Żele plemnikobójcze
Antykoncepcja chemiczna jest dość skuteczna. Żele plemnikobójcze są proste w użyciu i przy stosowaniu zgodnym z instrukcją dają 95% pewności w zapobieganiu ciąży. Żele stanowią alternatywę dla kobiet, które nie mogą używać hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułki czy wkładki dopochwowe. Są dostępne bez recepty i rzadko powodują skutki uboczne. Z powodzeniem mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią. Niestety, nie chronią przed HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
1. Działanie żeli antykoncepcyjnych
Istnieją różne metody antykoncepcji: mechaniczne, hormonalne, chemiczne, chirurgiczne. To od partnerów zależy, który ze sposobów zapobiegania ciąży wybiorą. Najczęściej wybierane metody antykoncepcji dla kobiet to pigułki hormonalne.
Skuteczność żeli plemnikobójczych jako środka antykoncepcyjnego jest niewielka. Ponadto bardzo często powodują one skutki uboczne, takie jak infekcje pochwy, uczulenia oraz podrażnienia okolic intymnych.
Czasem jednak istnieją przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, np. palenie papierosów, występowanie raka piersi w bliskiej rodzinie, choroba zakrzepowa, żylaki itd. Wówczas z pomocą przychodzi chemiczna antykoncepcja.
Wszystkie żele plemnikobójcze mają podobny skład i można je stosować razem z prezerwatywą. Podstawowym składnikiem plemnikobójczym w żelach jest nonoxynol-9, który odpowiada za paraliżowanie plemników, przez co nie mogą one spełniać swojej funkcji. Jeśli jednak któryś z partnerów jest uczulony na środki plemnikobójcze zawarte w żelach antykoncepcyjnych, nie wolno ich stosować. Jak działają żele? Uszkadzają ścianki komórkowe plemników – w ten sposób dochodzi do ich unieruchomienia i zniszczenia. Niektóre zagęszczają również śluz szyjkowy, przez co plemnikom trudniej dostać się do komórki jajowej.
2. Stosowanie żeli antykoncepcyjnych
Oto wskazówki - jak używać żeli antykoncepcyjnych, aby były skuteczną metodą antykoncepcji:
- Umyj dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem i wysusz je. Upewnij się, że dłonie są całkowicie suche – mokre ręce mogą doprowadzić do wyślizgnięcia się aplikatora z żelem.
- Otwórz zamknięcie aplikatora i sprawdź jego zawartość, aby upewnić się, czy żel ma właściwą konsystencję – nie powinien być zbyt rzadki. Sprawdź również termin ważności na opakowaniu.
- Połóż się na plecach i lekko rozchyl nogi albo umieść jedną nogę na krześle, będąc w pozycji stojącej. Ostrożnie odchyl wargi sromowe i delikatnie włóż aplikator do pochwy - tak głęboko, jak to możliwe.
- Tłok aplikatora przesuwaj powoli palcem wskazującym w kierunku ciała. Spowoduje to wniknięcie żelu antykoncepcyjnego w głąb pochwy.
- Gdy zawartość ampułki umieścisz wewnątrz pochwy, powoli wycofaj aplikator z ciała i wyrzuć go do śmieci. Po zaaplikowaniu żelu umyj ręce.
Żel antykoncepcyjny pozostaje aktywny do trzech godzin. Nie ma potrzeby mycia wnętrza pochwy po seksie. Po prostu wystarczy wytrzeć resztki wyciekłego z wnętrza preparatu. Antykoncepcja z wykorzystaniem środków plemnikobójczych jest prosta w użyciu i nie uszkadza prezerwatywy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.