Trwa ładowanie...

Owulacja - co to jest i kiedy występuje, objawy jajeczkowania

Owulacja to moment największej płodności w trakcie cyklu menstruacyjnego. Często kobieta nie jest świadoma kiedy występuje jajeczkowanie, ponieważ nie odczuwa żadnych objawów. Ważne jest obserwowanie swojego ciała, mierzenie temperatury i obserwacja śluzu. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie ciąży lub jej zapobieganie. Co to jest owulacja i kiedy występuje? W jaki sposób mierzyć temperaturę i sprawdzać wydzielinę z szyjki macicy? Jakie są symptomy jajeczkowania?

Zobacz film: "Bóle owulacyjne"

spis treści

1. Co to jest owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie to bardzo ważny etap cyklu menstruacyjnego. Nazwa tego procesu pochodzi od łacińskiego słowa ovulatio. Dojrzałe jajeczko wywołuje pęknięcie pęcherzyka Graffa.

Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika, przemieszcza się dojajowodu, a po spotkaniu z plemnikiem może dojść do zapłodnienia.

Owulacja u kobiety oznacza szczyt płodności, ale należy wiedzieć że komórka żyje jedynie od 6 do 24 godzin. Plemniki z kolei w drogach rodnych mogą przetrwać 3-5 dni. Z tego względu zalecany jest seks przed owulacją i podczas jej trwania.

Nie zawsze jednak jajeczkowanie przebiega prawidłowo. Mogą zdarzyć się miesiące bezowulacyjne lub takie z jednoczesnym dojrzewaniem dwóch pęcherzyków.

Kobieta ma określoną liczbę komórek jajowych, jest ich około 40 000. Są uwalniane od momentu uzyskania dojrzałości płciowej do menopauzy. Owulacja jest zależna od działania hormonów, a konkretnie od osi podwzgórze-przysadka-jajnik.

Podwzgórze przenosi gonadotropiny, które rozpoczynają jajeczkowanie. Następuje produkcja hormonu folikulotropowego (FSH), który oddziałuje na dojrzewanie komórki jajowej. Z kolei estrogeny kontrolują ilość wytwarzanego FSH i LH, czyli hormonu luteinizującego.

Zobacz także:

2. Kiedy jest owulacja?

Owulacja występuje 13-15 dni przed okresem. Wiele osób uważa, że jest to dokładnie połowa cyklu. Nie jest to jednak precyzyjne określenie, ponieważ u każdej kobiety cykl przebiega w inny sposób, a miesiączka może się nieznacznie przesuwać w czasie.

Jest to kwestia indywidualna, dlatego każda kobieta powinna obserwować swoje ciało i odczytywać sygnały, które się pojawiają. Istnieją również metody, które ułatwiają rozpoznanie jajeczkowania.

Jedną z nich jest termiczna metoda określania owulacji, która wymaga codziennego sprawdzania temperatury ciała i zapisywania wyników.

Pomiary powinny być wykonywane codziennie rano o tej samej porze, przed wstaniem z łóżka po przebudzeniu. Ważne by w nocy spać co najmniej trzy godziny, a termometr zawsze umieszczać w tym samym miejscu.

Pod koniec miesiąca na karcie obserwacji cyklu należy połączyć wyniki za pomocą linii. Ważne, by notować zmiany w godzinach mierzenia i występujące infekcje.

W pierwszej połowie cyklu temperatura powinna wynosić 36,6 stopni, przed owulacją 36,4-36,3, natomiast po owulacji 37 stopni. Zależność w występowaniu jajeczkowania można określić po 3-4 miesiącach na podstawie wykresów.

W aptece dostępne są również testy owulacyjne, które mierzą ilość hormonu luteotropowego w moczu. Wyższe stężenie LH oznacza wystąpienie jajeczkowania w ciągu 36 godzin.

Konieczne jest dokładne zapoznanie się z ulotką i stosowanie się do umieszczonych w niej zaleceń. Przez pięć dni należy moczyć paseczki w moczu oddawanym w ciągu dnia.

Papierek trzyma się w płynie przez około 10 sekund, wyjmuje, kładzie na płaskiej powierzchni i czeka około pięciu minut na wynik. Jedna kreska na teście oznacza brak hormonu LH, dwie kreski to potwierdzenie obecności LH, a brak kresek informuje o niepoprawnym wykonaniu pomiaru.

Jajeczkowanie można określić również za pomocą obserwacji śluzu (metoda Billingsów), jest to jednak metoda która wymaga roku uczenia się swojego ciała. Dopiero po tym czasie kobieta będzie w stanie bez problemu rozpoznać owulację.

Przez pierwsze dni cyklu ślub jest lepki i bardziej gęsty, ale nie ma go dużo. Na około sześć dni przed jajeczkowaniem staje się śliski, rzadki i przypomina wyglądem białko jajka kurzego. Ponadto, kobieta może czuć że jest mokra, ponieważ śluz w trakcie owulacji jest najrzadszy, a po jej zakończeniu gęstnieje.

Testy owulacyjne (WIDEO)
Testy owulacyjne (WIDEO)

Owulacja to moment, w którym komórka jajowa opuszcza jajnik, aby rozpocząć powolną wędrówkę jajowodem...

zobacz galerię

3. Przebieg owulacji

Przebieg owulacji jest indywidualny dla każdej kobiety, niektóre panie nie zauważają zmian w samopoczucie, a inne walczą z bólem i dyskomfortem. Charakterystyczne objawy jajeczkowania to:

 • ból owulacyjny - kłucie lub ból po jednej stronie w okolicy jajników,
 • przezroczysty i rzadki śluz,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • wzrost libido,
 • tkliwość piersi,
 • plamienie owulacyjne,
 • szyjka macicy jest miękka i odchylona do przodu,
 • zmiany trądzikowe.

Każda kobieta powinna potrafić odczytywać sygnały swojego ciała i rozpoznawać jajeczkowanie. Dzięki temu będzie w stanie zaplanować ciążę lub jej uniknąć. Należy jednak pamiętać, że owulacja może wystąpić później ze względu na czynniki, takie jak:

 • infekcja,
 • antybiotykoterapia,
 • stres,
 • napięcie emocjonalne,
 • przepracowanie,
 • wysiłek fizyczny,
 • zmiana klimatu,
 • odchudzanie się,
 • zmiana trybu życia,
 • alkohol.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.