Nieregularny okres – zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie

Nie każdy nieregularny okres musi sygnalizować zaburzenia hormonalne lub występowanie groźnej choroby w organizmie. Czasami na zakłócenia cyklu miesiączkowego może wpływać silny stres, mała ilość snu, przemęczenie, zmiany w wadze, intensywny wysiłek fizyczny (np. trening), zmiana klimatu, czy przebyta grypa.

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu

Prawidłowy cykl menstruacyjny wynosi nie więcej niż 35 i nie mniej niż 22 dni. Cykle menstruacyjne mogą się wahać od 20 do 45 dni (czasami rozbieżności mogą być większe). Gdy cykle trwają tę samą ilość dni -  uznaje się je za regularne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Odstępstwa od tej reguły świadczą o nieregularnym okresie.  Nieregularne okresy często towarzyszą menopauzie oraz mogą mieć związek z dojrzewaniem płciowym. Pierwsze nieregularne miesiączki u nastolatki nie są czymś, co powinno wzbudzać niepokój.

Czego nie jeść podczas miesiączki?

Bolesne skurcze brzucha, wahania nastroju czy wzdęcia – to objawy najczęściej towarzyszące menstruacji. Czy wiedziałaś, że niektóre produkty spożywcze...

Nieregularność może być spowodowana tym, iż w organizmie dopiero kształtuje się równowaga hormonalna młodej kobiety. Również gdy dochodzi do zmian hormonalnych w okresie pokwitania cykl może zostać zaburzony. Odstępstwo od regularnego okresu może wystąpić podczas karmienia piersią.

Prawidłowy cykl menstruacyjny to Eumonorrhoea. Oligomenorrhoea to stan na określenie nieregularnego okresu, w którym odstępy między krwawieniami przekraczają 35 dni. W przypadku zbyt częstych miesiączek, w których cykle trwają mniej niż 22 dni, można mówić o występowaniu polymenorrhoei.

Nieregularny okres - przyczyny

Najczęstszymi przyczynami nieregularnego okresu  są zaburzenia hormonalne. Jednym z nich jest nadmiar prolaktyny w organizmie (hiperprolaktynemia), skutkuje ona brakiem jajeczkowania, nieregularnymi (skąpymi lub przeciwnie obfitymi) okresami.

Kolejnym schorzeniem, które może wpływać na nieregularny okres jest zespół policystycznych jajników. Ta dolegliwość często dotyka kobiet w wieku rozrodczym, charakteryzuje się przewlekłym brakiem owulacji, torbielami na jajnikach, nadmiernym owłosieniem, niepłodnością, trądzikiem i przetłuszczającą się skórą, bezdechem sennym, a także łysieniem androgenicznym.

Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa macicy (endometrium) znajduje się poza jamą macicy. Taka nieprawidłowość może również objawiać się nieregularnym okresem. O niewydolność ciałka żółtego można mówić, gdy w organizmie występuje za mało progesteronu, następstwem tego są zaburzenia w fazie lutealnej, a także w całym cyklu menstruacyjnym.

Jeśli przyczyną nieregularnych okresów jest niewydolność ciałka żółtego, może dojść do problemu z utrzymaniem ciąży, gdyż w początkowych etapach ciąży progesteron odpowiada za jej utrzymanie. Nieregularny okres może świadczyć o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników (u kobiet przed 40 rokiem życia).

Ponadto na rytm cyklu mają wpływ zaburzenia funkcjonowania tarczycy (niedoczynność i nadczynność), nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej, cukrzyca, a także autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Nieregularny okres - leczenie

W niektórych przypadkach pomocne przy nieregularnych okresach mogą być preparaty ziołowe lub leki homeopatyczne. Warto również sięgnąć po produkty z soi, która jest bogata w estrogen pochodzenia roślinnego (tzw. fitoestrogeny). Cenny składnik występuje także w czerwonym winie, gruszkach, płatkach owsianych oraz  jabłkach.

Nieregularne okresy mogą powodować problemy z niepłodnością, konieczna jest wizyta u specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyn zaburzeń cyklu oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Diagnostyka nieregularnego okresu polega na badaniu ginekologicznym, często zleca się USG jajników, badanie nadnerczy oraz analizę hormonów płciowych takich jak: estradiol, testosteron, stosunek stężeń LH i FSH, prolaktyna. Analizuje się czynności podwzgórza oraz poziom hormonów tarczycy i nadnerczy. W leczeniu wykorzystuje się często hormonalne środki antykoncepcyjne, które regulują cykl miesiączkowy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia miesiączkowania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania

Brak okresu - przyczyny i zaburzenia cyklu

Brak okresu - przyczyny i zaburzenia cyklu

ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym objawiające się brakiem okresu. Najczęściej pojawia się zaburzenie miesiączkowania i zwiększone wydzielanie hormonów (...) przy bólach miesiączkowych - odpowiada lek. Aleksandra...

Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zaburzenia miesiączkowania tego typu pojawiają się u pań, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne (...) Skąpe i nieregularne miesiączki u 19-latki - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Wszystkie...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

i częste miesiączki u 39-latki - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Wszystkie odpowiedzi lekarzy Przyczyny zaburzeń miesiączkowania To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo zależy nie tylko od działania...

Zaburzenia miesiączkowania

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki

lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych przypadkach obfite miesiączki są czymś niebezpiecznym dla zdrowia (...) , mogą także oznaczać zaburzenia hormonalne oraz...

Zaburzenia miesiączkowania

Plamienie po okresie - przyczyny, leczenie

Układ hormonalny jest czuły na wszystkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Oczywiście zmiany, które mogą zaburzyć działanie tego układu

Zaburzenia miesiączkowania

Rzadkie miesiączki

życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą oznaczać tylko pewne wahania hormonalne, ale w innych (...) mieć regularny okres, może zacząć terapię hormonalną po konsultacji...