Trwa ładowanie...

Jak zrobić test owulacyjny?

Avatar placeholder
15.12.2014 10:48
Jak zrobić test owulacyjny?
Jak zrobić test owulacyjny?

Test owulacyjny to badanie, które pomaga wskazać termin owulacji, a więc określić dni płodne kobiety. Nazywany jest także testem LH, ponieważ w czasie badania dokonuje się pomiaru hormonu luteinizującego (LH) w moczu pacjentki. Wykonanie testu owulacyjnego zaleca się kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę.

spis treści

1. Pojęcie testu owulacyjnego

W okresie owulacji notuje się nagły wzrost poziomu LH w moczu. Dokładne określenie jego najwyższego stadium pozwala określić płodność i ustalić moment największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Są to 2-3 dni po szczytowym poziomie LH w moczu. Wykonanie testu owulacyjnego może odbyć się bez zalecenia lekarza, konieczna jest jedynie dokładna znajomość cyklu kobiecego i określenie jego średniej długości. Test owulacyjny należy do naturalnych metod antykoncpecji.

2. Prawidłowe wykonanie testu owulacyjnego

Test LH przeprowadza się na kilka dni przed spodziewaną w połowie cyklu owulacją. Do czystego (umytego bez detergentów) pojemnika kobieta oddaje ok. 50-100 ml moczu. Czynność tę powtarza przez kilka dni. Ważne jest, by test płodności przeprowadzać o określonej porze, gdy poziom LH w moczu jest najwyższy, czyli w godzinach wieczornych. Zaleca się zatem, by test owulacyjny przeprowadzać ok. godz. 23.00. lub bardzo wcześnie rano, zaraz po przebudzeniu.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

Test płodności zakupiony w aptece wymaga postępowania zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na ulotce.

3. Zalecenia i przygotowanie się do przeprowadzenia testu owulacyjnego

Wykonanie tego testu płodności zaleca się kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę. Badanie pozwala bowiem z dużą dokładnością ustalić termin owulacji, a przez to regulować płodność.

Wykonanie testu owulacyjnego nie wymaga specjalnych przygotowań, ale zaleca się, by w czasie poprzedzającym przeprowadzenie testu LH unikać alkoholu, używek, dużej ilości leków oraz silnych napięć emocjonalnych. Czynniki te mogą bowiem zaburzyć równowagę hormonalną w organizmie i negatywnie wpłynąć na wynik testu owulacyjnego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kalendarzyk małżeński
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze