Przejdź na WP

Pigułka 72h po stosunku

Zapomniana tabletka? Pęknięta prezerwatywa? Istnieje sposób, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży. Pigułka "awaryjna" to hormonalna metoda antykoncepcji, tak zwana antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się po niezabezpieczonym stosunku, w celu zapobiegnięcia niechcianej ciąży. W jaki sposób działa antykoncepcja po stosunku i czy jest bezpieczna?

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

spis treści

1. Właściwości pigułk 72h po

Tabletka 72 godziny po, inaczej antykoncepcja postkoitalana, to tabletka o wysokiej zawartości progesteronu, która zapobiega zajściu w ciążę. Pigułka po powinna być zażyta jak najszybciej po niezabezpieczonym lub źle zabezpieczonym stosunku, kiedy istnieje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Na przykład jeśli pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletki antykoncepcyjnej lub zwymiotowałaś w czasie 3 godzin od zażycia tabletki. Tabletka 72 godziny po uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, zapobiegając tym samym zajściu w ciążę. Tabletka po nie przerywa już rozpoczętej ciąży.

Pigułka 72h po stosunku
Pigułka 72h po stosunku

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

zobacz galerię

2. Stosowanie pigułek 72h po

Antykoncepcja po stosunku musi być zastosowana jak najszybciej. Im szybciej, tym jest skuteczniejsza. Pigułkę po można zażyć do 72 godzin po stosunku. Po tym czasie zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i nie ma już możliwości zapobiegnięcia ciąży. Tabletka po jest dostępna na receptę, dlatego po niezabezpieczonym stosunku należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który może taką tabletkę przepisać.

3. Skuteczność i skutki uboczne antykoncepcji po stosunku

Antykoncepcja postkoitalna jest skuteczna w ok. 75%, im szybciej tabletka jest zastosowana, tym większa jest jej skuteczność. W ciągu kilku godzin po zażyciu pigułki po mogą się pojawić skutki uboczne: nudności, bóle głowy lub bóle brzucha. Przez kilka kolejnych dni mogą wystąpić niewielkie krwawienia, które są całkowicie normalne w tym przypadku. Okres może się opóźnić o kilka dni. Jednak, jeśli spóźnia się o więcej niż 5 dni, należy zrobić test ciążowy i udać się do lekarza.

Pigułka 72h po ma bardzo silne działanie i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym powinna być stosowana jedynie w naprawdę nagłych i awaryjnych sytuacjach. Nie może natomiast stać się stałą metodą antykoncepcji dla kobiet, którym często zdarza się "zapomnieć".

Następny artykuł: Skutki uboczne antykoncepcji po stosunku

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy