Infekcja wirusowa a bakteryjna – jak je odróżnić?
Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą dawać podobne objawy, przez co łatwo je pomylić. Czasem rozróżnienie ich bywa trudne nie tylko dla pacjenta, ale i lekarza. Jednak ustalenie przyczyny infekcji jest kluczowe dla skutecznego leczenia, gdyż w każdym przypadku postępowanie jest inne. Czym dokładnie różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej?
1. Czym są infekcje wirusowe i bakteryjne?
Infekcje wirusowe i bakteryjne to infekcje powodowane przez drobnoustroje chorobotwórcze – odpowiednio wirusy i bakterie.
Infekcje wirusowe
Infekcje wirusowe powodowane są obecnością wirusów w organizmie. Wirusy to małe drobnoustroje, które nie są klasyfikowane jako organizmy (brak organelli, struktury komórkowej, układu metabolicznego). Są też niezdolne do samodzielnego namnażania się, potrzebują do tego żywych komórek innego organizmu.
Wirusy mogą rozprzestrzeniać się na różne sposoby, m.in. drogą oddechową, pokarmową, czy przez skórę. Stanowią jedną z częstszych przyczyn infekcji górnych dróg oddechowych. Mogą powodować także m.in. infekcje układu pokarmowego, czy infekcje przenoszone drogą płciową.
Infekcje bakteryjne
Infekcje bakteryjne wywoływane są przez tzw. złe bakterie, czyli te mające działanie chorobotwórcze. Mogą one przedostać się do organizmu na wiele sposobów, m.in. drogą kropelkową, poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, czy dotykanie zanieczyszczonych powierzchni.
Bakterie, podobnie jak wirusy, mogą odpowiadać za wiele rodzajów infekcji, w tym m.in. infekcje gardła, płuc, czy jelit. Powodowane przez nie infekcje, w odróżnieniu od infekcji wirusowych, mają jednak częściej nieprzyjemny przebieg.
Dowiedz się więcej
2. Infekcja wirusowa a bakteryjna – objawy wspólne
Trudne w rozróżnieniu mogą być zwłaszcza infekcje gardła. Objawy wirusowych i bakteryjnych infekcji gardła dają bowiem bardzo zbliżone symptomy.
W obu przypadkach mogą pojawiać się następujące symptomy:
- gorączka,
- zmęczenie, obniżone samopoczucie,
- zmniejszony apetyt,
- ból gardła podczas przełykania,
- czasem bóle głowy.
3. Różnice między infekcją wirusową a bakteryjną
Mimo wielu podobnych symptomów przebieg infekcji wirusowych jest nieco inny niż infekcji bakteryjnych. Najważniejsze różnice zostały ujęte w poniższej tabeli.
Infekcja wirusowa | Infekcja bakteryjna |
---|---|
zwykle przebiega łagodniej, często ma charakter samoograniczający się | cięższy przebieg |
najczęściej krótszy przebieg | objawy mogą utrzymywać się dłużej |
ból o średnim nasileniu (np. ból gardła, głowy) | bardziej intensywny ból |
pojawiają się bóle kostno-stawowe | tego rodzaju bóle pojawiają się rzadko |
zwykle występuje wodnisty katar | częściej gęsty, śluzowo-ropny katar |
często suchy kaszel, kichanie | kaszel zwykle z wydzieliną, czasem wysięk ropny na migdałkach, czasem wzmożony wysiłek oddechowy |
podwyższona temperatura, zwykle do 38°C | temperatura często przekracza 38°C |
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza tak obniżona odporność i ciągłe infekcje? - odpowiada dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Czy to objaw kolejnej infekcji? - odpowiada dr n. med. Tomasz Grzelewski
- O czym świadczą cechy infekcji wirusowej? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
4. Diagnostyka infekcji bakteryjnych i wirusowych
W każdym przypadku podejrzenia infekcji gardła (lub innej) zaleca się zgłosić do lekarza, zwłaszcza jeśli pojawiają się objawy infekcji u dzieci (wirusowej, czy bakteryjnej). Szybkiej reakcji i konsultacji lekarskiej wymagają także objawy infekcji bakteryjnej, czy objawy infekcji wirusowej u noworodków.
Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania uszu, jamy ustnej, gardła i osłuchania pacjenta, rozpoznaje infekcję. Czasem konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki różnicowej.
W tym celu mogą zostać wykonane dodatkowe badania, potwierdzające przyczynę choroby. Są to przede wszystkim badania laboratoryjne, zwłaszcza badania krwi, czy wymazy z gardła.
5. Leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych
Leczenie infekcji wirusowych sprowadza się przede wszystkim do łagodzenia objawów choroby. W przypadku infekcji gardła stosuje się leki przeciwbólowe, tabletki do ssania, aerozole lub roztwory do płukania gardła.
Z kolei w przypadku infekcji bakteryjnej należy wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię, dopasowaną do rodzaju zakażenia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.