - choroby przenoszone drogą płciową

Chemiczne środki antykoncepcyjne, w tym globulki dopochwowe nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, tj.: HIV. Środki plemnikobójcze mogą nawet prowadzić do łatwiejszego zarażenia się wirusem HIV, gdyż podrażniają pochwę ułatwiając przedostanie się wirusowi. Dlatego stosowanie globulki dopochwowe najlepiej jest połączyć z prezerwatywą, by skuteczniej zapobiec ciąży jak również chorobom. Natomiast globulki dopochwowe stanowią kolejną barierę w przypadku pęknięcia prezerwatywy.

Środki plemnikobójcze są dostępne w aptekach i niektórych sklepach bez recepty.

Globulki dopochwowe są alternatywą dla kobiet, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą przyjmować środków hormonalnych. Środki plemnikobójcze bez recepty są bardzo skuteczną formą antykoncepcji, jeśli połączyć je z prezerwatywą. Takie połączenie w 97% gwarantuje zapobieganie ciąży oraz chorobom przenoszonym drogą płciowym.

Następny artykuł: Infekcje a chemiczne środki antykoncepcyjne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.