Cykl miesiączkowy - długość, fazy, ciąża

Krwawienie miesiączkowe trwa tylko kilka dni, ale u wielu kobiet nieregularny cykl owulacyjny, zbyt obfite miesiączki i uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego to powód do narzekań. Jednak zamiast skupiać się na negatywnych aspektach cyklu miesiączkowego, warto uświadomić sobie, że u kobiety niebędącej w ciąży, okres to oznaka zdrowia.

Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

Cykl miesiączkowy spełnia ważną rolę w organizmie kobiety, dlatego należy zaakceptować nieuchronność kolejnych jego etapów. Każda kobieta powinna nie tylko pogodzić się ze swoim ciałem, ale też poznać kalendarz swojego cyklu miesiączkowego. Nie wystarczy znać swoje dni płodne i pamiętać, kiedy wypada miesiączka.

spis treści

1. Cykl miesiączkowy - długość

Jaki jest czas trwania cyklu miesiączkowego? Według kalendarza cyklu trwa on zwykle 28 dni i zaczyna się od miesiączki. Ostatnim dniem cyklu miesiączkowego jest dzień poprzedzający kolejne krwawienie. Prawidłowy cykl miesiączkowy nie powinien trwać krócej niż 25 dni i dłużej niż 35. Za cykliczność odpowiedzialne są różne hormony, które kontroluje podwzgórze. Podwzgórze to nadrzędny narząd, który steruje układem hormonalnym i wydziela hormony, czyli gonadotropiny.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

Do hormonów, które rządzą naszym kalendarzem cyklu miesiączkowego należą FSH i LH. FSH pobudza wydzielanie estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a LH jest odpowiedzialne za pobudzenie jajeczkowania. Ponadto jajniki wydzielają estrogen, a ciałko żółteprogesteron. Hormony te odpowiadają między innymi za cykl miesiączkowy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Cykl miesiączkowy - fazy

Jakie są kolejne fazy cyklu miesiączkowego?

  • Faza wzrostu – ta faza cyklu miesiączkowego w kalendarzu owulacji następuje po krwawieniu i składa się z odbudowy błony śluzowej macicy i jej rozrostu na skutek działania estrogenów. Na tym etapie kalendarza owulacji stężenie estrogenów we krwi rośnie, co przyczynia się do rozwierania ujścia szyjki macicy i do produkcji przejrzystego i ciągliwego śluzu. W jajniku (na zmianę w lewym lub prawym) dojrzewa pęcherzyk jajnikowy, który na koniec pierwszej fazy cyklu miesiączkowego jest dojrzałym pęcherzykiem Graafa zawierającym komórkę jajową.

  • Faza owulacyjna – ta faza cyklu miesiączkowego inaczej nazywana jest jajeczkowaniem. Owulacja następuje na skutek działania hormonu LH. Faza owulacyjna ma miejsce zwykle 14 dni przed kolejną miesiączką. Komórka jajowa jest uwolniona i wyłapana przez strzępki jajowodu. Następnie kieruje się ona jajowodem w stronę macicy, na którą wpływa progesteron wydzielany przez ciałko żółte.

Kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe w czasie cyklu miesiączkowego
Kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe w czasie cyklu miesiączkowego (Shutterstock)
  • Faza wydzielnicza – na tym etapie cyklu miesiączkowego progesteron powoduje rozwój gruczołów błony śluzowej i wzbogacenie ich wydzieliny w substancje odżywcze, co ma przygotować błonę śluzową macicy na zapłodnione jajo. W tym czasie śluz szyjkowy staje się biały i gęsty, a temperatura cyklu miesiączkowego jest wyższa niż normalnie. Komórka jajowa w tej fazie cyklu miesiączkowego jest gotowa do zapłodnienia, ale jeśli w ciągu 12-24 godzin nie dojdzie do niego, obumiera. Czynność ciałka żółtego zaczyna zanikać, następuje spadek poziomu hormonów i zaczyna się kolejny etap cyklu miesiączkowego.

  • Faza krwawienia miesiączkowego.

3. Cykl miesiączkowy - ciąża

Cykl miesiączkowy może zakończyć się ciążą. Jak do tego dochodzi? W ciągu pierwszej doby po owulacji może dojść do zapłodnienia. Wówczas po kilkudniowym przemieszczaniu się przez jajowód zygota zatrzymuje się i zagnieżdża w śluzówce macicy.

Aby doszło do zagnieżdżenia, a zarodek rozwijał się prawidłowo, śluzówka macicy musi być prawidłowo rozwinięta. W tym celu niezbędny jest progesteron. Jego poziom nie może spaść, ponieważ może wtedy dojść do miesiączki, czyli jednej z faz cyklu miesiączkowego.

Dlatego też hormon gonadotropina kosmówkowa (HCG) przyczynia się do dalszego rozwoju ciałka żółtego i do produkcji przez nie progesteronu. Następnie ciałko żółte rośnie, przez co tworzy się ciałko żółte ciążowe. Poziom progesteronu jest wyższy, podobnie jak temperatura ciała.

ROZWIĄŻ TESTY I PRZEKONAJ SIĘ:

Cykl miesiączkowy i dni płodne to ważne dla wielu kobiet elementy kalendarza dni płodnych. Jednak etapy cyklu miesiączkowego to znacznie więcej niż tylko krwawienie miesiączkowe i dni płodne. Każda z faz cyklu miesiączkowego ma swoje uzasadnienie i stanowi mały trybik w złożonej maszynie, jaką jest ludzkie ciało.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy