Przejdź na WP

Objawy owulacji - proces jajeczkowania, dni płodne, typowe symptomy

Owulacja: Kiedy występuje? Jakie są objawy owulacji? Są to pytania, na które każda kobieta powinna w sposób wyczerpujący odpowiedzieć. Jednym z mitów odnośnie do tego tematu jest dość powszechne przekonanie, że owulacja, zwana także jajeczkowaniem ma miejsce w połowie cyklu menstruacyjnego. To prawda, że owulacja stanowi punkt kulminacyjny cyklu i dzieli go na dwie fazy - dojrzewania komórki jajowej i ciałka żółtego, jednak nie są one równej długości.

Zobacz film: "Bóle owulacyjne"

spis treści

1. Objawy owulacji - proces jajeczkowania

Odpowiedź na pytanie, co to jest owulacja, nie jest skomplikowana. Owulacja, czyli jajeczkowanie, to proces zachodzący w ciele kobiety, który ma na celu wytworzenie gamet żeńskich, czyli komórek jajowych, te po połączeniu z plemnikiem dają początek nowemu życiu. W trakcie jajeczkowania pęka tzw. pęcherzyk Graafa, czyli otoczka gamety żeńskiej w jajniku.

Aby prawidłowo odcztać objawy owulacji i obliczyć dzień wystąpienia jajeczkowania, należy najpierw określić długość cyklu miesiączkowego. Owulacja pojawi się mniej więcej na 14 dni przed pierwszym dniem cyklu, czyli dniem w którym pojawiło się krwawienie. Natomiast ostatni dzień cyklu ma miejsce przed kolejnym okresem.

2. Objawy owulacji - dni płodne

Prawidłowe określenie momentu wytworzenia dojrzałej komórki jajowej pozwala określić, kiedy kobieta ma dni płodne, co teoretycznie umożliwia zastosowanie metody naturalnego planowania rodziny i prowadzenie kalendarzyka dni płodnych.

Co to jest owulacja?
Co to jest owulacja? [2 zdjęcia]

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu...

zobacz galerię

Komórka żeńska żyje od 6 do 24 godzin, natomiast komórki męskie nawet do kilku dni, co daje szacunkową liczbę pięciu dni, możliwych, aby doszło do zapłodnienia. Jednak metoda kalendarzyka małżeńskiego może okazać się zawodną, ponieważ na długość cyklu menstruacyjnego ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, takich jak stres, choroba czy zmiana klimatu.

Termin okresu często ulega przesunięciu. Zatem bardziej pewną metodą na określenie dni płodnych jest obserwacja własnego ciała, które daje pewne symptomy, objawy owulacji wskazujące na moment pojawiania się komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia. Dokładna obserwacja swojego ciała umożliwia również prowadzenie kalendarzyka owulacji.

Objawy owulacji - proces jajeczkowania, dni płodne, typowe symptomy
Objawy owulacji - proces jajeczkowania, dni płodne, typowe symptomy (Zdjęcie autorstwa v / CC0 1.0)

3. Objawy owulacji - typowe symptomy

  • Ból owulacyjny – niektóre kobiety skarżą się na bolesną owulację. Objawy owulacji to kłucia lub ból po jednej stronie w okolicach jajników, niestety niektóre z kobiet mogą nie odczuwać takich dolegliwości.
  • Wydzielina szyjki macicy – podczas owulacji jest przeźroczysta i lepka, przypominająca białko jaja kurzego, w inne dni wydzielina ma kolor biały.
  • Temperatura ciała – kolejnym objawem owulacji jest temperatura ciała kobiety, która zaraz po jajeczkowaniu wzrasta i utrzymuje się na wyższym poziomie przez dwa tygodnie, symptom staje się niestety niewiarygodny np. gdy kobieta jest przeziębiona.

ZOBACZ TAKŻE:

Aby potwierdzić przypuszczenia odnośnie do dnia owulacji, można wykonać test płodności, dostępny w każdej aptece. Daje on bardziej rzetelne informacje o pojawieniu się dni płodnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy