Naturalne metody antykoncepcji

Współczesna medycyna oferuje wiele różnych metod antykoncepcyjnych, jednak nie wszystkie kobiety decydują się na nie, np. z powodów zdrowotnych, religijnych czy po prostu ze zwykłej niechęci. W takich przypadkach z pomocą przychodzą naturalne metody antykoncepcji, zwane też NPR - naturalne planowanie rodziny. Wymagają one codziennej obserwacji własnego ciała i zmian jakie w nim zachodzą, a co najważniejsze wyciągania płynących z tego wniosków. NPR wg definicji WHO nie jest metodą antykoncepcyjną, ponieważ wymaga powstrzymania się od stosunku w określonych fazach cyklu.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Cykl miesiączkowy

Naturalne planowanie rodziny polega na określaniu faz płodności kobiet. Dlatego, aby skutecznie zaplanować ilość poczętego potomstwa, należy dokładnie zrozumieć zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Cykl płciowy to okres między dwiema miesiączkami, w trakcie którego dochodzi do dojrzewania komórki jajowej, owulacji i przygotowania endometrium na przyjęcie zarodka oraz do zmian zanikowych błony śluzowej macicy w przypadku braku zapłodnienia (krwawienia).

Cykl miesiączkowy pozostaje pod kontrolą hormonów wydzielanych przez podwzgórze (tzw. czynniki uwalniające gonadoliberynę), które regulują czynność wydzielniczą przysadki mózgowej (wydzielanie FSH - folitropiny i LH - lutropiny). FSH wpływa na wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz na wydzielanie estrogenów. LH powoduje dojrzewanie pęcherzyków i zapoczątkowuje owulację. Cały cykl miesiączkowy składa się dwóch osobnych cykli nakładających się na siebie. Pierwszy to cykl jajnikowy, określający zmiany zachodzące w jajniku. Składa się on z następujących stadiów:

 • stadium pęcherzykowe - 1-14 dzień, następuje dojrzewanie pęcherzyka,
 • owulacja (jajeczkowanie) - 14 dzień (przy cyklu 28 dniowym),
 • stadium lutealne - 14-28 dzień - powstanie ciałka żółtego, które wydziela progesteron.

Cykl miesiączkowy można podzielić na następujące fazy:

 • faza złuszczania (miesiączki) - pierwszy dzień krwawienia jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu. Brak zapłodnienia komórki jajowej powoduje złuszczanie endometrium, które jest najintensywniejsze w pierwszych dwóch dniach krwawienia. Faza trwa pięć dni.
 • faza folikularna (pęcherzykowa), wzrostu - dochodzi do dojrzewania pęcherzyków, natomiast endometrium pod wpływem estrogenów wydzielanych przez dojrzewające pęcherzyki jajnikowe ulega regeneracji. Trwa od 6-14 dnia cyklu.
 • faza wydzielnicza 16-27 dzień - progesteron powoduje pogrubienie i lepsze ukrwienie endometrium w oczekiwaniu na przyjęcie zarodka.
 • 28 dzień - faza niedokrwienia - brak zapłodnienia powoduje zanik ciałka żółtego, a w konsekwencji zaburzenia w ukrwieniu macicy, oddzielenie jej powierzchownej warstwy i zapoczątkowanie krwawienia.

Opisany cykl miesiączkowy składa się z 28 dni, jednak u każdej kobiety czas jego trwania jest indywidualny. Wahania te zależą od długości fazy folikularnej, np.: w cyklu 25-dniowym trwa ona 6 dni (owulacja przypada na 11 dzień cyklu), niezależnie od tego faza lutealna trwa nadal 14 dni.

Obliczanie dni płodnych

Określając czas, kiedy można zajść w ciążę, należy uwzględnić długość życia plemnika w drogach rodnych - 72 godziny (większy margines bezpieczeństwa przyjmuje nawet 5 dni), zaś komórka jajowa po owulacji żyje 24-48 godzin. Pierwsze dni po zakończonym krwawieniu to okres względnej niepłodności. Niepłodność przedowulacyjna trwa cztery dni, pewnym dniem niepłodnym jest tylko dzień pierwszy. Dni potencjalnie płodne (przy cyklu 28-dniowym) trwają od dnia 9-17 - to jest do momentu obumarcia komórki jajowej. Pozostałe dni cyklu są okresem bezwzględnej niepłodności.

Skuteczność naturalnych metod antykoncepcji

Cała prawda o antykoncepcji

Wiedza Polek na temat antykoncepcji oparta jest na wyobrażeniach i stereotypach. Większość z nas unika regularnych wizyt u ginekologa. Najwyższa pora to...

Należy podkreślić, że tylko osoby decydujące się na olbrzymi reżim codziennego pomiaru temperatury oraz potrafiące ocenić i stwierdzić różnice w wyglądzie śluzu, mogą stosować naturalne metody antykoncepcji. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że cykl owulacyjny podlega wpływom czynników zewnętrznych, takich jak: stres (praca zawodowa, studia, szkoła), emocje (np. kłopoty osobiste, rodzinne), brak snu, przemęczenie, infekcje, nawet przeziębienie. Można się spodziewać, że metody naturalnej antykoncepcji nie są idealne dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, pracujących w systemie zmianowym i w warunkach stresujących.

Jeśli kobieta decyduje się na antykoncepcję naturalną, musi dokładnie znać przebieg cyklu miesiączkowego, działanie poszczególnych hormonów, a także uważnie obserwować swoje ciało, zmiany zachodzące w nim podczas cyklu.

Metoda kalendarzowa

Opiera się ona na ocenie czasu trwania najdłuższego i najkrótszego cyklu miesiączkowego obserwowanego przez okres 12 miesięcy. Oznacza to, że zanim kobieta rozpocznie współżycie, musi przez rok obserwować swój organizm i notować daty kolejnych miesiączek.

Dni płodne wyznaczamy, opierając się na następujących założeniach:
Jajeczkowanie występuje na 14 dni przed miesiączką. Plemniki są zdolne do zapłodnienia przez około 48 do 72 godzin po stosunku (ejakulacji). Komórka jajowa żyje około 24 godzin po owulacji. W celu określenia dni niepłodnych należy najpierw odjąć od liczby najdłuższego obserwowanego cyklu 20 dni. Uzyskany wynik będzie wskazywał pierwszy dzień okresu płodnego. Następnie od najkrótszego cyklu trzeba odjąć 11 dni w celu określenia ostatniego dnia płodności. W przypadku nieregularnych cyklów okres wstrzemięźliwości seksualnej bardzo się wydłuży. Jeszcze raz warto zwrócić uwagę na bardzo małą skuteczność metody (nawet połowa kobiet może podczas jej stosowania zajść w ciążę).

Metoda termiczna

W czasie II fazy cyklu ciałko żółte wytwarza progesteron, który powoduje wzrost temperatury ciała. Według twórców metody termicznej, o owulacji świadczy wyższa temperatura ciała w ciągu kolejnych 3 dni w porównaniu z 6 dniami poprzedzającymi. Obserwowany wzrost temperatury jest niewielki i wynosi 0,2-0,6 stopnia Celsjusza. Kobieta, stosująca tę metodę, musi mierzyć temperaturę ciała w pochwie lub w jamie ustnej tuż po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. Nie wolno przed pomiarem nic pić ani palić papierosów. Część cyklu, w której teoretycznie nie powinno dojść do zapłodnienia, rozpoczyna się czwartego dnia podwyższonej temperatury. Warto pamiętać, że podwyższenie temperatury może być spowodowane jakąkolwiek infekcją w obrębie całego organizmu, co może zmylić kobietę stosującą metodę termiczną. Skuteczność metody termicznej przy prawidłowych pomiarach jest wysoka, wskaźnik Pearla 0,8-3.

Metoda śluzowa (Billingsa)

Dni płodne wyznaczamy, opierając się na codziennej obserwacji śluzu szyjkowego. W okresie przedowulacyjnym śluz pochwowy jest śliski, przezroczysty i ciągliwy, przypomina białko jaja kurzego (tzw. śluz płodny). Jego obecność spowodowana jest działaniem estrogenów i świadczy o tym, że niedługo (za 2-3 dni) wystąpi owulacja. Występujący po owulacji wzrost stężenia progesteronu sprawia, że śluz jest lepki, gęsty i kleisty. Okres „niepłodny” zaczyna się czwartego dnia po stwierdzeniu śluzu płodnego.

Wadą metody Billingsa jest to, że właściwa ocena śluzu nie zawsze jest możliwa – następuje to np. podczas infekcji pochwy, kiedy to może być obecna wydzielina zapalna lub może wystąpić właśnie wysuszenie śluzówki, jak to ma miejsce w zakażeniach grzybiczych. Wskaźnik Pearla dla metody Billingsa to 15-32.

Metoda objawowo-termiczna

Łączy w sobie dwie poprzednie metody antykoncepcji. Negatywnie na jej skuteczność, tak jak i w poprzednich metodach, będą wpływać infekcje, stany podgorączkowe.

