Stosunek przerywany - na czym polega, preejakulat, ryzyko zapłodnienia

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji. Uprawiając stosunek przerywany, nie można mieć pewności co do tego, że nie doszło do zapłodnienia. W przypadku stosowania go jako metody antykoncepcyjnej wiele zależy od refleksu partnera, ale nie tylko. Plemniki mogą znajdować się w drogach rodnych kobiety znacznie wcześniej niż w momencie ejakulacji. Obecne są one bowiem już w preejakulacie – wydzielinie, która pojawia się jeszcze przed wytryskiem.

Stosunek przerywany - na czym polega?

Stosunek przerywany polega na wyjęciu członka z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia. Wiele zależy od partnera, który musi wyczuć odpowiedni moment, by wycofać penisa z dróg rodnych kobiety. Jednak kiedy podniecenie jest mocne, a mężczyzna dopiero rozpoczyna swoje życie seksualne i jest niedoświadczony, bardzo często trudno wyczuć tę właściwą chwilę. Dlatego stosunek przerywany bardzo często kończy się nieplanowaną ciążą.

Zobacz film: "Stosunek przerywany [Bez tabu]"

Skuteczność tej metody antykoncepcji, jeśli w ogóle można ją tak nazwać, jest niewysoka. Jak pokazuje wskaźnik Pearla, wynosi ona zaledwie 10, a wśród młodzieży jest jeszcze niższa – wynosi 20. Do zapłodnienia nie musi dojść wyłącznie wtedy, kiedy mężczyzna nie zdąży wycofać członka z pochwy i dojdzie do wytrysku w drogach rodnych kobiety. U wielu mężczyzn bowiem już w preejakulacie znajduje się niewielka, ale wystarczająca ilość plemników do zapłodnienia.

Stosunek przerywany - preejakulat

Preejakulatem nazywamy wydzielinę z członka, która pojawia się przed orgazmem. Jej wydzielanie określa się mianem kropelkowania. Preejakulat to lepka, śluzowata substancja, która pod wpływem długotrwałego lub silnego podniecenia pojawia się najpierw w cewce moczowej, a następnie wydostaje się na zewnątrz.

Preejakulat wytwarzają gruczoły opuszkowo-cewkowe. Są to gruczoły, które produkują substancje, wchodzące poza plemnikami w skład nasienia. Zadaniem preejakulatu jest zalkalizowanie kwaśnego odczynu moczu w cewce moczowej, który jest szkodliwy dla plemników. Poza tym preejakulat ma uczynić cewkę moczową bardziej śliską, a przez to stworzyć dogodne warunki dla spodziewanego wytrysku nasienia.

Kiedy wytrysk jest odwlekany, wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Często znajdują się w niej ruchome plemniki. Stwarza to ryzyko zapłodnienia, zanim dojdzie do wytrysku wewnątrz pochwy.

Stosunek przerywany - ryzyko zapłodnienia

Ze względu na to, że nie ingeruje się bezpośrednio w funkcjonowanie organizmu kobiety, stosunek przerywany wydaje się naturalnym sposobem radzenia sobie z płodnością. Mężczyźni bardzo często nie widzą związku pomiędzy niechęcią kobiety do współżycia seksualnego a praktykowaniem stosunku przerywanego. Ponadto mają oni subiektywne przeświadczenie, że nie robią nic złego kobiecie. Są zadowoleni ze swojej męskości, ponieważ stosunek przerywany jest działaniem zależnym przede wszystkim od nich. To mężczyzna bowiem jest odpowiedzialny za właściwy moment wycofania członka.

Odpowiadając na pytanie, czy stosunek przerywany jest bezpieczny, trzeba uwzględnić psychiczne zahamowania przed kontaktami seksualnymi, jakie wywołuje, zwłaszcza u kobiet. Stosunek przerywany prowadzi do niepokoju, oziębłości seksualnej i zaniku orgazmu u kobiet. Paniom trudno osiągnąć satysfakcję z seksu, ponieważ obawiają się, że partner nie wyczuje właściwego momentu ejakulacji.

U mężczyzn stosunek przerywany paradoksalnie prowadzi do przedwczesnego wytrysku. Istnieje też udowodniony badaniem związek między praktykowaniem stosunku przerywanego a drażliwością i wrogim nastawieniem partnerów do siebie. Jeśli zatem chcesz uniknąć niepotrzebnych napięć i stresów w partnerstwie, staraj się korzystać z innych metod antykoncepcji niż stosunek przerywany.

Joanna Krocz, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Stadnicka G. Opieka przedkoncepcyjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3647-3
  • Depko A. Pytania do seksuologa, Wiedza i Życie, Warszawa 2005, ISBN 83-7184-401-8
  • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8
  • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6

Naturalne metody antykoncepcji

Komentarze (41)
~Derick
~Derick 1 tydzień temu

@dzej dziej: Dokładnie, wcześniej napisałem podobnie, z tym że to nie są fantazje Autorki a żywcem przepiane stwierdzenia z zabytkowego podręcznika, którego autora religianta i tytułu już nie pamiętam. Brednia na bredni i to firmowana przez członka zarządu polskiego towarzystwa seksuologicznego. Pewnie też religiant, ktory zamiast rzetelnej, nowoczenej nauki woli archaiczne gusła.

Odpowiedz
~dzej dziej
~dzej dziej 2 tygodnie temu

Wątpliwej jakości pseudo-wywody pod założoną z góry tezę. Brak adresów bibliograficznych do jakichkolwiek badań można wybaczyć w artykule popularnym, ale nawet zakładając istnienie takich badań, to wyprowadzenie takich wniosków jest bezzasadne. Po pierwsze wspomniane problemy psychiczne - nerwice, oziębłość itp. nie mają podstaw pojawić się u osób, które w sposób naturalny, w pełni kontrolują wytrysk. Tym czasem w artykule jest napisane: "Stosunek przerywany prowadzi do niepokoju, oziębłości seksualnej i zaniku orgazmu u kobiet." Prowadzi? Jednoznacznie? Przeprowadzono jakieś badania korelacyjne (bo tylko takie tu można przeprowadzić) i wyprowadzono badania, że s.p. prowadzi do wyżej wymienionych. Naukowe stwierdzenie, godne zawodu lekarza, brzmiałoby: "W x odsetku przypadku z badanej grupy y kobiet zauważono y(spadek libido itp.)". Te wnioski o podłożach psychicznych, które motywują mężczyzn są zwyczajnie żenujące. Są to zwykłe FANTAZJE autora. Równie dobrze można napisać: stosunek przerywany pogłębia nietolerancje wobec arabów, bo pewnie mężczyźni, by opóźnić orgazm myśli o Józefie Stalinie, a każdy pijak to złodziej.

Odpowiedz
~Derick
~Derick ponad rok temu

Ok, to może jeszcze parę zdań w temacie. Nazwa i wąsko rozumiana metoda stosunku przerywanego nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Sformułowali ją dawno temu seksuolodzy religianci a dziś wykorzystywana jest przeważnie do straszenia,.. jakie to jest ryzykowne. W życiu wszystko jest ryzykowne. Dlatego uczymy się, aby ryzyko sprowadzić do minimum, lub wyeliminować całkowicie. Taki sposób finiszowania kontaktów seksualnych powinien precyzyjnie nazywać się: Stosunek z męskim wytryskiem poza ustrojem rodnym kobiety. Męskim, bo kobiety też mogą mieć wytryski (ang. Squirt), służące z kolei zwiększaniu potencjału libido, jurności mężczyzny - szczególnie przy częstym, intensywnym seksie. Każda naturalna cecha seksualna wyewoluowała po coś a nie po nie wiadomo co. Reakcje seksualne mają wzajemnie oddziaływać, wpływać korzystnie na płcie. Wytryski nie są tu wyjątkiem. Męski ma dobre działanie na kobietę a damski na mężczyznę. Ma to na celu, mimo licznych przeszkód, silne przyciąganie się płci i dążenie do kontaktów intymnych, aby gatunek stale podtrzymywał istnienie. Wracając do s.p. Istoty inteligentne nie uprawiają seksu tylko dla prokreacji, ale przede wszystkim dla przyjemności. Prokreacja jest przy okazji - jeśli jest taka potrzeba. Odwrotnie niż nakazuje religia (religie, wiara w duchy, to według mnie kretynizm). Dziś, dopochwowy, czy inny kontakt seksualny przerywamy z wielu powodów, np, zmiana pozycji, miejsca aktywności, czy rodzaju seksu. Dlatego znaczenie, w którym momencie i po co przerywamy kontakt penisa z pochwą jest mało istotne. Liczy się to, czy masz wiedzę, poprawne rozumienie fizjologii seksualnej obydwojga płci i kontrolę nad reakcjami, wytryskiem. Jeżeli tak,.. możesz wszystko. Pozdrawiam. :-)

Odpowiedz
~Derick
~Derick ponad rok temu

@Xoxo, @olinek89 - Przecież ja nie mogę zgadywać czy to może być ciąża czy nie... Jeżeli stosunki odbywały się zgodnie z wymogami stosunków przerywanych, opisanego wcześniej, to ciąża jest wykluczona a przyczyną spóźniania menstruacji jest inna. Jeżeli jesteście za młodzi, aby w pełni rozumieć istotę rzeczy, to zabezpieczajcie się dodatkowo w inny sposób. Unikniecie stresu. Z czasem, wiedzą i doświadczeniem przyjdzie moment zrozumienia - zyskacie pewność waszych działań. Jeżeli po lekturze moich wpisów dalej macie wątpliwości, to ja już bardziej nie pomogę. Następne tego typu pytania będę ignorował. Nie zaśmiecajcie tematu pytaniami "czy mogę być w ciąży?" Tym bardziej, że do wydania opinii zazwyczaj nie podajecie koniecznych informacji o przebiegu seksualnego kontaktu. Do oceny ryzyka trzeba mieć dokładną wiedzę, co się działo przed, w trakcie i na finiszu. To powinna umieć wypracować każda para. Nie opisujcie objawów organizmu, bo one w dużej mierze są wspólne dla zmian hormonalnych cyklu, jak i początków ciąży... Dlatego tego typu opisy są zbędne. Jeśli ktoś nie rozumie istoty, koniecznych zasad stosunku przerywanego, to niech go nie stosuje.

Odpowiedz
~olinek89
~olinek89 ponad rok temu

po przeczytaniu wszystkich tych komentarzy zostałam bardzo uspokojona, gdyż seks był bez zabezpieczenia ale krótko. Finał nastąpił znacznie pozniej już z zabezpieczeniem. Niestety okres się spóźnia a zazwyczaj cykl był regularny trwający 28dni. Powinien być 18/19.01 a nadal go nie ma? Wiem że nie jest Pan lekarzem, ale czytając komentarze można zauważyć że ma Pan dużą wiedze, więc może przytoczyć Pan jakieś sensowne wyjaśnienie poza stresem? Akurat ten często mi towarzyszy :) pewnie należy wspomnieć ze ostatnio przebylam grypę zoladkowa, ale na jednym z forów jest napisane ze to nie ma wpływu. Szyjka macicy jest na wysokości ok. 4cm jest otwarta i chyba rozpulchniona, brzuch boli jak na zbliżający się okres jeszcze przed terminem miesiączki tj(18/19.01) śluz jest biały lepki i raczej nie jest go dużo. Czasem w tym sluzie widać jakby resztę bezbarwnego śluzu który z kolei jest ciągnący (biało jaja kurzego) jak śluz plodny. Piersi bez zmian. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź :) Pozdrawiam!

Odpowiedz
~Xoxo
~Xoxo ponad rok temu

@~Derick: kobieta odłożyła ok 3 miesiące temu tabletkiantykoncepcyjne. Uorawialismy seks jednak zdążyłem wyjść przed wytryskiem. Wcześniej Uprawialismy seks przerywany ale brała tabletki dziewczyna. W międzyczasie była chora. Okres spóźnia się kilka dni. Rozumiem derick ze ryzyko ciąży nie wchodzi w grę? Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Naturalne metody antykoncepcji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Naturalne metody antykoncepcji
Naturalne metody antykoncepcji

Metoda termiczna

Metoda termiczna należy do naturalnych metod antykoncepcji. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nic nie kosztuje. Wymaga systematyczności (...) stosowana jako jedyna wśród metod...

Naturalne metody antykoncepcji

Podstawowa temperatura ciała

naturalnemu planowaniu rodziny. Podstawowa temperatura ciała stosowana jest w metodzie termicznej oraz objawowo-termicznej. Mierzy się ją zazwyczaj (...) życia, mogą łączyć metodę termiczną czy objawowo-termiczną...

Naturalne metody antykoncepcji

Jak zrobić test owulacyjny?

długości. Test owulacyjny należy do naturalnych metod antykoncpecji. Prawidłowe wykonanie testu owulacyjnego Test LH przeprowadza się na kilka dni

Naturalne metody antykoncepcji

Komputery cyklu

prawdopodobieństwo poczęcia dziecka oraz te, kiedy zajście w ciąże jest niemożliwe. Są innowacyjną metodą antykoncepcji, dającą ogromne korzyści zdrowotne (...) ciążę. Urządzenie posiada datę poczęcia i porodu oraz...

Naturalne metody antykoncepcji

Metoda Billingsów

Antykoncepcja naturalna wymaga bardzo dużej samodyscypliny. Nie nadaje się dla nastolatek, dla kobiet karmiących piersią, tych o nieregularnych cyklach i wchodzących w wiek przekwitania. Metoda Billingsów...

Naturalne metody antykoncepcji

Metoda angielska

Metoda angielska jest odmianą metody objawowo-termicznej. Inaczej nazywana jest metodą podwójnego sprawdzenia. Ta naturalna metoda antykoncepcji służy...