Plamienie owulacyjne – objawy i przyczyny
Plamienie owulacyjne to krwawienie, które występuje podczas owulacji. Kiedy się je obserwuje? Mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Jak wygląda? To krótkotrwałe, niewielkie krwawienie z pochwy. Na co wskazuje? Jakie są inne przyczyny krwawienia między miesiączkami?
1. Co to jest plamienie owulacyjne?
Plamienie owulacyjne pojawia się w środku cyklu, podczas owulacji. Przy wzorcowym, 28-dniowym cyklu, mniej więcej w jego 14 dniu. Choć nie występuje u każdej kobiety i w każdym cyklu miesiączkowym, bywa nazywane drugorzędowym wyznacznikiem płodności. Uznaje się je za zjawisko naturalne, fizjologiczne.
Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to moment kulminacyjny cyklu miesiączkowego. Jest nazywane szczytem płodności, ponieważ współżycie w czasie jego trwania oznacza największą szansę na zajście w ciążę. Jeśli chodzi o dni płodne, występują one zarówno na kilka dni przed owulacją, jak i na kilka dni po niej i określa się je jako tak zwane okno płodności.
Jajeczkowanie polega na pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu komórki jajowej, która przemieszcza się do jajowodu. Tam dochodzi do zapłodnienia, czyli wniknięcia plemnika do komórki jajowej. Powstały zarodek wędruje dalej jajowodem do jamy macicy, gdzie może zagnieździć się w, przygotowanej podczas I fazy cyklu, śluzówce macicy.
Zazwyczaj owulacja występuje raz w cyklu w momencie, gdy komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Typowo pojawia się między 12 a 16 dniem przed miesiączką i dzieli cykl miesięczny na fazy: folikularną (przedowulacją, to I faza cyklu) oraz lutealną (II faza cyklu).
Plamienie owulacyjne — jak wygląda?
Plamienie podczas owulacji może być niedostrzegalne Jak rozpoznać plamienie owulacyjne, jeśli się pojawi? Charakterystyczny dla niego jest:
- czas trwania. Ile trwa plamienie owulacyjne? Zwykle jeden lub dwa dni. Występuje w środku cyklu miesięcznego,
- kolor wydzieliny. Ta przybiera barwę jasnoróżową lub brązowo-czerwoną. Zwykle jest w niej obecny śluz szyjki macicy,
- ilość wydzieliny. Najczęściej jest to ślad na bieliźnie koloru brązowego lub brunatnego. Obfite plamienie owulacyjne może wskazywać na inne przyczyny, w tym nieprawidłowości,
- plamieniom towarzyszą lekkie skurcze brzucha.
Plamienie owulacyjne występuje przed czy po owulacji?
Kiedy pojawia się plamienie owulacyjne? Charakterystyczne dla niego jest, że występuje w środku cyklu. W przypadku najczęstszych 28-dniowych – około 14 dnia.
2. Przyczyny plamienia owulacyjnego
Jakie są przyczyn plamienia owulacyjnego? Tych może być kilka. Zwykle odpowiada za nie:
- zmieniające się stężeniu estrogenów w organizmie kobiety. Spadek stężenia hormonów podczas jajeczkowania prowadzi do destabilizacji endometrium i delikatnego złuszczanie grubości błony śluzowej macicy. Tym samym jasnoróżowe czy brązowe plamienia w trakcie owulacji są związane z obniżeniem stężenia estrogenów,
- pęknięcie pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową,
- zmiany hormonalne zachodzące w organizmie podczas owulacji.
3. Jak odróżnić plamienie owulacyjne od okresu?
Plamienie owulacyjne, w przeciwieństwie do plamienia implantacyjnego, trudniej pomylić z miesiączką.
Głównym powodem jest to, że nie pojawia się w jej terminie, a sporo czasu przed. Ponadto podczas plamienia owulacyjnego krew przybiera różowy, czerwonawy lub brązowy kolor (krew miesiączkowa ma jasną lub ciemnoczerwoną barwę), a krwawienie w połowie cyklu jest mniej obfite niż podczas menstruacji.
Plamienie w czasie owulacji a ciąża
Krwawienie owulacyjne nie świadczy o zajściu w ciążę. Plamienie w czasie owulacji należy odróżnić od plamienia implantacyjnego, które jest wczesnym objawem ciąży.
4. Plamienie owulacyjne i inne przyczyny plamienia miedzy miesiączkami
Plamienie, które występuje w połowie cyklu, może mieć także inne przyczyny — nie musi być związane z owulacją (wskazuje na to zwłaszcza obfite lub długie plamienie owulacyjne trwające np. 5 dni, ale i towarzyszące mu objawy i dolegliwości.
Za krwawienie między miesiączkami może odpowiadać:
- endometrioza,
- torbiel jajnika,
- włókniak macicy,
- polip szyjki macicy,
- suchość pochwy,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- uraz szyjki macicy,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej
- problemy z tarczycą,
- zakażenia przenoszone drogą płciową,
- ciąża pozamaciczna,
- poronienie,
- choroba nowotworowa.
Niewielkie plamienia w trakcie owulacji nie świadczą zwykle o patologii. Niemniej jeśli kobietę coś niepokoi, warto udać się na wizytę do ginekologa, który przeprowadzi badania, a w razie konieczności zaordynuje leczenie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.