Lekarz Karolina Kropiewnicka-Buczek, Iwona Leleń, ponad rok temu

Bibliografia

 • Frank P., Freundl G., Raith E., Naturalne metody planowania rodziny, Springer i PWN, Warszawa 1997, ISBN 9788386637164
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6
 • Stadnicka G. Opieka przedkoncepcyjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3647-3
 • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
 • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4
 • Zdrojewicz Z. (red.), ANTYKONCEPCJA - którą metodę powinnam wybrać?, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-55-1

Antykoncepcja

Komentarze (23)
~next
~next 2 miesiące temu

PS. Zastanawiam się, dlaczego fałszywe informacje pojawiające się w artykule odnośnie do dni płodnych, do skuteczności npr i doczasu trwania zdolności plemników do zapłodnienia nie zostały zweryfikowane przez p. lek. Karolinę Kropiewnicką-Buczek? Nie jestem publicystką, ale wiem, że informacja powinna być rzetelna, jeśli jest opublikowana...

Odpowiedz
~next
~next 2 miesiące temu

Wskaźnik Pearla dla metody objawowo-termicznej (dr Rötzera) wynosi 99,6 i jest wyższy niż prezerwatywy, wkładki i tabl. jednoskł. Metoda jest świetna, bo kobieta poznaje swoje ciało, swoją płodność, nie ingeruje w żaden sposób w swój organizm, wszystko odbywa się naturalnie. Używam zwykłego termometru za 13 zł (dokładność mierzonej temp. do drugiego miejsca po przecinku) . Termometru używam od ponad roku i to jest właściwie jedyny koszt jaki poniosłam.... Można skutecznie zaplanować macierzyństwo bez obaw o skutki stosowania antykoncepcji. Pozdrawiam :)

Odpowiedz
~Dora
~Dora 3 miesiące temu

@~Kropka: teoretycznie czy,,ideologicznie"nie sa ale de facto jednak..sa!:)jesli sie wspolzyje w dni nieplodne po to zeby dzieci NIE miec to jak to inaczej nazwac:):):)i nie ma co sie tego bac-pan Bog tez ,,pozwolil"wlasnie zeby dzieci-tabuna gdy ktos nie chce nie miec!jak sie jyz ma tyle ile sie chce to dalej tez jest juz stosowane jako wlasnie antykoncepcja a twierdzic ze jest inaczej to hipokryzja;)

Odpowiedz
~honorata
~honorata ponad rok temu

to prawda. Człowiek jak jest pewien to i seks lepiej smakuje. Kiedyś próbowałam naturalnych metod, ale ciagle byłam zestresowana przed okresem. To nie dla mnie. Ja przyjmuję tabletki i jeszcze nie zdarzyło sie żebym zapomniała. Powiedz mi jak stan cery i włosów po tych tabletkach?

Odpowiedz
~genada
~genada ponad rok temu

Ja jakos nie potrafilabym zaufac nautralnym metodom. Sporo o tym czytalm, ale jednak zdecydowalam sie na tabletki. Biore belare, czuje sie bez zmian. Ogolnie dopiero kiedy mam pewnosc ze nie zajde w ciaze w pelni czerpie przyjemnosc z seksu. Spokoj ducha najwazniejszy :)

Odpowiedz
~Tamara Ka.
~Tamara Ka. ponad rok temu

Jak można w takim ważnym i ciekawym artykule nie wsponieć na temat komputerów cyklu, np. lady-comp. Przecież to jest również metoda naturalna, tylko że wsparta mocnymi podstawami naukowymi o potwierdzonej skuteczności poważnymi badaniami w ginekologii polskiej. Warto by o tym wspomniec, bo to rozwiązanie na miarę XXI wieku.

Odpowiedz
~Zosia samosia
~Zosia samosia ponad rok temu

Ja mam nowoczesny monitor płodności Daysy :) codzinnie rano mierzę tempkę pod językiem a urządzenie pokazuje mi odpowiednie światełko. Wszystko też widzę na aplikacji w telefonie i w dodatku jest śliczne :) z pewnością spodoba się każdej kobiecie. Podają, że skuteczność antykoncepcyjna wynosi 99,3 %- mam nadzieje że się nie zawiodę

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Naturalne metody antykoncepcji
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Naturalne metody antykoncepcji
Naturalne metody antykoncepcji

Metoda termiczna

Metoda termiczna należy do naturalnych metod antykoncepcji. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nic nie kosztuje. Wymaga systematyczności (...) stosowana jako jedyna wśród metod...

Naturalne metody antykoncepcji

Jak zrobić test owulacyjny?

długości. Test owulacyjny należy do naturalnych metod antykoncpecji. Prawidłowe wykonanie testu owulacyjnego Test LH przeprowadza się na kilka dni

Naturalne metody antykoncepcji

Wstrzemięźliwość seksualna

(uważają, że będzie to miało negatywny wpływ na ich zdrowie), choć wiedzą, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Wiele (...) nie przynosi prawdziwej przyjemności. Wstrzemięźliwość seksualna...

Naturalne metody antykoncepcji

Metoda angielska

Metoda angielska jest odmianą metody objawowo-termicznej. Inaczej nazywana jest metodą podwójnego sprawdzenia. Ta naturalna metoda antykoncepcji służy...