Trwa ładowanie...

Zapłodnienie - komórka jajowa, plemnik, powstanie zarodka

Avatar placeholder
28.10.2021 11:43
Zapłodnienie to proces, w którym komórka jajowa tzw. gameta żeńska łączy się z plemnikiem, czyli gametą męską
Zapłodnienie to proces, w którym komórka jajowa tzw. gameta żeńska łączy się z plemnikiem, czyli gametą męską (adobestock)

Zapłodnienie to proces, w którym komórka jajowa tzw. gameta żeńska łączy się z plemnikiem, czyli gametą męską. W wyniku tego połączenia powstaje zygota. W niej rozwija się nowy osobnik.

spis treści

1. Zapłodnienie - komórka jajowa

Zapłodnienie może dojść do skutku, wtedy gdy zostanie spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim dochodzi do penetracji. To oznacza, że męski penis musi znaleźć się w kobiecej pochwie. W takim wypadku następuje wytrysk plemników. Oczywiście do zapłodnienia może dojść, gdy organizm kobiety jest na to odpowiednio przygotowany, czyli w okresie jajeczkowania tzn. owulacji.

W czasie miesiączkowania ok. 5 dnia tego okresu w jednym z jajników powstaje komórka rozrodcza inaczej zwana jajową. Jeśli jest ona już dojrzała, wtedy opuszcza pęcherzyk, który ją otacza. Określa się go jako pęcherzyk Graafa. Następuje to mniej więcej w połowie cyklu. Komórka jajowa przedostaje się do tzw. jajowodu. Wtedy może dojść do zapłodnienia, jeśli dotrze do niego plemnik, czyli dojrzała męska komórka płciowa. Jeśli chodzi o mężczyznę, to w przypadku zdrowego osobnika jest on płodny we wszystkie dni w roku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę?"
Co warto wiedzieć o plemniku?
Co warto wiedzieć o plemniku? [6 zdjęć]

Plemnik to gameta męska zwana również spermatozoidem. Jest wyjątkowo uparty i wytrwały, a jednocześnie

zobacz galerię

2. Zapłodnienie - plemnik

Po wytrysku u mężczyzny, do pochwy kobiety wnika ok. 200 milionów plemników. Zapłodnienie jest możliwe, gdy jeden z nich dotrze do komórki jajowej. Jest to trudny proces i długa droga do osiągnięcia celu. Nie każdy stosunek płciowy kończy się zapłodnieniem. Znajdujące się w ciele kobiety jajeczko, czyli komórka jajowa żyje około jednej doby. Plemnik natomiast ma dużą dłuższą żywotność, sięgającą nawet do kilku dni.

To musisz wiedzieć

  1. Zapłodnienie
  2. Jak wyliczyć dni płodne
  3. Co to jest test ciążowy

Jeśli ma powstać nowe życie, to do zapłodnienia powinno dochodzić zawsze w dniu jajeczkowania, czyli opisanej wcześniej owulacji. Plemniki mogą w przebywać w pochwie i czekać na właściwy moment, by dotrzec do jajeczka. Są bardzo wrażliwe. Niekorzystnie na zapłodnienie mogą wpływać takie czynniki jak zatrucie różnymi substancjami, zbyt intensywne eksploatowanie organizmu przez pracę fizyczną lub uprawianie bardzo wysiłkowych sportów. Również nie służą mu otyłość, picie alkoholu oraz stosowanie anabolików na przyrost masy mięśniowej.

3. Zapłodnienie - powstanie zarodka

Gdy następuje wytrysk nasienia, plemniki zaczynają przesuwać się w kierunku komórki jajowej. Najpierw przechodzą przez kanał szyjki macicy. Dostają się do środka, a potem wędrują do  jajowodów. Najpierw plemniki muszą pokonać dość długą drogę i dotrzeć do jajeczka. Nie wszystkie dostaną się do środka. Na wierzchu główki plemnika jest umiejscowion akrosom, czyli tzw. torebka. W zetknięciu z powierzchnią jajeczka pęka. W wyniku tego pod wpływem enzymów wydobywających się z plemnika następuje rozpuszczenie powłoki ochraniającej komórkę jajową.

Przez szczelinę plemnik dostaje się do środka. Wykonuje przy tym gwałtowne ruchy przeciskając się do wewnątrz. Teraz może dojść do zapłodnienia. Powstaje zarodek, który musi następnie dostać się do macicy, a konkretnie do jej błony śluzowej, by się tam zagnieździć i mieć możliwość dostarczania sobie pokarmu. Ten proces trwa ok. 72 godzin. Teraz zarodek zaczyna się rozwijać. Powstaje nowe życie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze