Nieregularny okres – zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie
Nie każdy nieregularny okres musi sygnalizować zaburzenia hormonalne lub występowanie groźnej choroby w organizmie. Czasami na zakłócenia cyklu miesiączkowego może wpływać silny stres, mała ilość snu, przemęczenie, zmiany w wadze, intensywny wysiłek fizyczny (np. trening), zmiana klimatu, czy przebyta grypa.
1. Nieregularny okres. Kiedy występują zaburzenia cyklu?
Prawidłowy cykl menstruacyjny wynosi nie więcej niż 35 i nie mniej niż 22 dni. Cykle menstruacyjne mogą się wahać od 20 do 45 dni (czasami rozbieżności mogą być większe). Gdy cykle trwają tę samą ilość dni - uznaje się je za regularne.
Odstępstwa od tej reguły świadczą o nieregularnym okresie. Nieregularne okresy często towarzyszą menopauzie oraz mogą mieć związek z dojrzewaniem płciowym. Pierwsze nieregularne miesiączki u nastolatki nie są czymś, co powinno wzbudzać niepokój.
Nieregularność może być spowodowana tym, iż w organizmie dopiero kształtuje się równowaga hormonalna młodej kobiety. Również gdy dochodzi do zmian hormonalnych w okresie pokwitania cykl może zostać zaburzony. Odstępstwo od regularnego okresu może wystąpić podczas karmienia piersią.
Prawidłowy cykl menstruacyjny to Eumonorrhoea. Oligomenorrhoea to stan na określenie nieregularnego okresu, w którym odstępy między krwawieniami przekraczają 35 dni. W przypadku zbyt częstych miesiączek, w których cykle trwają mniej niż 22 dni, można mówić o występowaniu polymenorrhoei.
2. Przyczyny nieregularnego okresu
Najczęstszymi przyczynami nieregularnego okresu są zaburzenia hormonalne. Jednym z nich jest nadmiar prolaktyny w organizmie (hiperprolaktynemia), skutkuje ona brakiem jajeczkowania, nieregularnymi (skąpymi lub przeciwnie obfitymi) okresami.
Kolejnym schorzeniem, które może wpływać na nieregularny okres jest zespół policystycznych jajników. Ta dolegliwość często dotyka kobiet w wieku rozrodczym, charakteryzuje się przewlekłym brakiem owulacji, torbielami na jajnikach, nadmiernym owłosieniem, niepłodnością, trądzikiem i przetłuszczającą się skórą, bezdechem sennym, a także łysieniem androgenicznym.
Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa macicy (endometrium) znajduje się poza jamą macicy. Taka nieprawidłowość może również objawiać się nieregularnym okresem. O niewydolność ciałka żółtego można mówić, gdy w organizmie występuje za mało progesteronu, następstwem tego są zaburzenia w fazie lutealnej, a także w całym cyklu menstruacyjnym.
Jeśli przyczyną nieregularnych okresów jest niewydolność ciałka żółtego, może dojść do problemu z utrzymaniem ciąży, gdyż w początkowych etapach ciąży progesteron odpowiada za jej utrzymanie. Nieregularny okres może świadczyć o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników (u kobiet przed 40 rokiem życia).
Ponadto na rytm cyklu mają wpływ zaburzenia funkcjonowania tarczycy niedoczynność i nadczynność), nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej, cukrzyca, a także autoimmunologiczne zapalenie wątroby.
3. Jak leczyć zaburzenia okresu?
W niektórych przypadkach pomocne przy nieregularnych okresach mogą być preparaty ziołowe lub leki homeopatyczne. Warto również sięgnąć po produkty z soi, która jest bogata w estrogen pochodzenia roślinnego (tzw. fitoestrogeny). Cenny składnik występuje także w czerwonym winie, gruszkach, płatkach owsianych oraz jabłkach.
Nieregularne okresy mogą powodować problemy z niepłodnością, konieczna jest wizyta u specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyn zaburzeń cyklu oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
To musisz wiedzieć
Diagnostyka nieregularnego okresu polega na badaniu ginekologicznym, często zleca się USG jajników, badanie nadnerczy oraz analizę hormonów płciowych takich jak: estradiol, testosteron, stosunek stężeń LH i FSH, prolaktyna. Analizuje się czynności podwzgórza oraz poziom hormonów tarczycy i nadnerczy. W leczeniu wykorzystuje się często hormonalne środki antykoncepcyjne, które regulują cykl miesiączkowy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.