Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Tabletki antykoncepcyjne

W XXI wieku tabletki hormonalne stały się jedną z najczęściej używanych metod antykoncepcji przez pary, które chcą zapobiec nieplanowanej ciąży. Po raz pierwszy ta metoda została zastosowana w 1960 roku i od tego momentu zyskała sporą rzeszę fanów. Pierwsze środki zawierały dużą dawkę hormonów, co było przyczyną licznych działań niepożądanych, ale obecne tabletki zawierają najmniejszą możliwą dawkę hormonów, dzięki czemu stały się one bezpieczniejsze. Metoda ta jest, skuteczna, łatwa w użyciu, nie wymagająca codziennej obserwacji swojego organizmu, mierzenia temperatury czy sprawdzania gęstości śluzu. Jednak z drugiej strony nie mogą jej stosować wszystkie kobiety, a od tych, które się na nią zdecydowały wymagana jest systematyczność i pamięć o codziennym zażyciu środka.

1. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Tabletki hormonalne w antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna blokuje wytwarzanie hormonów kierujących dojrzewaniem komórki jajowej.

Są to tzw. minipigułki, które zawierają tylko jeden hormon - gestagen. Dawka progesteronu jest tu bardzo niska, mniejsza niż w preparatach dwuskładnikowych. Głównym mechanizmem działania tej tabletki antykoncepcyjnej jest zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co utrudnia przedostanie się plemników do jajowodów, a tym samym zapłodnienie. Długotrwałe stosowanie powoduje także zahamowanie owulacji. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, wskaźnik Pearla 0,7-1.

1.1. Wskazania do stosowania tabletek jednoskładnikowych

Antykoncepcja hormonalna typu „minipill” jest przeznaczona dla tych kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek dwuskładnikowych, czyli dla osób palących papierosy, głównie po 35. roku życia, chorych na cukrzycę, nadciśnienie oraz gdy powyższy środek powoduje liczne lub uciążliwe działania uboczne (wymioty, biegunkę, bóle głowy). Jest to także odpowiednia metoda antykoncepcji dla młodych matek karmiących piersią, ponieważ przyjmowanie minipigułek można rozpocząć już w trzecim tygodniu po porodzie. Hormony, przenikające do mleka, występują tam w śladowych ilościach i nie udowodniono ich szkodliwego działania na dziecko.

1.2. Dawkowanie tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych

Pierwsze opakowanie pigułek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu i codziennie przyjmować kolejne tabletki, nawet podczas miesiączki, ponieważ występujące tu krwawienie jest naturalne. Należy ściśle przestrzegać określonej pory przyjmowania pigułek - maksymalna różnica to 3 godziny. Poza tym należy pamiętać, że najefektywniejsze wytwarzanie śluzu rozpoczyna się cztery godziny po zażyciu leku. Efekt antykoncepcyjny uzyskuje się po 14 dniach stosowania, dlatego do tego czasu należy używać dodatkowej metody antykoncepcji.

1.3. Zalety i wady tabletek jednoskładnikowych

Ta metoda antykoncepcji jest bardzo prosta w stosowaniu, kobieta nie musi pamiętać o przerwie między kolejnymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych. Ważny jest także fakt, że można wykorzystać ten środek zapobiegania ciąży u wielu kobiet, które wcześniej miały medyczne przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających estrogen.

Największym problemem, jaki dostarczają kobietom pigułki hormonalne, jest skrupulatne przestrzeganie pory ich przyjęcia. Ważne jest, by codziennie była to ta sama godzina, ponieważ opóźnienie trzy- lub czterogodzinne może skutkować zapłodnieniem. Mogą one powodować także zaburzenie miesiączkowania, dodatkowe plamienia lub krwawienia, nudności. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują po kilkumiesięcznym stosowaniu.

2. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

W przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, te zawierają dwa rodzaje hormonów - estrogeny i gestageny. Obecnie jest to bardzo bezpieczna metoda antykoncepcji (wskaźnik Pearla 0,1-3). Ten typ antykoncepcji można podzielić na następujące grupy:

 • pigułki jednofazowe -zawierają identyczną dawkę hormonów,
 • preparaty dwufazowe - początkowe tabletki antykoncepcyjne zawierają same estrogeny, kolejne estrogeny i gestageny,
 • preparaty trójfazowe - zawierają trzy różne dawki hormonów.

Działanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest efektem obecności dwóch hormonów, co łącznie powoduje: zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, zmiany w budowie błony śluzowej, które w razie zapłodnienia uniemożliwią zagnieżdżenie komórki jajowej.

2.1. Dawkowanie tabletek dwuskładnikowych

Przyjmowanie tego rodzaju tabletek hormonalnych rozpoczyna się tak, jak minipigułki w pierwszym dniu miesiączki. Kolejne pigułki antykoncepcyjne przyjmuje się codziennie przez 21 dni o stałej porze (opóźnienie czterogodzinne nie zmniejsza skuteczności metody). Po zakończeniu opakowania należy zrobić siedmiodniową przerwę, w której powinno wystąpić krwawienie. W ósmym dniu po przerwie należy rozpocząć kolejne opakowanie, nawet jeśli krwawienie nie ustąpiło. Należy pamiętać, że każde opakowanie trzeba rozpoczynać tego samego dania tygodnia. Jeśli przerwa w przyjmowanych tabletkach antykoncepcyjnych była większa niż 12 godzin należy: przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę (pozostałe pominięte wyrzucić) i przez najbliższe 7 dni stosować dodatkową metodę zabezpieczenia. Następnie należy policzyć, ile tabletek pozostało w opakowaniu:

 • Gdy jest ich mniej niż 7- po zakończeniu opakowania, należy opuścić siedmiodniową przerwę i rozpocząć nowe opakowanie oraz pamiętać przez tydzień o dodatkowym zabezpieczeniu.
 • Powyżej 7- należy tylko pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, kolejne opakowanie rozpoczynamy według standardowej instrukcji.

Mimo że pominięcie tabletek 8-14 stwarza najmniejsze ryzyko niechcianej ciąży, dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Największe ryzyko zapłodnienia daje opuszczenie tabletek początkowych.

2.2. Zalety i wady tabletek dwuskładnikowych

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mają wysoką skuteczność, są łatwe i wygodne w użyciu oraz mają wysoką odwracalność efektu antykoncepcyjnego (już w kolejnym cyklu), dlatego są tak chętnie stosowne przez kobiety. Poza tym te pigułki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego oraz krwawienie miesiączkowe, jednocześnie regulując cykle. Ważnym faktem jest, że stosowanie tych środków obniża ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, osteoporozy, torbieli i raka jajnika, raka endometrium, łagodnych nowotworów piersi oraz częstości zapaleń miednicy mniejszej. Dla kobiet ważnym elementem jest fakt, że odpowiednio dobrany preparat poprawia wygląd cery.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mogą powodować działania niepożądane pod postacią migreny, nudności, poza tym powodują one wzrost masy ciała, spadek libido oraz u niektórych kobiet sprzyjają stanom zapalnym pochwy. Czasami można zauważyć nadwrażliwość na światło i trudności w noszeniu szkieł kontaktowych. Nie chronią one także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

2.3. Przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych

Kobiety palące papierosy po 35. roku życia, z chorobą zakrzepowo-zatorową, z niezdiagnozowanymi krwawieniami z pochwy, z chorobą niedokrwienną serca, z chorobami układu krążenia, zaburzeniami krzepliwości, chorobami wątroby powinny zdecydować się na inną metodę antykoncecji. Poza tym bóle migrenowe, nadciśnienie, cukrzyca, udar mózgu, toczeń rumieniowaty, unieruchomienie, czy planowany zabieg chirurgiczny dyskwalifikują te środki jako metodę bezpieczną.

Należy zawsze pamiętać, że to lekarz decyduje, jaki rodzaj antykoncepcji hormonalnej jest dla kobiety najlepszy. Pigułki antykoncepcyjne muszą zostać dobrane indywidualnie, ponieważ nieodpowiedni dobór tabletek powoduje negatywne efekty terapii, m.in.: ból i zawroty głowy, senność.

Bibliografia

 • Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
 • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
 • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
 • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4

Źródła zewnętrzne

Iwona Leleń,
Komentarze (2)
~wiola
~wiola

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli zacznę teraz brać tabletki antykoncepcyjne, (pomimo tego że to nie jest pierwszy dzień miesiączki, a raczej jestem 8dni od ostatniej miesiączki) to one będę działać?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tabletki antykoncepcyjne - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne

Zapomniana tabletka antykoncepcyjna

(...) antykoncepcyjne dostarczają organizmowi codziennie taką samą dawkę estrogenu i progesteronu. Dwufazowe tabletki antykoncepcyjne dostarczają organizmowi taką samą dawkę estrogenu i progesteronu przez pierwszych 21 dni cyklu. Trójfazowe tabletki antykoncepcyjne utrzymują taki sam lub zmienny poziom estrogenu i progesteronu w trakcie cyklu. Wszystkie tabletki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży z...

Tabletki antykoncepcyjne

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna to wspaniały wynalazek XX-wiecznej medycyny, który pozwala kobiecie w sposób świadomy regulować swoją płodność. Nie jest przesadą twierdzenie, że bez pigułki antykoncepcyjnej feminizm i emancypacja kobiet utknęłyby w martwym...

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne czterofazowe

(...) komórce jajowej przyłączenie się do estrogenu, co może zapobiec owulacji. Tabletki antykoncepcyjne są podawane w opakowaniach na 28 ... następuje tygodniowa przerwa i nowe opakowanie. Niska dawka estrogenu w tabletkach antykoncepcyjnych Tabletki...

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne dwufazowe

(...) stężenia progesteronu (lewonorgestrelu) w zależności od fazy cyklu. Początkowe tabletki antykoncepcyjne nie mają gestagenów ... . Należy kolejno brać tabletki antykoncepcyjne najpierw pierwszej serii, następnie drugiej. Zażywając pierwszą pigułkę w piątym dniu ... Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe najczęściej są zalecane kobietom mającym nieregularne, obfite i bolesne miesiączki oraz cierpiącym z powodu uciążliwego zespołu przedmiesiączkowego. Tabletki antykoncepcyjne powodują regulację cyklów,...

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne jednofazowe

(...) miesiączki), następne tabletki antykoncepcyjne jednofazowe zażywa się codziennie o tej samej porze. Po 21 lub 63 dniach (w zależności ... , przyrost masy ciała, zmniejszenie libido, bóle i skurcze nóg. Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe zmieniają także florę pochwy ... . Przeciwskazania do stosowania doustnych preparatów hormonalnych Tabletki antykoncepcyjne nie mogą być przyjmowane przez kobiety w...

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne trójfazowe

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe należą do grupy doustnych preparatów hormonalnych, dobieranych indywidualnie przez lekarza. Są to środki, które najbardziej przypominają fizjologiczne wahania hormonów podczas prawidłowego cyklu miesięcznego ... przed upływem 28 dni. Działanie tabletek antykoncepcyjnych Mechanizm działania polega na zahamowaniu wydzielania gonadotropin. Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe, podobnie jak inne środki doustnej antykoncepcji hormonalnej, hamują owulację, zwiększają gęstość...

Tabletki antykoncepcyjne

Prezerwatywy popularne wśród kobiet tak samo jak pigułki antykoncepcyjne

Według brytyjskich badań, prezerwatywy są tak samo popularne wśród kobiet, jak pigułki antykoncepcyjne. Trzy na cztery kobiety poniżej 50. roku życia stosują jakąś formę zabezpieczenia przed ciążą. Popularność prezerwatyw Spośród kobiet jedna czwarta...

Tabletki antykoncepcyjne

Jak odpowiednio dobrać pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne, które są dobre dla twoich koleżanek, nie muszą być najbardziej odpowiednie dla ciebie. Dobór metody antykoncepcji to sprawa indywidualna. Najlepiej skontaktować się ze swoim ginekologiem, który zapewne przeprowadzi badania i...

Tabletki antykoncepcyjne

Minipigułki antykoncepcyjne

Minipigułki antykoncepcyjne to dobra alternatywa dla tych kobiet, które niezbyt dobrze znoszą standardowe pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście, jak duży wybór prezerwatyw mają mężczyźni, tak samo coraz większy wybór wśród hormonalnych środków...